آیا موافق ازدواج افراد سالمند و میانسال هستید؟

در این نوشته، منظور از ازدواج سالمندان، ازدواج سالمندان و میانسالان با رده سنی خودشان است، و منظور از سالمند و میانسال افراد ۵۰ سال به بالا است.

آیا موافق ازدواج افراد سالمند و میانسال هستید؟

هر چند ازدواج در کشور ما امر پسندیده و حلال و جایز، و عملی کاملا طبیعی شمرده می‌شود، اما بسیاری از ایرانیان نسبت به ازدواج افراد سالمندی که همسر ندارند یا همسر خود را از دست داده‌اند دیدی منفی دارند، و حتی اگر فرزندانی موافق این باشند که همدمی برای پدر پیر و سالمندشان دست و پا کنند، ازدواج مجدد مادر میانسالاشان را عیب و آبروریزی و از دست دادن ناموس‌شان می‌دانند.

آیا موافق ازدواج افراد سالمند و میانسال هستید؟

ازدواج حق هر انسانی است
افراد در سنین مختلف، و در شرایط مختلف، به دلایل مختلف ازدواج می‌کنند، اما در مورد سالمندان، هدف از ازدواج، بیشتر یافتن همدم و مونس و هم‌صحبت و مددکار است. در هر صورت هر انسانی که از نظر روانی سالم باشد، باید ازدواج کند و نگران حرف مردم نباشد!

پیشنهادی برای ازدواج آفرینی
متاسفانه به دلیل نگاه منفی‌ای که وجود دارد، پیوند میان دو نفر در کشور ما اغلب به صورت سنتی، یا از طریق محیط‌های آموزشی و کار برقرار می‌شود، و هیچ مکانی برای گردهمایی و آشنایی و گفتگوی افراد مجرد وجود ندارد، بجاست که شهرداری‌ها در تمامی محله‌ها و شهرها، مکان‌هایی برای آشنایی و دوستیابی و گفت‌وگوی افراد ایجاد کنند، می‌شود این مکان‌ها را بر اساس سن افراد دسته بندی کرد، و افراد میانسال و سالمند برای یافتن زوج مناسب منتظر فرزندانشان یا سرنوشت یا مرگ نباشند!

آیا موافق ازدواج افراد سالمند و میانسال هستید

کارآفرینی برای سالمندان
در کشور ما، که طبق آمارها، جمعیت سالمندان رو به افزایش می‌رود، کارآفرینی و خدمات به سالمندان، می‌تواند از نظر اقتصادی درآمدزا باشد.

پیشنهاد ما، ساختن خانه‌های غیر آپارتمانی، به شکل قدیم، که دارای حیاط بزرگ و مصفا و پر گل و درخت و نیمکتی باشد، و دور تا دور حیاط اتاق‌های اجاره‌ای باشد برای زندگی افراد مجرد و متاهل سالمند، و در راس آن مدیریتی خبره و کاردان باشد، و آشپزخانه‌ای که برای همه غذا می‌پزد، و اتاقی جهت درمان و رسیدگی به مشکلات پزشکی ساکنان خانه، و سالن‌هایی برای ورزش و غذا خوردن و سرگرمی و گفت‌و‌گو و دیدار با خویشاوندان، و کلاس‌های برای آموزش سالمندی و آشنایی با فناوری‌های جدید و غیره، و کارگاه‌هایی برای خلق هنرهای دستی و غیره توسط سالمندان، و حضور کارگرانی خبره و صبور برای خدمت به سالمندان و حمام و خرید و گردش ایشان.

نام این خانه‌ها می‌تواند بجای خانه سالمندان خانه زندگی باشد!

در ضمن:

ازدواج مجدد عیب نیست!
ازدواج در پیری معرکه گیری نیست!
حرف مردم ارزشی ندارد، آنچه مهم است زندگی شماست!

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments