مالیات بر درآمد کاربران تلگرام و اینستاگرام و غیره

قرار است که در سال ۱۴۰۰ دولت از کسانی که در فضای مجازی بیش از ۵۰۰ هزار دنبال‎ کننده و در نتیجه این دنبال کنندگان درآمد حاصل از تبلیغات دارند مالیات بگیرد!

پرسش این نیست که «آیا این کار درست است یا درست نیست»، پرسش این است که «چرا که نه؟»!

مالیات بر درآمد کاربران تلگرام و اینستاگرام و غیرهما در این نوشته می‌کوشیم به زبان ساده و عامیانه توضیح دهیم که چرا باید از هر درآمدی مالیات دهید!

مالیات یعنی چه؟
به زبان ساده، مالیات یعنی گرفتن اجباری پول از ملت توسط دولت.

نکته کلیدی برای مردم این است که مالیات جمع شده در کجا خرج می‌شود، اما این نکته موضوع این مقاله نیست!

درآمد دولت‌ها از کجاست؟
به زبان ساده، دولت‌ها دو دسته درآمد دارند، یک دسته درآمد خیلی زوری، و یکدسته درآمد زوری!

درآمد خیلی زوری
دولت‌ها می‌توانند از گرفتن مالیات‌های گوناگون، از طریق گرفتن انواع عوارض، از طریق گرفتن جریمه‌های گوناگون، از طریق مصادره اموال مردم و فروش یا اجاره آن‌ها، از طریق تصاحب و فروش منابع طبیعی و غیر طبیعی، از طریق چاپ پول، از طریق ربا و سود بانکی و سهام و غیره، از طریق رقابت ناعادلانه با صاحبان کسب و کار، و از این دست کارها درآمد کسب کنند.

درآمد زوری
درآمد زوری دولت‌ها شامل خدماتی هستند که در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهند و در مقابل آن پول دریافت می‌کنند!

وقتی زور پر زور است
طبق یک قانون نانوشته، مردم پول مفت به کسی نمی‌دهند، مگر اینکه زور طرف بیشتر باشد!

دولت‌ها هم برای کسب ثروت اجباری نیاز دارند تا کارکنان و سربازان بسیاری را استخدام کنند تا زور کافی داشته باشند.

نصیحت دوستانه
در حقیقت بخش بزرگی از پولی که دولت‌ها از مردم به طرق مختلف می‌گیرند خرج نیرویی می‌شود که مردم را وادار به پرداخت اجباری کند.

یعنی اگر مردم، مانند گاو یا گوسفند، بدون هیچگونه اعتراض، شیر بدهند، و نیازی به قوه قهریه نباشد، بخش بزرگی از درآمد دولت‌ها ذخیره می‌شود، و شاید دولت‌ها کمتر مردم را بدوشند و جیب مردم کمتر خالی شود!

 

نتیجه گیری از این نوشته
به زبان ساده، دولت‌ها نیاز به پول دارند، و معمولا این پول را به زور می‌گیرند، و چون زور دارند، مردم باید، بدون چون و چرا، مطیع اوامر باشند، تا حکایت ضرب‌المثل «هم پیاز را خورد، هم فلک شد، هم پول را داد» نشوند!

دولت کارآمد و فضای مجازی
کسب درآمد از فضای مجازی چندان تفاوتی از کسب درآمد از یک زمین یا یک کارخانه یا یک بقالی ندارد و حتما یک دولت هوشمند و هوشیار و مقتدر، هر جا که درآمدی باشد، حضور پررنگ خواهد داشت!

***

نق‌نقوها
مهراب قاسم‌خانی نوشته: «خود اپلیکیشن به خاطر سرویسی که می‌دهد پول نمی‌گیرد؛ شما بابت چه خدماتی می‌خواهید مالیات بگیرید؟ منت فیلتر نکردنش رو می‌ذارید یا سرعت بالای اینترنت دو برابر قیمتتون رو؟»!
.
آرمان خ: «حکم شرعی برای مالی که از طریق بستن مالیات بر روی فعالیت در اینستاگرام (که معتقدند مبتذله و باید فیلتر بشه) یا تلگرام که فیلتره
چیه؟»!

عجیبی که محقق شد
مكث
یک ماه و ۲۵ روز پیش در توییتر نوشت: «برام عجیبه جمهوری اسلامی بابت خروج از کشور هم عوارض می‌گیره و پول در میاره، ولی هنوز این بلاگرهای اینستاگرام رو تبدیل به منبع درآمد نکرده. مثلاً مالیات بر استوری تبلیغی»!

 

مطلب مرتبط:
پیشنهاد برای گرفتن مالیات‌های عجیب و غریب

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments