میوه‌ای به نام انچوچک

انچوچک نوعی میوه گرمسیری است که بیش از صد گونه آن در مناطق استوایی آفریقا و آمریکای جنوبی و کارائیب و آمریکای مرکزی و غیره یافت می‌شود.

میوه‌ای به نام انچوچک

به دانه این میوه، که مغزی سفید با پوستی قهوه‌ای رنگ دارد، نیز انچوچک می‌گویند که در برخی مناطق بوداده آن نوعی آجیل است.

میوه‌ای به نام انچوچک

خواص طبی انچوچک
به نقل از خبرگزاری آریا « میوه انچوچک طبیعت سرد و خشک داشته و ملین مزاج و مقوی قلب، معده و کبد است. سرشار از ویتامین C بوده و تانن و پتاسیم آن پایین‌آورنده اسید اوریک و فشار خون بالا بوده و برای نقرسی‌ها مفید است»، و «دانه انچوچک طبیعت معتدل دارد و در طب سنتی برای نرم کردن سینه، آرامش اعصاب، افزایش ادرار بیماران، افزایش نیروی جنسی و جسمی، تقویت عمومی بدن، افزایش وزن و قاعده آوری استفاده می‌شود».

میوه‌ای به نام انچوچک

اسامی مختلف انچوچک
در منابع مختلف از انچوچک با نام‌های متفاوتی یاد شده که شاید نام‌ گونه‌های مختلف این گیاه باشد. در لغت نامه دهخدا در مورد انچوچک آمده: «درختی از تیره ٔ گل سرخیان که در ایران در جنگل‌های خشک فارس و کوه‌های بختیاری و لرستان وجود دارد. دانه ٔ آن شبیه به دانه امرود و مغز آن سفید است و آنرا می‌خورند. انجکک، دانج ابروج، دانگ افرونک».
گلابی وحشی
گلابی بی‌کرک
گواوا
جوافة
خوج یا خُج
اربه خوج، سنگ خوج، موسی خوج
دانج ابروج یا دانه‌افرود
انچکک؛ انچوچک؛ انجلک
انجیکک
انجک
کاکول
بادام جنگلی
تلکا
هرمی
کروسک
لگجی
بوته مار
امرود یا گلابی سوری

فحش و ناسزا
برخی از واژه «انچوچک» یا «عنچوچک» برای دشنام دادن و تحقیر دیگران استفاده می‌کنند، در فرهنگ فارسی عمید آمده که انچوچک به معنای هر چیز خُرد و کوچک، و آدم قدکوتاه و ریزاندام نیز است.

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments