تقسیم اموال پس از ازدواج بجای مهریه

مسعود رضایی، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، پیشنهاد کرده که مهریه حذف شود و در ایران نیز، مانند بسیاری از کشورهای دنیا، با پایان ازدواج، هر چه پس از زندگی مشترک بدست آمده بین دو طرف تقسیم شود.

تقسیم اموال پس از ازدواج بجای مهریه

این نماینده می‌گوید:

«هر کسی تا قبل از ازدواج هر چه دارد، برای خودش و همانطور که گفتم، بعد از ازدواج اگر زندگی‌شان رشدی داشت، بین هر دو تقسیم شود، این روش بهتر از این مهریه‌ای است که عندالمطالبه بوده و وقتی زن می‌خواهد آن را دریافت کند، مشکلات فراوانی برای هر دو نفر ایجاد می‌کند.»

البته تقسیم اموال هم به این سادگی که ایشان می‌گوید نیست، و در کشور ما مشکلات بسیار فراوان‌تری را در پی خواهد داشت، اما حسنی که دارد این است که دیگر مردی برای نداشتن سکه طلا به زندان نمی‌افتد و نکته مهم‌تر این است که نصیب زنان پس از طلاق به توانایی و نقش خودشان در زندگی مشترک مرتبط خواهد بود.

علاوه بر این، تقسیم اموال بدست آمده در زندگی مشترک، عملی انسانی و محترمانه است و کسی به آن به دیده تعیین نرخ زنان یا زنانگی* نمی‌نگرد!

مسعود رضایی در مورد پیشنهادش گفته:

«متاسفانه روزی که این موضوع را در کمیسیون اجتماعی مطرح کردم، چند نفر از زنان مسئول که در این جلسه حضور داشتند، اگرچه تحصیلات عالی هم داشتند، اما با این موضوع مخالفت کردند.»

نظر شما در مورد حذف مهریه و تقسیم اموال چیست؟

* «بر اساس برخی منابع فقه اسلامی مانند جواهر الکلام، مهری که شوهر به زن می‌پردازد، در حقیقت، عوضِ حقِ بهره بردن از بضع (آلت زنانگی) است.»

منبع:
خبر گزاری ایلنا
دانشنامه ویکیپدیا

Share this page to Telegram

1
لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar
1 نظرات مستقل
0 پاسخ به دیگران
0 دنبال کنندگان
 
نمایش نظرات بیشترین امتیاز
نمایش نظرات با بیشترین پاسخ
1 تعداد نظر دهندگان
mizban نویسندگان آخرین نظرات
تازه ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
mizban
مهمان
mizban

salam