گودیر تایری می‌سازد که هوا را پاک می‌کند

تایر سبز! تایری که خزه‌های زنده دارد و اکسیژن تولید می‌کند، طرح‌ خلاقانه و ابتکاری شرکت تایرسازی گودیر است برای پاکیزی محیط زیست!

گودیر تایری می‌سازد که هوا را پاک می‌کند
به گزارش نیواطلس، طی سال‌های اخیر شرکت گودیر تایرهایی با طرح‌های جدید در نمایشگاه اتومبیل ژنو رونمایی می‌کرد.

این شرکت در سال جاری طرح «اکسیژن» را رونمایی کرده که انرژی فوتوسنتز را جمع آوری می‌کند. این تایر دی اکسید کربن هوا و رطوبت جاده را جذب و آن را صرف تغذیه خزه‌های موجود در دیواره‌ها می‌کند. در مرحله بعد این خزه‌ها اکسیژن آزاد می‌کنند.

گودیر تایری می‌سازد که هوا را پاک می‌کندگودیر معتقد است شهری با حجم پاریس (که ۲.۵ میلیون خودرو دارد) با به کارگیری تایرهای جدید می‌تواند سالانه ۳ هزار تن اکسیژن تولید و ۴ هزار تن دی اکسید کربن جذب کند.

علاوه بر آن این تایر انرژی تولید شده در فرایند فوتوسنتز را جمع آوری و از آن برای روشن کردن دستگاه‌های الکترونیکی داخل خودرو استفاده می‌کنند، مانند حسگرها، چراغ‌های ایمنی و واحد پردازش هوش مصنوعی.

تایر مذکور با استفاده از Li-Fi (یک فناوری ارتباطی بی‌سیم دو سویه پرسرعت، مانند وای-فای) به اینترنت اشیا متصل می‌شود و با خودروهای دیگر و جاده ارتباط برقرار می‌کند. جالب آنکه این تایر را می‌توان از پودر لاستیک (بازیافت شده از لاستیک‌های دیگر) در چاپگر سه بعدی تولید کرد.

منبع:
خبرگزاری مهر

 

گودیر تایری می‌سازد که هوا را پاک می‌کند
به این مطلب امتیاز دهید
Share this page to Telegram

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar