دوچرخه‌های برقی موبایک و آن میله مزاحم وسط

موبایک نام یک شرکت چینی اشتراک دهنده دوچرخه است و توانسته از سال ۲۰۱۶ تا کنون خدمات دوچرخه‌های اشتراکی نارنجی رنگ خود را در کشورهایی چون چین و آمریکا و ایتالیا و انگلستان و فرانسه و اسپانیا و آلبانی و ژاپن و هلند و کره جنوبی و تایلند و هند و غیره ارائه دهد.

دوچرخه‌های برقی موبایک و آن میله مزاحم وسط

شرکت چینی موبایک [Mobike] در سال ۲۰۱۸ موفق شد تا به کمک هلندی‌ها دوچرخه‌ برقی سبکی تولید کند تا با اشتراک گذاری آن کاربران جدیدی کسب نماید و بتوان مسافت‌های بیشتری را طی نمود، گامی که با استفاده از آن بجای خودرو می‌تواند تاثیر مهمی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد.

دوچرخه‌های برقی موبایک و آن میله مزاحم وسط

حداکثر سرعت دوچرخه‌های برقی موبایک ۲۰ کیلومتر است و می‌توان با این دوچرخه‌ها با یک‌بار شارژ تا ۷۰ کیلومتر طی نمود.

تصور کنید که در خیابان‌های سربالایی تهران این دوچرخه‌ها چقدر می‌توانند مفید و جذاب باشند.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mobike (@mobikeglobal) on

دوچرخه‌های اشتراکی موبایک
نکته جالب در مورد دوچرخه‌های معمولی موبایک این است که با نرم‌افزار موبایلی آن می‌شود در بیش از ۲۰۰ شهر جهان از این دوچرخه‌ها استفاده کرد.

دوچرخه‌های بیدود
دوچرخه‌های نارنجی موبایک و نرم‌افزارشان بی‌شباهت به دوچرخه‌های بیدود خودمان نیستند، هر چند که به نوشته سایت دیجیاتو، مدیران بیدود [پاک چرخ ایرانیان] معتقدند که «طرف قرارداد خارجی نداریم»!

دوچرخه‌های برقی موبایک و آن میله مزاحم وسط

میله وسط مشکلی بر سر راه زنان
سایت ویرگول، از طرف بیدودی‌ها می‌گوید: «در نسخه‌ی اولیه‌ی دوچرخه، میله‌ای در وسط دوچرخه (‌همانند دوچرخه‌های معمولی‌) وجود داشت و با برداشتن آن توانستند که مجوز استفاده از دوچرخه برای زنان را دریافت کنند»!

دوچرخه‌های برقی موبایک و آن میله مزاحم وسط

میله وسط در دوچرخه‌های قدیمی باعث می‌شد تا دوچرخه‌سوار برای سوار شدن بر دوچرخه یک پای خود را تا زاویه ۹۰ درجه بالا ببرد و به اصطلاح خودمانی لنگش را هوا کند که لابد این لنگ هوا کردن به ویژه برای زنان چندان خوشایند مقامات مسئول نبوده، اما در دوچرخه‌های موبایک نیز این میله وسط دیده نمی‌شود، بی‌آنکه حذف آن را به زنان نسبت دهند!

دوچرخه‌های برقی موبایک و آن میله مزاحم وسط

سخن آخر
توصیه می‌شود تا وقتی مسیرهای ویژه و سراسری برای دوچرخه‌سواری وجود ندارد، از تردد با دوچرخه در خیابان‌های شلوغ و آلوده و در میان رانندگان ناشی و قانون‌شکن خودداری شود!

نفرین پایانی
لعنت بر میله‌های وسط!

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar