همسایه خوب چه کسی است؟

در مورد همسایه بد نوشتیم و بجاست که چند کلمه‌ای هم در مورد همسایه خوب بنویسیم. شما هم لطف کنید و برایمان بنویسید که از نظر شما همسایه خوب چه کسی است!

همسایه خوب چه کسی است؟

همسایه خوب چه کسی است؟
اگر سطح توقع‌مان را پایین بیاوریم، همسایه خوب فردی است که آزارش به همسایه‌هایشان نرسد و بقول قدیمی‌ها ما را به خیر او امیدی نیست، مرحمت فرموده شر نرساند!

همسایه خوب همسایه مرده است!؟
متاسفانه زندگی این دوره و زمانه به آنجا رسیده که اگر همسایه‌ای مزاحمت ایجاد نکند و ما را اذیت نکند، کلاه‌مان را بالا می‌اندازیم و خدا را شکر می‌کنیم، اما در حقیقت همسایه خوب باید چیزی بیش از جسد یخ زده باشد!

همسایه خوب یک انسان است!
در گذشته‌های بسیار بسیار دور، آدم‌ها برای این در کنار هم زندگی می‌کردند که در موهبت با هم بودن شریک شوند. همسایه‌ها کمک و مدد رسان یکدیگر بودند و در مقابل هر گونه دشمن همدیگر را حفاظت می‌کردند.

در ساخت و تعمیر خانه، در کار و کشت و برداشت، در جشن و عزا، در بیماری و ناتوانی، در بچه‌داری، و در هرگونه نیاز مادی و معنوی می‌شد روی همسایه‌ها حساب کرد.

 

چگونه یک همسایه خوب باشیم؟

همکاری
همکاری با همسایگان باعث می‌شود تا زندگی شادتر و امن‌تری داشته باشیم. با همسایگان آشنا شوید و از حال و احوال و مشکلات یکدیگر خبر بگیرید و همیار و غمخوار هم باشید.
یک قدم بالاتر این است که انجمن محله تشکیل دهید و در جهت شادی و آرامش محله همت کنید!

نظافت و حس مسئولیت
محیط مشترک را پاکیزه نگهدارید، اشیای شخصی را در محیط مشترک نگذارید، خودروی خود را جایی پارک کنید که متعلق به شماست و سد راه دیگران نشوید، اگر خانه شما فضای سبز دارد در حفظ و مراقبت از گل و گیاهان کوشا باشید!

حیوانات خانگی
اگر به نگهداری حیوانات علاقه‌دارید، آن‌ها و محل رفت و آمدشان را پاکیزه نگهدارید و به موقع آن‌ها را واکسینه کنید. اگر سگ دارید از مربی‌های حرفه‌ای برای آموزش آن‌ها کمک بگیرید تا سر و صدایشان همسایه‌ها را نیازارد و ترس و مزاحمتی برای دیگران ایجاد نکنند!

سر و صدا
مزاحم همسایه‌ها و آرامش آن‌ها نشوید. آرام راه بروید. درها را بهم نکوبید. اثاث خانه را روی زمین نکشید. به بچه‌هایتان بیاموزید که آپارتمان محل دویدن و بالا پریدن نیست. صدای تلویزیون و غیره را کم کنید، و از اینکه مزاحم همسایه‌ها نمی‌شوید به خودتان افتخار کنید!

مهمانی
اگر همسایه حساسی دارید، کمتر مهمانی‌های شلوغ و پر سر و صدا بگیرید یا مهمانی‌های خود را در خارج از خانه برگزار کنید. شاید هم بد نباشد که همسایه‌ها را به مهمانی خود دعوت کنید و در این جرم شریکشان کنید!

تعمیرات
اگر خانه یا وسایل شما به تعمیر پر سر و صدایی نیاز دارد، قبل از هر کاری این موضوع را با همسایگان خود در میان بگذارید و از آنها بخواهید که زمان مناسب را برای تعمیر انتخاب کنند. پیشاپیش هم از آن‌ها بابت آن مزاحمت عذر بخواهید. معذرت خواهی چیزی از شما کم نمی‌کند!

یک سوزن به خود، یک جوالدوز به دیگران
خودتان را جای همسایه‌ها بگذارید، اگر بدتان می‌آید محیط زندگی شما را آلوده کنند، شما هم سفره یا قالیچه خود را روی طبقه پایین‌تر نتکانید. بجای شستن پنجره‌ها و بالکن که سبب می‌شود آب آلوده آن وارد خانه پایینی‌ها شود با پارچه مرطوب نیز می‌شود آنجا را تمیز کرد!

سلام
در سلام کردن پیشقدم شوید. کمک کردن به همسایه‌ها یا پیشنهاد کمک دادن نشانه شان و شخصیت والا و قلب مهربان شما دارد. هر از چندی همسایه خود را از شیرینی یا غذایی که پختید و بوی آن ساختمان را پر کرده، بی‌نصیب نگذارید.

گاه به گاه همسایه‌های خود را برای نوشیدن چای یا حتی شام دعوت کنید و همیشه از آن‌ها بخواهید که رک و راست به شما بگویند که آیا کاری می‌کنید که باعث آزارشان شود!

ادب
مودب باشید!

دخالت
در زندگی دیگران دخالت نکنید. قاضی دیگران نباشید. در زندگی و کار دیگران سرک نکشید و کنجاوی و فضولی موقوف!

سخن چینی
سخن‌چین و شایعه پرداز و دو بهم زن و حسود نباشید و نیش و کنایه نزنید. هیچکدام از ما انسان‌های کاملی نیستیم. برای نقاط مثبت شخصیت همسایگان احترام قایل شوید و اگر دستتان می‌رسد دوستانه بکوشید تا در جبران نقاط ضعف آن‌ها یا کم آگاهی‌شان مدد رسان باشید، دوستانه و بدون کبر و نخوت و سرزنش و سرکوفت!

بازی بچه‌ها
بچه‌ها گناه نکردند که حق بازی و جیغ و فریاد نداشته باشند. با بچه‌هایتان همراه باشید و آن‌ها را همراه دوستانشان برای بازی کردن به پارک ببرید. اگر هم وقت و حوصله اینکار را ندارید، از بچه‌هایتان بخواهید پیش از توپ بازی و سر و صدا از همسایه‌ها اجازه بگیرند و عذر خواهی کنند!

اگر بچه ندارید، سعی کنید از سر و صدا و جیغ و فریاد و شادی بچه‌های همسایه لذت ببرید و شادی‌های کودکی‌تان مرور کنید!

گل
گاه به گاه دست گلی بخرید و با لبخند تقدیم همسایه خود کنید و از اینکه همسایه خوبی دارید از او و خانواده‌اش تشکر کنید.

 

همسایه خوب چه کسی است؟
همسایه خوب یک دوست خوب است! یادمان باشد دوستی یکطرفه نیست!

همسایه خوب چه کسی است؟

مطلب مرتبط:
همسایه بد

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments