نرخ تورم یک رقمی است یا دو رقمی یا سه رقمی؟

ما هر وقت می‌رویم بقالی محل برای خرید، متوجه می‌شویم که قیمت چند قلم کالا کشیده بالا، یعنی هر وقت می‌رویم بقالی محل برای خرید، باید پول بیشتری همراهمان ببریم تا همان میزان کالای قبلی را بخریم.

هر چقدر هم به اصغر آقا، بقال محله، می‌گوییم: «پدرجان، دولت می‌گوید تورم یک رقمی است، چرا تورم شما ۳ رقمی است؟»

اصغر آقا می‌گوید: «شما ببین محتویات سبد کالای بانک مرکزی برای محاسبه نرخ تورم را از کجا خریده‌اند»!

ما که می‌دانیم پشت چهره ساده و مهربان اصغر آقا، یک محقق و اندیشمند و آگاه سیاسی اقتصادی پنهان شده، از او می‌پرسیم: «پدرجان، دولت محتویات سبد کالایش را از کجا تهیه می‌کند؟»

اصغر آقا، با تبسمی ملیح، ریشش را می‌خاراند و با صدای آهسته‌ای که فقط ما بشنویم توضیح می‌دهد: «این دولت هم، مثل اون دولت، می‌روند از محله دکتر احمدی‎نژاد خرید می‌کنند، روشن شد؟»

تورم ایران ده برابر نرخ رسمی
به گزارش خبرگزاری ایلنا، استیو هنک اقتصاددان آمریکایی و استاد دانشگاه جان هاپکینز که به نظریه‌های اصلاحی‌اش در بازار ارزی ۱۴ کشور جهان از جمله ونزوئلا و روسیه معروف است نرخ تورم امروز ایران را بیش از ۷۸ درصد برآورد می‌کند.

هنک با انتشار جدول تورم ایران در سال‌های اخیر، تورم واقعی را با تورم رسمی اعلام شده در ایران مقایسه کرده و نوشت: نرخ سالانه تورم ایران در تاریخ ششم ژانویه ۲۰۱۸، ۷۵.۵۵ درصد بوده است. یعنی ده برابر نرخ رسمی اعلام شده است.

نرخ تورم یک رقمی است یا دو رقمی یا سه رقمی؟

مرکز آمار ایران نرخ تورم در اسفندماه ۹۶ را برای کل کشور 8.2 درصد، مناطق شهری به 8.1 درصد و مناطق روستایی به 8.8 درصد برآورد کرده است.

چه کسی راست می‌گوید؟
همه راست می‌گویند، هم تورم به قول دولتی‌ها یک رقمی است، هم به قول استیو دو رقمی است و هم به اعتبار خرید ما ۳ رقمی است، مهم این است که چی بریزی توی سبد کالا و از کجا بخریش!

چه کسی راست‌تر می‌گوید؟
برادر من، خواهر من، چه فایده که غم دنیا را بخوریم، غصه آدم را زود پیر می‌کنه، بی‌خیال… با هم بخونیم:

همه چی آرومه، من چه قد خوشحالم
من چه قد خوشبختم، همه چی آرومه

نرخ تورم یک رقمی است یا دو رقمی یا سه رقمی؟

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments