کشف پیام ۱۳۲ ساله آلمانی‌ها در یک بطری

خانمی در حال گردش همراه خانواده‌اش در یکی از سواحل استرالیا بود که چشمش به شی‌ای نورانی در میان شن‌ها می‌افتد، یک بطری قدیم!

کشف پیام ۱۳۲ ساله آلمانی‌ها در یک بطری 1

تونیا ایلمان می‌گوید وقتی آن را پیدا کردم با خودم گفتم چه بطری زیبا و دوست‌داشتنی آنتیکی، جون می‌دهد برای گذاشتن میان قفسه کتاب‌هایم.

اما این بطری ارزش بیشتری از نگهداری در قفسه کتاب‌ها داشت. وقتی آن را به خانه بردند و درش را باز کردند، دیدند نامه ای به زبان آلمانی که با دست نوشته شده بود در آن است.

کشف پیام ۱۳۲ ساله آلمانی‌ها در یک بطری

در این نامه که تاریخ ۱۲ ژوئن سال ۱۸۸۶ را داشت قید شده بود که بطری از عرشه قایق بادبانی «پائولا» در ۹۵۰ کیلومتری سواحل غربی استرالیا به آب انداخته شده است.

در پشت این نامه، از یابنده خواسته شده بودند تا زمان و محل قرارگیری بطری را یادداشت کنند و آن را برگردانند یا به رصدخانه نیروی دریایی آلمان در هامبورگ یا نزدیکترین کنسولگری آلمان تحویل دهند.

این نامه قدیمی‌ترین نامه‌ای است که تا به حال پیدا شده، قدیمی‌ترین نامه‌ پیش از این یافته که ۱۰۸ سال قدمت داشت.

کشف پیام ۱۳۲ ساله آلمانی‌ها در یک بطری

خانواده ایلمان این بطری را به موزه بردند و در آنجا دانشمندان همراه همکاران خود از هلند و آلمان صحت قدیمی بودن این یادداشت را مورد تأیید قرار دادند و گفتند که این پیام از قرن ۱۹ ارسال شده است.

شایان ذکر است که طی سال‌های ۱۸۶۴ الی ۱۹۳۳ هزاران بطری با یادداشت‌های مشابهی از کشتی‌های آلمانی برای مطالعه جریان اقیانوس در آب‌ها رها می‌شد.

منبع:
اسپوتنیک
ای‌بی‌سی نیوز

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments