من شهر را کثیف کرده‌ام

در سنگاپور اگر فردی برای بار چهارم زباله در خیابان ریخت باید با پیشبندی که روی آن نوشته شده است «من شهر را کثیف کرده‌ام» خیابان‌های شهر را جارو کند.

من شهر را کثیف کرده‌ام

معمولا ریختن زباله در سطح شهر و معابر عمومی، برای ایرانی‌ها کم اهمیت است و معمولا ایرانی‌ها شهرشان و کشورشان را خانه خود نمی‌دانند و آب دهان و سیگار و دستمال کاغذی و آدامس بیشترین چیزی است که با بی‌خیالی در خیابان‌ می‌ریزند، اگر چه قانونگذار تفاوتی برای ریختن شهروندان پیاده و سواره قائل شده است!

طبق قانون در ایران ریختن هرگونه زباله، مایعات و اشیا از درون خودرو به معابر ممنوع است و سی هزار تومان جریمه دارد. [البته اگر پلیسی آن طرف‌ها باشد و چشم تیزبینی هم داشته باشد]

به گزارش ایرنا در دیگر کشورها جرایم سنگینی برای این کار در نظر گرفته شده است به گونه ای که شاید فرد خطاکار مجبور شود بخش قابل توجهی از حقوق خود را صرف پرداخت جریمه کند.

در سنگاپور ریختن زباله هزار دلار (سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان) جریمه دارد و در بار چهارم فرد متخلف باید با پیشبندی که روی آن نوشته شده است «من شهر را کثیف کرده‌ام» [من آشغال پاش هستم] خیابان‌ها را جارو کند.

جریمه ریختن زباله در خیابان‌های کره برابر با ۱۱ تا ۱۳ درصد پایه حقوق یک کارمند است و در ژاپن نیز هر کس کوچکترین زباله یا آب دهانی در معابر عمومی بریزد، ۸۰ تا ۱۶۰ یورو (بین ۲۷۰ تا ۵۵۰ هزار تومان) جریمه می‌شود.

جریمه انداختن آب دهان در کشورهای مختلف

جریمه انداختن آب دهان [اخ و تف و مف] از خودرو به معابر در ایران ۳۰ هزار تومان است در حالی که در کانادا جریمه این کار بین هزار تا دو هزار دلار (حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان) تعیین شده است.

در سنگاپور این جریمه حداکثر ۵۰ دلار برای نخستین بار و ۱۰۰ دلار برای دومین مرتبه است.

در انگلستان جریمه انداختن آب دهان در خیابان تا ۸۰ پوند (حدود ۳۲۰ هزار تومان) جریمه دارد.

جریمه آلودگی صوتی

جریمه خودروهایی که آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند در ایران، ۴۰ هزار تومان است اما در ژاپن سر و صدا کردن در ساعات ممنوع، ۹ هزار دلار جریمه دارد (حدود ۳۱ میلیون تومان) و در آمریکا جریمه ایجاد آلودگی صوتی در ساعات ممنوع، پنج هزار دلار (۱۶ میلیون تومان) است.

در ونیز ایتالیا اگر کسی چرخ‌های چمدانش را روی سنگ فرش خیابان بکشد و تولید صدای ناخوشایند کند، تا ۵۰۰ یورو (حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان) جریمه می‌شود.

نکته: برای محاسبه نرخ برابری جرایم، نرخ رسمی ارز در ایران که بانک مرکزی آن را تعیین می کند، در نظر گرفته شد.

پرسش: با این همه آلودگی هوا و آلودگی صوتی ناشی از تردد خودروها و بوق و موزیک‌شان و اتلاف وقت ناشی از ترافیک و ترددهای نابسامان و تصادفات خونین و مرگبار، نگران بودن از پرتاب تف راننده محترم پراید و پژو و سمند کمی شور کردن قصه است، اینطور نیست؟! مگه نه اینکه باید همه چیزمان با همه چیزمان جور باشد؟

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments