شکل بینی متاثر از محیط زندگی

انسان‌ها بینی بزرگ، کوچک، دراز، باریک، قلمی، گوشتی، عقابی، عروسکی، و هر شکل و شمایل دیگری که دارند را از پدر و مادر خود به ارث می‌برند، اما تحقیق یک تیم بین المللی از محققان نشان داده که شکل بینی افراد طی فرایندی طولانی با توجه به محیط زندگی و آب و هوای محلی شکل گرفته است.

شکل بینی متاثر از محیط زندگی

آرتور تامسون بریتانیایی آناتومیست و انسان شناس مطالعه‌ای را انجام داد که نشان مى‌داد بینى افراد ساکن در مناطق سردسیر نازک و دراز‌تر، مناطق خشک کوتاه‌تر و مناطق گرم و مرطوب بزرگ‌تر مى‌شود، با این حال این نظریه به قطعیت ثابت نشده بود، تا اینکه جمعی از محققان تصمیم گرفتند این نظریه را به کمک تست تصویربردارى سه بعدى از صورت انسان‌هاى زنده بررسی کنند.

تیم محققان به سرپرستى ارسلان زیدى و مارک شریور مردم غرب آفریقا، خاورمیانه، آسیای جنوبی و اروپای شمالی مورد مطالعه و نتایج تحقیق در مجله plos ژنتیک منتشر شد.

بر اساس این مطالعه، اندازه سوراخ‌های بینی بر اساس نوع جریان هوا تغییر کرده و در سرما سوراخ‌ها کوچکتر و بینی باریک‌تر و در هوای گرم و مرطوب بینی بزرگ‌تر می‌شود.

بدن افراد با توجه به شرایطی محیط دچار تغییر و تحول شده و ژنتیک نیز تحت تاثیر قرار گرفته و در طول چند نسل دستخوش تغییرات شده که بر شکل گیری این عضو و تغییر آن تاثیر می‌گذارد.

شکل بینی متاثر از محیط زندگی

منبع: باشگاه خبرنگاران/ news.psu.edu

guest
1 نظر
تازه ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
مجید قلی زاده
مجید قلی زاده
1 سال پیش

بینی با چشم – گوش – دهان – ابرو در ارتباط است بطوری که شرایط محیطی تمام اندامهای صورت و اندامهای بدن از نظر کوچک بودن یا درشت بودن بدن را تحت تاثیر قرار میدهد. بعنوان مثال شخصی را در نظر بگیرید که ابروهای بلند چشمهای درشتر از دهان مژه های بلند بینی بلند با سوراخهای بینی کوچک دهانهای کوچکتر از چشم قدی بلند اندامی درشت و عضلانی وجود دارد . خداوند این شخص را در چه آب و هوایی می آفریند : این شخص باید در آب و هوای نسبتاً سرد با رطوبت تقریباً خوب و نیمه ابری و نیمه آفتابی و در مناطق جنگلی سرسبز باشد . علت آن از قرار زیر است : چشم بزرگ رطوبت میخواهد… ادامه »