تاکسی هوایی در آسمان شهرهای ایران

یکی از مقامات خبر داده که «مهرماه امسال تاکسی‌های هوایی در ایران شروع به کار می‌کنند»، اما انتظار نداشته باشید که این تاکسی‌ها را در خیابان‌ها مشاهده کنید!

به گزارش خبرگزاری مهر، و به نقل از منوچهر منطقی، معاونت علمی و فناوری، قرار است «طرح تاکسی هوایی با هواپیماهای ۴ تا ۱۹ نفره در همه فرودگاه‌های کم تردد کشور فعال شوند».

به گفته ایشان «فعلاً قرار است این تاکسی‌های هوایی در مناطق کم تردد استفاده شود. این کار اگر در استان‌ها و شهرهای کمتر برخوردار هم قابلیت اجرایی داشته باشد قطعاً رونق اقتصادی را برای آنها به همراه خواهد داشت».

پیش از انقلاب
ایشان گفتند که این طرح پیش از انقلاب، یعنی بیش از چهل سال پیش، کلید خورده بود اما به دلائل متعددی اجرای آن به تعویق می‌افتاد اما قرار است که این طرح به صورت جدی پیگیری شود تا به مرحله اجرا برسد.

افتاد مشکل‌ها
به گفته ایشان اجرای این طرح با کمبودهایی روبرو است مثلاً در حال حاضر سوخت این هواپیماها از دیگر کشورها تامین می‌شود!

چند خبر قدیمی در مورد راه‌اندازی تاکسی هوایی
به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی کاپیتان نورالله امیرآبادی فراهانی، مسئول ایمنی پرواز شرکت هواپیمایی پویا، گفت: «با ورود هواپیما 12 _y و آنتونوف 74 تا ماه تیر سال ۱۳۹۳ قادریم بحث ایرتاکسی و جابجایی مسافران با هواپیماهای جت را راه‌اندازی کنیم.»

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در خرداد ماه سال ۹۸ معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: «تلاش می‌کنیم تا پایان سال ۱۳۹۸، تاکسی هوایی حداقل در دو مسیر پروازی راه اندازی شود» و «فعالیت تاکسی‌های هوایی تا پایان سال اجرایی می‌شود چراکه در این بخش حدود ۱۰۰ فروند هواپیما در کشور داریم.»!

در تیرماه ۱۳۹۸ خبرگزاری ایرنا، به نقل از منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته خبر داد که «تا پایان سال ۹۸ دوازده تاکسی هوایی راه‌اندازی خواهد شد» و «تاکسی هوایی در چند استان از جمله خراسان شمالی و هرمزگان راه‌اندازی شده است»!

۲۹ بهمن ۱۳۹۸ خبرگزاری صدا و سیما، خبر داد که «شرکت هواپیمایی پویا با هدف احداث و راه اندازی ایرتاکسی، پشتیبانی تعمیراتی و ایجاد بستر مناسب برای توسعه هوانوردی و ارائه خدمات پروازی به اقشار مختلف جامعه و صنعت، احداث ساختمان ایرتاکسی در فرودگاه امام خمینی (ره) را در دستور کار قرار داد و روز گذشته با تحویل زمینی به مساحت تقریبی ۶۰ هزار متر مربع در محوطه فرودگاهی مذکور این امر کلید خورد».

تاکسی هوایی در آسمان شهرهای ایران

تاکسی یا هواپیما
توضیحات ایشان دال بر این است که با نوعی هواپیمای کوچک سر و کار خواهیم داشت و تاکسی پرنده به آن صورت که در فیلم‌های تخیلی نشان داده می‌شوند نخواهد بود!

تاکسی هوایی چیست؟
آنچه که منوچهر منطقی به آن اشاره کرده ایرتاکسی [air taxi ] است! به هواپیماهای کوچک تجاری که پروازهای کوتاه مدتی را که توسط خطوط هوایی برنامه ریزی شده سرویس نمی‌شوند انجام دهند ایر تاکسی یا تاکسی هوایی می‌گویند!

به عبارت دیگر ایرتاکسی یک هواپیمای دربستی است و بر خلاف سایر هواپیماها، مسافران این هواپیما زمان پرواز و فرودگاه مقصد را تعیین می‌کنند!

پست پهپادی وزیر
سال گذشته محمد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، خبر داد که امکان «انتقال بسته‌‌های پستی را با پهپاد را فراهم کرده است» اما هنوز کسی این پهپادها را در سطح شهرها مشاهده نکرده است!

تاکسی هوایی در آسمان شهرهای ایران

تاکسی هوایی در امارات
دو سال پیش خبرگزاری‌ها خبر دادند که تا چند سال دیگر اولین تاکسی هوایی بدون خلبان در دنیا در این کشور پرواز خواهد کرد.

این تاکسی هوایی تمام برقی و عمود پرواز است و نیازی به فرودگاه و سوخت ندارد و قادر است دو نفر مسافر را جابجا کند!

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments