ایران به پرداخت بیش از ۲۵ تریلیون تومان به آمریکا محکوم شد

دادگاهی در آمریکا، کشور ایران را به پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان کشته شده در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ محکوم کرد.

ایران به پرداخت بیش از ۲۵ تریلیون تومان به آمریکا محکوم شدبه گزارش خبرگزاری فارس، جرج. بی. دنلیز، قاضی دادگاهی در جنوب نیویورک، روز دوشنبه دولت جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران و بانک مرکزی را مسئول کشته شدن بیش از هزار نفر از قربانیان حمله تروریستی یازده سپتامبر دانست.

ایران به پرداخت بیش از ۲۵ تریلیون تومان به آمریکا محکوم شد
قاضی بدجنس

قاضی جرج دانیلز در حکم خود «ایران، سپاه پاسداران و بانک مرکزی» را در مرگ برای بیش از هزار نفر از قربانیان، که خانواده‌های آنان اقدام به شکایت قضایی کرده بودند، مجرم شناخته است.

این قاضی بدجنس، طی حکمی کشور ایران را به پرداخت غرامتی به مبلغ ۶ میلیارد دلار به علاوه بهره پول از زمان وقوع حادثه محکوم کرده است.

۶ میلیارد دلار چقدر است؟
۶ میلیارد دلار به نرخ دلار دولتی می‌شود ۲۵۲ تریلیون ریال [۲۵۲٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰]، به نرخ آزاد هم چیزی حدود ۳۶ تریلیون تومان می‌شود.

سهم هر ایرانی
از آنجا که ما در سود و زیان کشورمان شریک هستیم، اگر این مبلغ را بر تعداد جمعیت کشورمان تقسیم کنیم، به نرخ دلار دولتی سهم هر کدام از می‌شود چیزی حدود ۳۱۵ هزار تومان و به نرخ دلار آزاد چیزی حدود ۴۵۰ هزار تومان که معادل حدود ۱۰ ماه یارانه دولتی است!

بهره بانکی
حملات تروریستی یاد شده در تاریخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ انجام شد یعنی حدود ۱۷ سال پیش. بهره بانکی در آمریکا، به نوشته باشگاه خبرنگاران در سال گذشته چیزی بین یک تا یک و ۲۵ صدم درصد است، در ایران بهره بانکی ۱۵ درصد است، و اگر حکم به زور است، قاضی بد ذات دستور می‌دهد که بهره ۱۷ ساله را به نرخ بهره بانک‌های ایران حساب کنند!!!

ایران به پرداخت بیش از ۲۵ تریلیون تومان به آمریکا محکوم شد
***

پس از چند روز، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اقدام دادگاهی در آمریکا در صدور رای غیابی و سیاسی علیه ایران در شرایطی که هیچ گونه شواهد و قرائنی مبنی بر مشارکت ایران یا اتباع ایرانی در حادثه یازده سپتامبر وجود نداشته را به شدت محکوم و اعتراض شدید کشورمان را نسبت به صدور این گونه آرای سیاسی و مبتنی بر اتهامات بی پایه و اساس که در گذشته نیز تکرار شده است، اعلام کرد:

«صدور این احکامِ مردود و غیرقابل قبول، نه تنها نظام حقوق بین الملل که مردم آمریکا به ویژه بازماندگان و قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر را به سخره گرفته است. طراحان این بازی های سیاسی به عبث می کوشند با قلب واقعیت ها، روند دادرسی و نتیجه آن را به شکلی موهوم و حتی برخلاف فرایندی که در داخل آمریکا و در طول این سالها علیه مرتکبین اصلی این اقدام تروریستی به پیش برده اند، منحرف و تاریخ را بدان گونه که خود می خواهند نگارش نمایند، اما بدون تردید چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: صدور این گونه احکام هم چنین نقض صریح و آشکار قواعد و رویه های پذیرفته شده حقوق بین الملل مبنی بر لزوم رعایت مصونیت قضایی دولت هاست و دولت جمهوری اسلامی ایران کلیه حقوق قانونی خود برای مقابله با این فرایند غیرقانونی را محفوظ می دارد.»

guest
1 دیدگاه
تازه ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
حسام
حسام
2 سال پیش

لعنت بر امریکا