گونه جدیدی از پتروزارها با جمجمه‌ای دست نخورده در پاتاگونیا یافت شد

گونه جدید پتروزارها که با توجه به مغز باستانی‌شان نام‌گذاری شده‌اند در پاتاگونیا پیدا شد. این خزنده در اوایل دوره ژوراسیک، 199.6 میلیون تا 175.6 میلیون سال قبل، زندگی می‌کرده و قابلیت پرواز نیز داشته است.

پتروزار

دیرینه شناسان فسیل جدیدی از این دایناسورها را در ناحیه شمالی استان چوبوت آرژانتین پیدا کردند. در کمال ناباوری، در این فسیل، جمجمه کاملا دست نخورده بود و به دانشمندان این امکان را می‌داد که از ساختار نوروآناتومی پتروزارها اطلاعات بیشتری به دست آورند.

محققان این گونه جدید را Allkaruen koi نام‌گذاری کردند. در زبان تئولچی که زبان مردم پاتاگونیا است، All یعنی “مغز” و Karuen به معنای “باستانی” می‌باشد.

Diego Pol یکی از دیرینه شناسان موزه دیرینه شناسی Egidio Feruglio در کشور آرژانتین این طور گفت: «Allkaruen ها که در نیمه نخست دوره ژوراسیک زندگی می‌کردند یک حالت واسطه مانند در رابطه با مغز پتروزارها از خود نشان می‌دهند و برای سازگاری بیشتر با محیط متحمل تغییراتی شده‌اند. در نتیجه این مطالعه می‌تواند اهمیت زیادی در سیر تکامل همه پتروزارها نشان دهد.

این پتروزار جدید در یک ناحیه پر از استخوان پیدا شد که باقیمانده سایر پتروزارها نیز در آن مکان قرار داشت. باستان شناسان، یک مهره و چند فک و یک جمجمه از این گونه پیدا کردند. محققان اذعان داشتند که طول جمجمه تنها چند میلی متر بوده است و این امر نشان می‌دهد گونه جدید متعلق به پتروزارهای کوچک است.

محققان ادعا می‌کنند که جمجمه سالم یک پتروزار بسیار کم یاب است و در طول تمام زمان اطلاعات بسیار کمی در رابطه با جمجمه و هم چنین مغز این دایناسورها به دست رسیده است. محققان به کمک توموگرافی برنامه ریزی شده می‌خواهند مدل مجازی گوش داخلی و فضای درونی جمجمه را تهیه کنند.

این تکنیک به دانشمندان این امکان را می‌دهد که Allkaruen را در موقعیت صحیح خودش در نسل پتروزارها قرار دهند. برای مثال، دانشمندان به این نکته مهم دست پیدا کردند که بعضی از ویژگی‌های جمجمه که ارتباط زیادی با پتروداکتیلوس‌ها داشتند در اوایل ژوراسیک پدیدار شدند. در حالیکه هنوز خود پتروداکتیلوس‌ها در این دوره نمی زیستند. این مطالعه در 30 آگوست در ژورنال PeerJ منتشر شده است.

پتروزارها برای اینکه پرنده‌های پر قدرتی باشند دچار تغییر شدند. در یک مطالعه که در سال 2009 انجام شد، استخوان‌های مرتبط با پروازشان سبک تر شدند، کیسه‌های هوایی در امتداد ریه‌هایشان فراهم کردند تا چگالی بدن، کاهش یابد و ورود و خروج هوا کارایی بیشتری داشته باشد. اگرچه بعضی از گونه‌های پتروزارها کوچک بودند، سایر آن‌ها به اندازه زرافه‌ها رشد می‌کنند. باستان شناسان می گویند: این جانداران عظیم الجثه از اندام‌های خود برای پرواز استفاده می‌کنند.

در سال 2015، محققان کشف یک پتروزار 200 میلیون ساله در یوتا را گزارش کردند که بال‌هایی به طول 4.5 فوت (1.4 متر) داشت و هر کدام، از 110 دندان به طول 2.5 سانتیمتر برای ریز ریز کردن طعمه بهره می‌برد.

مترجم: سیدجواد میری اسفندآبادی
منبع: livescience.com -Stephanie Pappas

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments