ایرانی‌ها در صف مقدم جراحی بینی

مردم ایران در میان کشورهای جهان رتبه بالایی در به اصطلاح زیبا کردن بینی‌شان کسب کرده‌اند، اما چرا ایرانیان اینقدر دوست دارند شبیه چیزی باشند که نیستند؟ پاسخ این پرسش مسحور شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن ایرانیان است از آنچه در تلویزیون و اینترنت می‌بینند و می‌شنوند!

ایرانی‌ها در صف مقدم جراحی بینی

گزارش خواندنی زیر را خانم کبری اسلامی، خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان از شهر زنجان، تهیه کرده است.

«روزنامه‌ها و مجلات را که ورق می‌زدم تبلیغات جراحان پلاستیکی را دیدم که به هر روش و شکلی که شده می‌خواهند برای خود حتی با قیمت‌های بسیار کم مشتری جذب کنند.

برخی هم بدون اعتنا به این که آیا این تبلیغات واقعی است یا خیر با این آگهی‌ها تماس گرفته و تسلیم تیغ این جراحان می‌شوند.

من هم فرصت را مناسب دیدم برای گرفتن گزارشی در این خصوص، به یکی از شماره‌هایی که روی مجله بود تماس گرفتم، پس از صحبت‌های کوتاهی که بین من و منشی رد و بدل شد در قالب کسی که می‌خواهد عمل جراحی زیبایی انجام دهد وقت ملاقات با دکتر گرفتم.

در مطب دکتر
وارد مطب که شدم شلوغی و همهمه ای که در آنجا بود مرا متعجب کرد گویی سر دکتر واقعا شلوغ است.

برگه ویزیت را از منشی گرفته و کنار یک دختر جوانی که حدودا ۲۳ ساله بود و هنوز چسب دماغش را باز نکرده بود نشستم، مرا که دید باب درد و دلش را باز کرد گویی فقط منتظر بود تا کسی باشد و یک دل سیر با او حرف بزند.

خودش را سارا معرفی و گفت در خانواده ای کاملا مرفه بزرگ شده و قبل از عمل زیبایی ترم چهار رشته مدیریت بود، او عکس قبل عمل خودش را برایم نشان داد و گفت: مدتی احساس می کردم که زیبا نیستم و باید کاری بکنم تا زیبا به نظر بیاییم و این حس زمانی که وارد دانشگاه شدم در من شدیدتر شد تا این که یکی از اقوام به من پیشنهاد داد تا سری به مطب این دکتر بزنم.

در اولین جلساتی که برای ویزیت می آمدم دکتر پیشنهاد داد تا با هزینه ای کم دماغم را عمل کرده و به شکل عروسکی در بیاورم و آن چنان درگیر صحبت های دکتر شده بودم تا بالاخره تصمیم به جراحی گرفتم.

اشک‌های سارا ادامه صحبت را برایش سخت‌تر کرد. او می‌گوید اولین عمل برایم راضی کننده نبود و همین دلیلی شد تا من برای بار دوم و سوم زیر تیغ جراحی بروم اما هر بار که به امید زیبا شدنم برای باز کردن چسب دماغم مراجعه می‌کردم با صحنه‌ای مواجه می‌شدم که هر لحظه ناامیدم می کرد و اکنون پس از گذشت ماه‌ها من روحیه خودم را باخته‌ام به حدی که از دانشگاه انصراف داده‌ام.

پس از صحبت‌های سارا تصمیم گرفتم تا برای ادامه گزارشم از مطب خارج شده و با یک پزشک زنجانی در حوزه عمل‌های زیبایی مصاحبه کنم.

گفتگو با پزشک
متاسفانه جراحی‌های زیبایی آنچنان در سال‌های اخیر دامن ایرانیان را گرفته که دیگر سن و جنس مطرح نیست، بالای شهر و پایین شهر هم ندارد؛ از دست فروش مترو گرفته تا فردی پشت فرمان یک ماشین مدل بالا در خیابان‌های بالای شهر است.

پیشینه جراحی‌های پلاستیکی به کجا بر می گردد؟
دکتر نجات حسینی فوق تخصص جراحی‌های پلاستیکی گفت: جراحی فوق پلاستیک فقط اعمال جراحی زیبایی را انجام نمی‌دهد بلکه هدف اصلی از شکل گیری جراحی پلاستیک در دنیا بازسازی نقص‌های صورت و یا بدن بود.

وی افزود: در سال‌های گذشته افرادی که به طور مادرزادی ، یا در اثر تصادفات دچار نقص‌های زیبایی شده بودند مورد عمل های جراحی زیبایی قرار می‌گرفتند که این روند در طول زمان تغییر کرده و نه تنها این افراد بلکه افرادی که دارای نقص‌های کوچک و یا هیچگونه نقصی ندارند نیز کاندید این گونه عمل‌ها می‌شوند.

چرا به یک باره الگوی جراحی پلاستیک و دانشی که برای درمان آسیب‌ها و دردها پایه ریزی شده بود به یک باره به جراحی زیبایی بدل شد؟

این دکتر فوق تخصص با اشاره به این که در کشور ما گرایش به انجام عمل‌های زیبایی بیشتر از سایر کشورها است گفت: یکی از علت‌های مهمی که باعث می‌شود تا افراد به خصوص جوانان قبول کنند تا زیر تبغ جراحی بروند رفاه نسبی است که در جامعه برخوردارند.

وی یکی دیگر از علت‌های گرایش به این گونه عمل‌ها را حمایت خانواده‌ها از فرزندانشان اعلام کرد و اظهار کرد : خانواده‌ها با تقبل هزینه‌های جراحی زیبایی فرزندان خود را به این سمت سوق می‌دهند.

این پزشک فوق متخصص در ادامه چشم و هم چشمی، تبلیغات ماهواره‌ها، فضاهای مجازی را ازعلل عمده گرایش افراد به خصوص خانم‌ها به عمل زیبایی می‌داند.

جراحی پلاستیک در دنیا
آمار دولتی چین می‌گوید : در شرایطی که در بیشتر کشورهای دنیا نامزدهای جایزه دختر شایسته نباید عمل جراحی پلاستیک کرده باشند، در چین مسابقه‌ای برای دخترانی که این کار را کرده اند برگزار می‌شود.

در برزیل نیز ۱۳ درصد عمل‌های جراحی پلاستیک روی نوجوانان زیر ۱۸ سال انجام می‌شود.

رتبه اول ایرانیان در جراحی زیبایی بینی
طبق آمار انجمن جراحان پلاستیک در چهار سال گذشته در سراسر جهان حدود ۴۰ هزار و ۲۷۷ پزشک جراح بیش از ۱۱ میلیون عمل زیبایی انجام داده‌اند.

دکتر حسینی با اشاره به این که ایران جز کشورهای اول جراحی پلاستیک و زیبایی است، رتبه کشومان در این حوزه را جز ۱۰ کشور اول در دنیا اعلام کرد.

این پزشک ادامه داد: در استان زنجان به دلیل مسائل فرهنگی تعداد عمل‌های جراحی زیبایی کمتر است.

وی با اشاره به این که در استان‌های بزرگ کشور ۸۹ درصد جراحی‌ها به زیبایی اختصاص یافته است افزود: در استان تهران در ۱۰ بیمارستان دانشگاهی و یا دولتی عمل‌های بازسازی را انجام می شود ولی در ۱۰۰ بیمارستان و کلینیک عمل‌های زیبایی انجام می‌گیرد.

به کدام پزشک برای عمل زیبایی مراجعه کنیم؟
آوازه برخی جراحان پلاستیک در ایران چنان پیچیده که حتی افراد از کشورهای دیگر نیز برای زیبا شدن جراحان ایرانی را انتخاب می‌کنند.

فوق تخصص جراحی‌های پلاستیکی در ادامه مصاحبه به بیمارانی که از کانادا، عراق و آذربایجان برای عمل زیبایی به ایران می‌آیند اشاره کرد و گفت : اکثر جراحان فوق تخصص پلاستیک در انتخاب بیمار سختگیر هستند.

وی با بیان این که انتخاب صحیح بیمار باعث می‌شود تا جراح نیز بتواند کار خود را با خیال راحت‌تری انجام دهد گفت : ۵۰ درصد عمل‌هایی که خود من انجام می‌دهم به زیبایی اختصاص دارد و ۵۰ درصد مابقی نیز مربوط به عمل‌های غیر زیبایی است.

این جراح پلاستیک در پاسخ به این سوال که افراد برای جراحی به کدام پزشک مراجعه کنند گفت: جراحان فوق تخصص پلاستیک و زیبایی و متخصصان گوش، حلق و بینی که مجوز عمل زیبایی دارند بهترین گزینه برای انتخاب هستند.

حسینی افزود: در حال حاضر برخی از افراد مجوز عمل جراحی را ندارند ولی به دلایل مختلف در مطب یا کلینیک‌هایی که امکانات پزشکی محدودی دارند با هزینه بسیار پایین اقدام به این کار می‌کنند.

وی افزود: وقتی بیمار خود را به تیغ جراحانی که از تخصص لازم در این حوزه برخوردار نیستند بسپارند پس باید منتظر عواقب بعدی آن عمل نیز باشند که به مراتب بیشتر از زیبایی خواهد بود که خواستار آن هستند.

پزشک فوق تخصص جراحی‌های پلاستیکی با بیان این که ایران از نظر خدمات پزشکی جزو ده کشور برتر است می‌افزاید: وجود جراحان متبحر ایرانی باعث شده تا مرگ و میر ناشی از عمل‌های زیبایی در کشور کاهش یابد.

تب زیبا شدن دامنگیر آقایان هم شده
برخی افراد بخش قابل توجهی از درآمدشان را برای جراحی های پلاستیک اختصاص می‌دهند تا زیباتر بشوند و در این میان آقایان هم از قافله عقب نماندند.

به گفته پزشکان و متخصصان امر آقایان اگر با نقص متوسط به عمل زیبایی روی بیاورند باید از نظر تفکر زیبایی بررسی شوند و در همان ابتدا نباید اقدام به عمل آنها کرد.

دکتر طلایی متخصص گوش، حلق و بینی در مورد مردانی که برای زیبایی مراجعه می‌کنند گفت‌: ما با وسواس بیشتری آنها را انتخاب می‌کنیم و سوالات کلیدی از مراجعه کنندگان می‌پرسیم تا بتوانیم گزینه خوبی برای عمل پیدا کنیم.

جعفری استاد دانشگاه گفت : اشکالی که در سیستم بدن انسان‌ها است باعث می شود تا افراد به خصوص آقایانی که جویای نام هستند و می‌خواهند موقعیت اجتماعی خوبی به دست بیاورند نقص‌های کوچک را مغز بزرگ نشان می‌دهد.

او می‌افزاید: از دید دختران و زنانی که عمل جراحی زیبایی می‌کنند، این کار می‌تواند فرصت‌های آن‌ها را برای ازدواج بهتر کند و به آن‌ها اعتماد به نفس بیشتری می‌بخشد.

دکتر حسینی هم با تاکید بر این که بیماران باید متخصصان فوق تخصص زیبایی را انتخاب کنند می‌گوید نسل جوان جامعه به خاطر نبود فعالیت اقتصادی و برای کسب جایگاه اجتماعی مناسب حاضر می‌شوند تا هزینه‌های گزاف عمل‌های زیبایی را پرداخت کنند و دل به دریا زده تا زیبا شوند.

عوارض به جا مانده از زیبایی‌های پلاستیکی چیست؟
جراحی‌هایی که انجام می‌گیرد بی شک بدون عوارض هم نمی‌تواند باشد، عوارضی که گاهی اوقات مشکلات غیر قابل جبرانی برای فرد به بار می‌آورد‌.

پزشکان و جراحان باید قبل از عمل بیمار را از عوارض آن آگاه کنند.

تغییر ناگهانی چهره، زین اسبی شدن دماغ و مشکلات تنفسی از عوارض جراحی بینی است.

دکتر چراغی روانشناس گفت : بیمارانی که از عمل خود راضی نیستند بعد از مدتی دچار مشکلات روحی می‌شوند و در برخی موارد دیده شده که کار خود را نیز از دست می‌دهند.

وی ادامه داد: پشت پرده این جراحی‌های غیرضروری چیزی جز مدگرایی، و افول ارزش‌های رفتاری و معنوی پنهان نشده است، گویا تنها زمانی که فرد چهره ای زیبا و بینی عمل کرده‌ای داشته باشد، مورد پذیرش اجتماعی قرار خواهد گرفت و در غیر این صورت، از طرف گروه دوستان و همسالان، جامعه و خانواده مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

فرهنگ سازی مناسب در این حوزه به ویژه برای اقشار جوان جویای نام شاید بتواند از آمار نگران کننده این گونه جراحی‌ها و به مراتب عوارض آنها در کشور کم کند.»

 

منبع:
باشگاه خبرنگاران

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments