واکنش هنرمندان به حکم جلب مهناز افشار

به گزارش خبرگزاری‌ها حکم جلب مهناز افشار، بازیگر ۴۱ ساله سینما و تئاتر و تلویزیون، به اتهام تشویش اذهان عمومی و انتشار اکاذیب از سوی دادیار دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بابل صادر شده است، داستان چیست؟

واکنش هنرمندان به حکم جلب مهناز افشار

داستان از آنجا آغاز شد که شخص نامعلومی با نام مستعار سید مصطفی حجازی در فضای مجازی با تصویر سیدغفار دریاباری، طلبه‌ مازندرانی، در توییتر از زنان و دختران مجرد درخواست کرد که صیغه برادران حشد شعبی شوند.

واکنش هنرمندان به حکم جلب مهناز افشار

خانم مهناز افشار، به علت کم‌دقتی، و با تصور اینکه، این توئیت را شخصیتی واقعی و روحانی نوشته، تصویر آن نوشته را به اعتراض در صفحه خود باز نشر داد و پرسید چرا حمله‌کنندگان به او «در مقابل چنین حقارتی ساکت موندن»!

وقتی مهناز افشار متوجه شد که این توییت را شخص نامعلومی نوشته، آن را پاک کرد.

حالا سیدغفار دریاباری از مهناز افشار شکایت کرده و دادسرای آمل حکم احضار و جلب این بازیگر را صادر کرده و فرمان داده که «با دارا بودن کلیه اختیارات قانونی از قبیل حق ورود به منزل و مخفی‌گاه» متهم را احضار و جلب کنند.

واکنش هنرمندان به این واقعه
تا این لحظه هنرمندان نسبت به حکم جلب یا اتهام مهناز افشار واکنش ملموسی نشان نداده‌اند و سرشان به کاسبی خودشان گرم است!

تهمینه میلانی در ۱۲ اردیبهشت به حکم جلب مهناز افشار واکنش نشان داد و نوشت: «توضیح یک وکیل دادگستری: آنچه منتشر شده، حکم جلب مهناز افشار نیست! کاوه راد وکیل دادگستری در توییتر خود توضیح داده تصویری که در فضای مجازی منتشر شده، حکم نیابت قضایی درباره شکایت از مهناز افشار است و نه حکم جلب این بازیگر.»
.

المیرا شریفی مقدم، گوینده شبکه خبر، یتیم شدن خودش را به مهناز افشار نسبت داد و در توییتر نوشت: «فیکی آگاهانه می‌نویسد، بی‌سوادی باور می‌کند و می‌نویسد، ناآگاهی می‌بیند و تصمیم می‌گیرد و جنجال می‌آفریند! همین قدر ساده، کودکانی بی پدر می‌شوند، مثل من!»
.
محمدعلی رامین، پدر شوهر مهناز افشار، با انتشار یک عکس بدون آرایش مهناز افشار خواهان محاکمه مهناز افشار شد و در اینستاگرام خود نوشت: «این که یک بازیگر سینما به خودش اجازه بدهد، در بسیاری از مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، عقیدتی و حتی در روابط سیاست خارجی کشورش دخالت کرده و با تشویش اذهان عمومی، روابط میان ایران و همسایگان را مخدوش کند، حتما “غیرعادی” است و من در هیچ کجای جهان، نمونه چنین رفتاری را سراغ ندارم.»!
.

علی‌اکبر رائفی‌پور، سخنران و نظریه‌پرداز ایرانی، در توییتر با اشاره به کسانی که برای قاتل طلبه همدانی نوشتند: «روحت شاد» نوشته: «آقای وزارت اطلاعات، پلیس امنیت، اطلاعات سپاه، و دیگر مسئولان ذیربط حواستان هست؟ پری بلنده قصه ما شعبون بی‌مخ‌های دیگری هم دارد!
#مهناز_افشار»!
[سکینه قاسمی مشهور به پری بلنده، کارگر‌ جنسی بود که در ۲۱ تیر ۱۳۵۸ به اتهام «فساد فی‌الارض» اعدام شد.] .
احسان کرمی، مجری، بازیگر، صداپیشه و خواننده، در اعتراض به نوشته رائفی‌پور، در توییتر نوشته: «اینکه در قتل طلبه همدانى مهناز افشار مقصر است یا نه را سیستم قضا مشخص می‌کند، اما همین سیستم باید براى یک بار شده تکلیف رائفى‌پور را روشن کند. او باز دهان به پلشتى باز کرده و نسبت ناروا و زشتى را به همسر و مادرى داده. اگر با تاثیر از او آسیبى به مهناز یا خانواده‌اش برسد اولین متهم اوست» و در اینستاگرام در اشاره به همین توییت نوشته: «در برابر اینهمه بى‌شرمى سکوت نکنیم».
.
سوسن صفاوردی، مادر شوهر مهناز افشار در واکنش به توییت علی‌اکبر رائفی‌پور در اینستاگرامش نوشته: «انتساب یک زن متاهل به یک زن فاسد چه سنخیتی با منش اهل بیت دارد!… در حکومت علی آن کس که به یک زن متاهل تهمت ناروا می‌زند، محاکمه می‌شود و مجازات شلاق دارد!…»

این مادر شوهر در حمایت از عروسش نوشته که کاری که مهناز افشار کرد این بود که به نوع نگاه شرم‌آور به زنان واکنش نشان داد و پیوند این واکنش با قتل طلبه همدانی چینش خبیثانه‌ای است که فقط در قامت سیاست و منش معاویه و صهیونیست‌ها مجوز پیدا می‌کند!
.
واکنش علی‌اکبر رائفی‌پور به سوسن صفاوردی
رائفی‌پور توضیح داده که منظورش از اشاره به پری بلنده، تحرک و رفتار سیاسی او بوده، و توپ را انداخته توی زمین صفارودی، مادر شوهر مهناز افشار، و گفته: «یعنی شما حتی حاضرید با آبروی یک زن متاهل بازی کنید، به صرف اینکه بخواهید یک انتقام سیاسی از منِ رائفی‌پور بگیرید که یک‌جایی چرا یک نقدی به شما و دولت مورد تایید شما وارد کردم؟!»

پرسش
بتازگی تعدادی از ایرانیان در توییتر و دیگر شبکه‌های مجازی خواهان اعدام مهناز افشار شده‌اند، حال اگر شخصی مهناز افشاز را بکشد، آیا باید این افراد را دستگیر و محاکمه کرد؟

چرا سیدغفار دریاباری بجای شکایت از خانم مهناز افشار که مطلبی‌را، راست یا ناراست، باز نشر داده، از دادگاه یا پلیس فتا نخواسته که نویسنده آن مطلب شناسایی و دستگیر شود؟

سیدغفار دریاباری در این باره می‌گوید: «من با کسی که با استفاده از تصویر من سوءاستفاده می‌کند حرفی ندارم، او یک فرد معاند و بی‌معرفت است. اما حرف حساب من با سلبریتی‌هایی است که مطالب را بدون تحقیق منتشر می‌کنند و منجر به یتیم شدن فرزندان یک روحانی همدانی شدند»!

ضرب‌المثل
در زمینه این اتهام چند ضرب‌المثل داریم: «گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مسگری» و «در مثل جای مناقشه نیست»؛ و حتی اگر «ابلهی گفت و احمقی باور کرد » باز «هر کسی مسئول عمل خود است»!

اعلام جرم بیشتر
در انتهای نامه محمدرضا قربانی، دادیار مربوطه، نوشته شده: «ضمنا در خصوص همین متهم، علیه ایشان به اتهام تشویق مردم به فساد و فحشا اعلام جرم شده بود که به شعبه نهم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع شده و در حال رسیدگی می‌باشد!» ما اطلاعی در این مورد این اتهام نداریم، شما دارید؟

واکنش هنرمندان به حکم جلب مهناز افشار
تصویر از باشگاه خبرنگاران

حالا مهناز افشار کجاست؟
مهناز افشار فعلا در کشور آلمان است و بی‌خیال این چیزا!

مطلب مرتبط:
از سفر ظریف به آمریکا تا محاکمه مهناز افشار

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments