مجازات مطالعه کتاب «خانه عنکبوت» بجای حبس

در حکمی غیر عادی ، جوانی به جرم مزاحمت تلفنی به دستور دادگاه محکوم به خواندن کتاب خانه عنکبوت و ارائه خلاصه بخش سوم این کتاب شد.

البته خواندن این کتاب تنها مجازات این فرد نیست، او باید روایت نقل شده از امیرالمومنین (ع) را حفظ کند، بنر عذرخواهی از خانواده شاکی تهیه کند و جزای نقدی مقدر شده در حق دولت را ب‍ردازد و قول دهد که دیگر مزاحم تلفنی نشود.

مجازات مطالعه کتاب «خانه عنکبوت» بجای حبس

مجازات جایگزین
به گزارش روابط عمومی دادگستری قزوین، فرهاد غفاری روز یکشنبه با اعلام این خبر افزود: قاضیان محاکم طبق فصل نهم قانون مجازات اسلامی جدید که مصوب سال ۹۲ است می‌توانند بنا به برخی شرایط از مجازات‌های جایگزین حبس در حق محکوم استفاده کنند.

وی اضافه کرد: یکی از سیاست‌های اصلی قوه قضاییه در سال‌های اخیر کاهش جمعیت کیفری زندان با استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس است که خوشبختانه گام‌های موثری در این زمینه در استان قزوین برداشته شده است.

غفاری همچنین گفت: به عنوان مثال فردی که به اتهام توهین و مزاحمت تلفنی از طریق پیام و شبکه اجتماعی تلگرام به تحمل ۲ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود به علت فقدان سابقه کیفری، جوان بودن و وضعیت فردی، اجتماعی و خانوادگی مشمول مجازات جایگزین حبس شد.

کتاب «خانه عنکبوت» نوشته «نورالله قدرتی» است و این حکم در حوزه قضایی بخش دشتابی [با مرکزیت ارداق] از توابع شهرستان بویین زهرا صادر شده است.

مشق شب و امید به آینده
یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در این زمینه نوشته: «ما در دوران تحصیل کلی کتاب خواندیم و مطلب حفظ کردیم، با این حساب اگر جرمی مرتکب شدیم و نصیب و قسمت‌مان دادگاهی در بخش دشتابی شد، شاید به نیت انجام مجازات در گذشته آزاد شویم!»

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments