اعداد بزرگ و اگر زلزله کرمانشاه در تهران رخ می‌داد!

چند سال پیش ما می‌توانستیم با چند اسکناس هزار تومانی نیازمندی‌های خوراکی یک هفته یک خانواده را تامین کنیم، اما امروز نیاز به صفرهای بیشتری جلوی واحد پول ملی است تا چرخ زندگی یک روزه بچرخد، لذا بد نیست با اسامی اعداد بزرگ آشنا شویم!

هزار هزار میلیارد!
به گزارش خبرگزاری ایسنا، امروز محمد شکرچی‌زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، در جلسه علنی مجلس با بیان اینکه زلزله کرمانشاه پنج میلیارد تومان خسارت به کشور وارد کرده است، گفت که: «اگر این زلزله در شهر تهران اتفاق می‌افتاد هزار هزار میلیارد تومان خسارت به کشور تحمیل می‌شد»!

خبرگزاری مهر در گزارش این خبر از ارقام استفاده نکرده و از قول محمد شکرچی زاده نوشته: «اگر در تهران این زلزله اتفاق می‌افتاد میزان خسارت شاید به اندازه بودجه کل کشور بود و در واقع خسارت‌ها از سطح ملی فراتر رفته و بین المللی می‌شد»!

اعداد بزرگ و اگر زلزله کرمانشاه در تهران رخ می‌داد!

چرا باید نام اعداد بزرگ را بدانیم؟
ما در زبان شیرین فارسی واژه‌های فارسی برای اعداد بزرگ نداریم، چون تا بحال کاری به کار آن‌ها نداشتیم، اما حالا که جمعیت کشورمان بیش از ۸۰ میلیون نفر شده و ارزش پول ملی‌مان روز بروز و سال به سال کمتر می‌شود و برای آمار و ارقام‌های چون میزان مبلغی که ایرانیان در یک روز خرج می‌کنند یا هزینه زلزله احتمالی در تهران، یا باید از واژه‌های خارجی استفاده کنیم یا واژه‌ سازی کنیم.

نام اعداد بزرگ
آمریکایی [اروپایی]

بیلیون [میلیارد]: ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
تریلیون [بیلیون]: ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
کوآدریلیون [بیلیارد]: ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
کوینتیلیون [تریلیون]: ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
سکستیلیون [تریلیارد]: ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
سپتیلیون [کوآدریلیون]: ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰

به احتمال دانستن نام این ارقام، کار ما را برای چند سال و تا با روحانی ۱۴۰۰ راه می‌اندازد و بعد از آن شما و مقامات محترم دولتی را با نام اعداد بزرگتر آشنا خواهیم کرد!

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments