در بازار آشفته نظرات اقتصادی در مورد گرانی دلار

بد نیست در مورد بازار آشفته ارز، که بسیار سریع‌تر از آنچه که می‌شود تصور کرد بر زندگی بسیاری از مردم تاثیر ناگوار خواهد گذاشت، دیدگاه چند کارشناس را مشاهده کنیم شاید بفهمیم که مشکل از کجاست!

در بازار آشفته نظرات اقتصادی در مورد گرانی دلار

«مشکل ارز مشکل اقتصادی نیست!»
«مشکل ارز سیاست‌های نادرست اقتصادی دولت نیست»
«مشکل ارز سیاسی است!»
«هدف متزلزل کردن دولت آقای روحانی است.»

سعید لیلاز مهرآبادی، اصلاح‌طلب و روزنامه نگار و تحلیل گر اقتصادی و استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید:

«این نکته را هم باید تاکید کنم که دولت روحانی کارشناس‌ترین دولت بعد از انقلاب است. من دولتی از این دولت مطلع‌تر به اقتصاد در میان دولت‌های پس از انقلاب نمی‌شناسم.»

سعید لیلاز در مورد بازار آشفته ارز معتقد است:

«مشکلی در موضوع ارز پدید آمده اصلا بحث اقتصادی نیست. اصلا از منظر اقتصادی به این مسئله نگریستن یک خطای بزرگ است. تصمیمی هم که در مورد دلار گرفتند یک تصمیم امنیتی است نه اقتصادی.

این تصمیم از منظر اقتصادی غلط است اما از منظر امنیتی درست است. چرا؟ برخی از دوستان مدعی لیبرالیسم و طرفداری از بازار آزاد در نشریات خود تحلیل بسیار نادرستی که از ابتدای بحران تا کنون ارائه می‌دهند این است که در اثر سیاست‌های نادرست اقتصادی دولت، قیمت ارز بالا رفته است. این حرف بیش از این که غلط باشد، دروغ است و یک موضع رذیلانه است زیرا این دوستان می‌دانند که این طور نیست.

در طول دوران دولت آقای روحانی، اولا نرخ تورم که اصلی‌ترین ضرورت تغییر قیمت ارز است به شدت کاهش پیدا کرده، ثانیا دولت هم پا با نرخ با نرخ تورم در طول ۵ سال گذشته به تدریج نرخ دلار را اصلاح کرده است. در طول عمر دولت روحانی قیمت دلار سالانه به اندازه نرخ تورم رشد کرد و سرکوب نشد. یعنی این تئوری‌هایی که مطرح می‌شود اصلا در این مورد کاربرد ندارد.

من معتقدم اتفاقی که از اواخر دی ماه ۱۳۹۶ به این طرف در بازار ارز افتاده است ادامه همان توطئه ناآرامی‌های دی ماه ۹۶ است. باید توجه کرد آشفتگی بازار ارز یک موضوع سیاسی داخلی و بین‌المللی است. جنبه بین المللی آن این است که دولت دونالد ترامپ دارد حلقه محاصره اقتصادی جمهوری اسلامی را تنگ تر و تنگ تر می‌کند و همه گله من از نظام جمهوری اسلامی این است که همه شواهد نشان می‌دهد نظام در مقابله با آمریکا نه جدی است و نه صادق.

اگر جمهوری اسلامی در مقابله با آمریکا جدی و صادق باشد این بار باید بتوانیم پوزه آمریکا را به خاک بمالیم. من با یک میلیمتر عقب نشینی جمهوری اسلامی در برابر باج خواهی دولت جدید آمریکا موافق نیستم. باید به شدت با باج خواهی دولت جدید آمریکا برخورد شود. با قدرت هم باید برخورد شود.

این بار ما برای ایستادگی در مقابل آمریکا از چند ویژگی برخورداریم که در تحریم‌های سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ نداشتیم. اول این که دیگر دولت احمدی‌نژاد بر سر کار نیست. ان دولت، دولت حسن روحانی است. دولت روحانی برخلاف دولت احمدی نژاد، منافع همسو با آمریکا برای تشدید تحریم‌ها ندارد. در نتیجه با مسائل بسیار عاقلانه برخورد می‌کند و اجازه نمی‌دهد میان قدرت‌های جهانی اجماعی علیه ایران شکل بگیرد. در حالی که احمدی‌نژاد با انقلابی نمایی موجب شد علیه ایران میان قدرت‌های جهانی اجماع شکل بگیرد. ما این بار اجازه نخواهیم این اجماع جهانی شکل بگیرد. اجماعی در کار نخواهد بود.

دوم این که در سطح بین المللی یک جنگ سرد جدید شکل گرفته است که روسیه و چین و حتی اتحادیه اروپا از محورهای اصلی آن هستند و همه اینها در کمک به ایران و ایستادن در مقابل آمریکا، منافع دارند. در نتیجه ما می‌توانیم در مقابل آمریکا مقاومت کنیم. من از سال ۱۳۷۴ به این طرف یک حرف را دائم تکرار می‌کنم و به شدت به آن معتقدم. من اطمینان دقیق دارم که اقتصاد ایران اساسا تحریم ناپذیر است. ما هر مشکلی داریم مشکل داخلی و ناشی از سوء مدیریت است. من معتقد نیستم که تحریم‌ها می تواند تاثیر مهم و تعیین کننده بر اقتصاد ایران داشته باشد.

از جنبه سیاست داخلی آن گروه‌هایی که در درون نظام جمهوری اسلامی به دنبال رقابت برای رسیدن به سطوح عالی نظام هستند، یا دنبال رقابت برای تصفیه حساب سیاسی هستند مثل آقای احمدی نژاد، یا دنبال تضعیف دولت هستند مثل بخش‌هایی از قدرت که در شهر مشهد تشکیلاتی دارند. مجموعه این گروه‌های داخلی در زمین زدن دولت روحانی، منافع کاملا جدی دارند. در هشت سال بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲ نیز این گروه‌ها چنان منابع ارزی و ریالی هنگفت و شگفت‌آوری برای خود دست و پا کردند که اگر بخواهند می‌توانند در بازار ارز تلاطم ایجاد کنند. تلاطم کنونی در قیمت دلار ادامه فتنه ۹۶ است.

شاهد ادعای من آقای ولی‌الله سیف است که من در همان روزهای فتنه دی ماه ۹۶ من به ایشان تاکید کردم که بحران بعدی دولت در قیمت دلار خواهد بود. آقای سیف می‌تواند بر این ادعای من صحه بگذارد. من در همان روزهای ناآرام دی ماه ۹۶ به سایر مسئولان ارشد دولتی هم هشدار داده بودم که بحران بعدی دولت، قیمت دلار است.

بنا بر این به نظر من مسئله اصلا اقتصادی نیست. مسئله کاملا سیاسی است. سیاسی از این جهت که گروه‌هایی داخل می‌خواهند بازار ارز را متلاطم کنند. از این تلاطم در بازار ارز هم منافع اقتصادی دارند و هم منافع سیاسی.

منافع سیاسی‌‌شان در واقع متزلزل کردن دولت آقای روحانی است. دولت آقای روحانی هم در بیان این حقیقت، لکنت زبان دارد. آقای حسام‌الدین آشنا در روزهای اخیر مواردی را به زبان یعجوج و معجوع و غیرقابل فهم برای عموم مردم، بیان کرده است ولی واقعیت پوست کنده همین است که عرض کردم.

مشکل دلار یک وجه بین‌‌المللی هم دارد و آن این است که جلوی ورود دلار به ایران تا حد زیادی گرفته شده است. منظور از ورود دلار هم عمدتا دلار به صورت اسکناس است. ما الان مشکل گشایش ال سی نداریم. حرف چند وقت پیش حسن روحانی مبنی بر این که درآمد ارزی ایران بیش از مصارف ارزی است، کاملا درست است. در سال گذشته حدود ۲۰ میلیارد دلار مازاد درآمد ارزی داشتیم که عدد قابل توجهی است. اما دشمنان خارجی نظام جمهوری اسلامی می‌خواهند با مختل کردن ورود اسکناس دلار به کشور ، بازار ارز را بهم بریزند در حالی که سهم اسکناس دلار در کل مصرف ارزی ایران ۳ الی ۴ درصد بیشتر نیست ولی با همین ۳ الی ۴ درصد می‌خواهند کل اقتصاد را ملتهب کنند، موفق هم شدند. چرا؟ چون یک گروهی هم در داخل کمک‌‌شان کردند. در عین حال بی‌تصمیمی دولت و حاکمیت هم به این موضوع دامن زد.

من باز هم تاکید می‌کنم ریشه همه مشکلات و نا به سامانی‌ها و تنش‌ها در داخل کشور است. در حال حاضر هم فتنه دلار، فتنه مخالفان داخلی دولت در همسویی با دشمنان ایران و نظام جمهوری اسلامی است»

 

«جنگ دولت‌ها»
مصطفی تاج زاده، اصلاح‌طلب، نیز دیدگاه مشابهی با سعید لیلاز اصلاح‌طلب دارد و در این باره معتقد است:

«به نقطه عطف/حذف یکی از دو دولت نزدیک می‌شویم.»

 

«مشکل ارز مشکل اقتصادی است»

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم، می‌گوید:

«این شایعه که در شبکه‌های اجتماعی از قول من منتشر می‌شود کذب محض است و هیچ نسبتی با واقعیت ندارد و هرگز چنین مطلبی نگفته‌ام.

چند روز پیش، در جلسه‌ای عده‌ای گفتند که برخی نهادها می‌خواهند اختلال ارزی ایجاد کنند که بنده خطاب به آن جمع گفتم تمام این اتفاقات، منطق اقتصادی دارد. این حرف‌ها چیست که می‌زنید؟»

 

«دولت صراف‌ها»
«مشکل ارز فعالیت اقتصادی نزدیکان دولت است»
حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور در توئیتی نوشت:

«ارز ارزان می‌شود، اما نه با مماشات با محتکران جسور اسکناس و قاچاقچیان قهار اربیل و استانبول.»

علی نادری سردبیر سایت رجا نیوز در این باره نوشت:

«نظر جناب آشنا درباره شرکت صرافی صدقی- حسین فریدون، شرکت صرافی دختر و داماد ذخیره انقلاب؛ صفدر حسینی (رئیس صندوق توسعه ملی دولت یازدهم و خالق حماسه حقوق‌های نجومی) و صرافی تیزچنگ، دوست قدیمی جناب سیف و شرکاء و طراحان بحران ارزی ۹۱ چیست؟ این نعل وارونه برای دولت صراف‌ها خنده دار است.» (به نظر می‌رسد منظور نادری از صرافی تیز چنگ، خانواده روزچنگ باشد که مالکیت صرافی زریوار را داشتند. صرافی زریوار به خاطر بحران ارزی سال ۹۱ مقصر شناخته شد و صاحبان آن از جمله یدالله روزچنگ محکوم شدند.)

 

مشکل ارز مردم هستند

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، می‌گوید:

«بخشی از اتفاقات در زمینه ارز سیاسی است، نه اینکه کسی مداخله کرده تا قیمت افزایش یابد بلکه به این معنا که برخی مردم را نگران آینده کرده و همین باعث می‌شود مردم حس کنند برای اطمینان باید ارز خریده و برای اطمینان در خانه نگه دارند.

همین نگرانی در مردم باعث شده با خرید ارز در خارج از کشور ملک خریداری کنند درحالی که فقط با اجازه آن کشور می‌توانند وارد ملک خود شوند. اما همین امر برایشان اطمینان ایجاد می‌کند. مسئله ارزی کشور راهکار ساده‌ای دارد و آن افزایش اعتماد عمومی است، با افزایش اعتماد مردم دیگر کسی به فکر خرید ارز نمی‌افتد.»

 

 

«فقط طناب دار»
«مشکل ارز توطئه منافقان داخلی با کمک اربابان خارجی است»!
راه حل بازار آشفته ارز از دید آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از این قرار است:

« بنده با صراحت می‌گویم در این شرایط باید با قاطعیت با مفسدان اقتصادی برخورد کرد، بدون قاطعیت در این شرایط خاص مشکلی حل نمی‌شود و اگر پیش‌دستی نکنیم بعدا هزینه زیادی باید بپردازیم.

یکی از کارها برای برخورد قاطع این است که چند مهره اصلی دلال ارزی که سعی دارند از این طریق کشور را به آشوب بکشند به عنوان مفسد فی‌الارض محاکمه و با رعایت موازین اسلامی اعدام کنند؛ تا سایرین حساب خود را بدانند.»

 

الفرار
«مشکل ارز در نبود امنیت است»!
احمد حاتمی یزد، کارشناس اقتصادی، معتقد است:

«در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌داران درحال فروش دارایی‌های منقول و غیرمنقول و حتی خانه‌های خود و تبدیل آن‌ها به دلار هستند تا به دلیل نبود ثبات اقتصادی دارایی‌های ارزی خود را از ایران خارج کرده و در کشور‌های اروپایی سرمایه‌گذاری کنند.»

 

منبع:
خبرگزاری ایلنا
خبرگزاری فارس
رجا نیوز
خبرگزاری ایسنا

در بازار آشفته نظرات اقتصادی در مورد گرانی دلار
5 (100%) 1 vote
Share this page to Telegram

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar