زنی به نام جولین و یک زن دیگر

اجازه بدهید کمی از روزگار کرونایی دور شویم و از عشق بگوییم و از سرقت عشق و رقیب به میدان آمده، و از ترانه‌ای قدیمی به نام جولین!

جولین [Jolene] ترانه بسیار مشهوری است که اولین بار توسط دالی پارتن، خواننده آمریکایی، در سال ۱۹۷۳ اجرا شد و بعدها توسط بسیاری دیگر بازخوانی شد.

حتی این روزهای غمگینِ ویروس زده نیز برخی با همان آهنگ و وزن جولین ترانه‌های بامزه‌ای در مورد ویروس و قرنطینه اجرا کرده‌اند که در یوتیوب می‌توان یافت.

زنی به نام جولین و یک زن دیگر

موضوع ترانه جولین
زنی معمولی به زن بسیار زیبایی، که موهایی آتشین رنگ و چشمانی سبز رنگ و لبخندی چون طراوت بهاری و صدایی چون باران تابستانی دارد، التماس می‌کند که دست از سر مردش [شوهرش] بر دارد.

او می‌گوید: «جولین! التماس می‌کنم این مرد را از من نگیر، می‌دانم با زیبایی‌های بسیاری که داری، می‌توانی مرد مرا از آن خود کنی، و می‌دانم که من قدرت رقابت با تو را ندارم»!

او می‌گوید: «جولین! برای تو، مردان فراوانی وجود دارند، اما برای من فقط همین یک مرد وجود دارد، من عاشق او هستم، او تنها عشق من است، خواهش می‌کنم او را از من نگیر»!

Lyrics
Jolene, Jolene, Jolene, Jolene
I’m begging of you please don’t take my man
Jolene, Jolene, Jolene, Jolene
Please don’t take him just because you can
Your beauty is beyond compare
With flaming locks of auburn hair
With ivory skin and eyes of emerald green
Your smile is like a breath of spring
Your voice is soft like summer rain
And I cannot compete with you, Jolene
He talks about you in his sleep
There’s nothing I can do to keep
From crying when he calls your name, Jolene
And I can easily understand
How you could easily take my man
But you don’t know what he means to me, Jolene
Jolene, Jolene, Jolene, Jolene
I’m begging of you please don’t take my man
Jolene, Jolene, Jolene, Jolene
Please don’t take him just because you can
You could have your choice of men
But I could never love again
He’s the only one for me, Jolene
I had to have this talk with you
My happiness depends on you
And whatever you decide to do, Jolene
Jolene, Jolene, Jolene, Jolene
I’m begging of you please don’t take my man
Jolene, Jolene, Jolene, Jolene
Please don’t take him even though you can
Jolene, Jolene

پایان ماجرا چه خواهد شد
در این ترانه صحبتی از اینکه جولین چه خواهد کرد نشده است، اما می‌شود حدس زد که:

جولین
جولین زن زیبا و هوس‌رانی است که از شکار مردها لذت می‌برد، اما او هیچوقت عاشق مردی نمی‌شود، احتمالا کانون گرم این زن و مرد را از هم می‌پاشاند، و چندی بعد نیز این مرد را رها می‌کند.

جولین هیچگاه در زندگی طعم خوشی را نمی‌چشد و وقتی سنش اندکی بالاتر برود و موی سفید و چین و چروک و افتادگی پوست بر او هجوم آوردند روزهای سخت تنهایی و غم را تا پایان عمرش خواهد چشید، هر چند که او همیشه تنها بوده است.

زن دوم
با ترک مرد و رفتن او به سمت جولین، روزهای تلخی در انتظار این زن است، اگر به اندازه کافی عاقل نباشد.

بدترین کاری که این زن می‌تواند بکند این است که مرد خیانتکار را ببخشد و اجازه بازگشت به او بدهد، هر چند که دیگر هیچگاه زندگی و عشق آن‌ها مانند گذشته نخواهد شد.

اما بدتر از این آن است که این دو برای پر کردن آنچه که دیگر میانشان وجود ندارد بچه‌دار شوند و در خانواده‌ای ورشکسته بچه‌هایی از نظر روانی ناسالم تربیت کنند، بچه‌های که شاید در آینده یکی از آن‌ها جولین شود و دیگری مردی خیانتکار!

اما این زن راه بهتری هم دارد، تغییر جهت عشق! او می‌تواند جهت زندگی‌اش را تغییر دهد و به عشق به حیوانات و محیط زیست و کودکان و انسان‌ها و هنر و غیره روی آورد.

او می‌تواند با معلمی، یا پرستاری، یا همکاری با سازمان‌های مردمی به خدمت و یاری دیگران و حیوانات و حفظ زمین روی آورد؛ و هر چند که دیگر مردی در زندگی خصوصی او وجود نخواهد داشت، اما هیچوقت تنها نخواهد بود.

مرد
احتمالا وقتی که سرش به سنگ خورد به طرف زن قبلی روی می‌آورد و اگر فرصتی برای اصلاح گذشته نیابد، با زن دیگری ازدواج خواهد کرد، هر چند که هیچگاه آن دوستی و عشق و شور سابق را نخواهد یافت.

احتمالات دیگر
زندگی یک خیابان و تنها یک خیابان بی‌انتها نیست، و مملو از دوراهی و سه راهی و غیره است و بسته اینکه به چپ بپیچید یا به راست زندگی متفاوتی در انتظار شماست.

بدترین احتمال، در زندگی این سه نفر این است که زن دوم جولین را بکشد، یا جولین را همراه مردش بکشد، یا خودش خودکشی کند!

عشق
توصیه دوستانه به همه عاشقان این است که اگر عشق و عاشقی برای شما جز درد و رنج و غم نیست، تلاش کنید تا از شر این وابستگی رها شوید.

گذشته
همه ما روزی عزیزانمان را از دست می‌‌دهیم، احتمالا بابت این چند روزی گریه و زاری می‌کنیم و شاید چند روزی سیاه بپوشیم و چند روزی خاطره‌های گذشته ما را افسرده می‌کند، اما کم‌کم یاد از دست داده کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌شود.

نباید در گذشته ماند!

 

چند نظر توییتری در مورد این ترانه:

جسم سرگردان: «صبح رو با آهنگ Jolene از Dolly parton شروع کنیم»!
.
امیر
: «آهنگ Jolene by Dolly Parton رو گوش دادید؟ اصلا روح آدم و صفا می‌ده»!
.
سیامک مسلمانی: «این ترانه را حدود چهل سال پیش خوانده و همچنان طرفدار داره… ولی مگه هنوز هم زن‌ها اهمیت می‌دن زن دیگه‌ای مردشون را بقاپه؟! :)»!
.
رستم: «این آهنگ جولین واقعا متنش خیلی عجیبه، یه زن داره به یه زن دیگه، ضمن اینکه زیباییش رو ستایش می‌کنه، التماس می‌کنه مردش رو ندزده»!
.
کیمیا: «یه آهنگ به اسم jolene پیدا کردم مال ۵۰ سال قبل، لیریکسش یه جوره عجیبی باحاله… خواننده داده از جولین خواهش می‌کنه که سراغ مردش نره انقد که خوبه»!
.
علیو: «Dolly Larton توی آهنگ Jolene داره به جولین التماس و تمنا می‌کنه که شوهرشو ازش نگیره، هی می‌گه: می‌دونم تو خوشگلی، من عنم نیستم در برابرت، فقط شوهرمو ازم نقاپ، نوکرتم!»
.
سلینا: «تو که صدات به نرمی بارون تابستونیه، لبخندت به تازگی نسیم بهاریه، و من کوچیک‌ترین شانسی پیش تو ندارم، اون همش تو خواب اسم تو رو صدا می‌زنه، منو همش به گریه میندازه؛ به تو التماس می‌کنم لطفا مرد منو از من نگیر. اگه بکنی خیلی خرابی جولین جون.»
.
صفر: «برای اولین بار به شعر آهنگ Jolene دقت کردم. چه زن خاک برسری بوده»!
.
بی نام، نامرئی.: «جولین جولین جولین جولین
مرد منو نبر دیگه لامصب»!
.
نازنین: «این آهنگ Jolene واقعا قشنگه، کاملا درگیری‌های فکری یه دختره، وقتی عاشق می‌شه»!
.
آریان یحیی‌پور: «یکی از آهنگ‌های مورد علاقم، آهنگ جولین از دالی پارتن هست که متاسفانه همواره هنگام گوش کردن معذب هستم به خاطره معنیش.»!
.
مرغوب: «این آهنگ Jolene خیلى ناراحتم می‌كنه، ولى در عین حال گیج هم می‌شم»!
.
دکتر پارتیزان: «یه دوس دختر داشته باشی آهنگ جولین (jolene) رو بخونه»!!!
.
پریسا نبوی: «یه آهنگ به اسم Jolene هست که خانومه به جولین می‌گه تو رو خدا مرد منو از من نگیر؛ تو ایران حداقل چند دسته مو فدا می‌شه، با حرف و اینا حل نمی‌شه»!
.
سیاوش: «بله این آهنگ بسیار زیباست و خانم خواننده جذابیت‌های رقیبش رو ستایش می‌کنه و عاجزانه ازش می‌خواد که بی‌خیال بشه.»!
.
وجدان بیمار: «این ترانه رو که می‌شنوم، منم به زنی تبدیل می‌شم که ناامیدانه به رقیبش التماس می‌کنه، از این همه بی‌رحمی و رقابت ترسیده و تنها گوشه‌ی امنی برای عشق ورزیدن به محبوبش می‌خواد.
زنده باد ترسوهای دلنازک حسود!
معرفت داشته باش، جولین!»
.
پرژن هيومن: «آهنگ جولین دردناكترين و شرم آورترین آهنگ زنانه تاريخ موسيقى دنیاست، كه توش یه زن از یه زن ديگه التماس می‌كنه كه مردش رو نگیره!»
.
نیما: «شوق پنجشنبه، مهمونی منزل عمو، ویدئو تی‌سون، رقص بستنی توی فیلم شعله، گوش دادن ترانه جولین توی کاست مکسل، گازوئیل کوپنی، رادیاتورهای سرد، اخبار جنگ، یکشنبه‌های ورزش و مردم، شنبه‌‌های اوشین، کارتون ساعت پنج شبکه یک، پاک کردن باقالی و درست کردن شور و ترشی…
#دهه_پنجاه»!
.
نیوشا جهانمردی: «می‌دونید ترانه و اهنگ معروف جولین بر اساس داستان واقعی زندگی خواننده توسط خودش نوشته شده؟ این آهنگ محبوب مادرم بود.»
.
یک خاطره طولانی: «من در رابطه‌ای بودم که آهنگ Jolene رو هر چند وقت یه بار باید خطاب به آدم متفاوتی می‌خوندم، آخرین بارش رو برای بهترین دوستم :)»!
.
تنِ لش: «دقیقا به خاطر همین آهنگ می‌خوام اسم دختر اولمو بزارم jolene»!
.
آنا: «وقتی جولين رو گوش می‌كنم، فكر می‌كنم كه اول چقدر اين جولين جذابه 🙂 بعد اينكه چقدر آدم بايد يكی رو دوست داشته باشه (یا بگم عاشق باشه) كه اينجوری غرورشو بذاره كنار و التماس كنه و انقدررر قشنگ تعريف كنه ازش؟!»
.
دختر حاج ساسان: «رقیبای عشقی از زمانی پررو شدن که دالی پارتن به شخصی به نام جولین التماس کرد که مردشو ازش نگیره. اصن بدعت خفت و خواری رو گذاشت با این آهنگ»!
.
.
.
مهمونِ خون‌سرد: «یه نفر راجع به این آهنگ نوشته بود که: اگه جولین همون مرگ باشه چی؟»!

 

 

این ترانه در یوتیوب:

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments