گردن جغد و مشکلات اقتصادی و زاویه دید

چند روز پیش آقای رئیس‌جمهور گفت: «از سال ۹۲ و شروع دولت یازدهم تاکنون در همه شاخص‌ها وضعیت کشور خوب بوده است»، پرسش این است که «خوب» یعنی چه؟

اصغر آقا، بقال محله ما، همیشه می‌گوید ماستش شیرین است، اما از دید ما همیشه ماست اصغر آقا ترش مزه است. اگر ما و اصغر آقا انسان‌های صادق و راستگویی باشیم، چگونه ممکن است این ماست هم ترش باشد هم شیرین؟

پاسخ این است که شیرینی و ترشی، مثل خوب بودن وضعیت کشور، نسبی است، یعنی همه چیز بستگی دارد که از کدام منظر و زاویه به موضوع نگاه کنی، از راست، از چپ، از بالا، از پایین، از عقب، از جلو… با چشم باز، با چشم بسته… یک چشمی، دو چشمی، چارچشمی…

امان از برادر زن صدام

گردن جغد و مشکلات اقتصادی و زاویه دید

اگر شما مثل حمید فرخ‌نژاد، بازیگر و فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینما و تئاتر و تلویزیون، عینک بدبینی به چشمتان بزنید، آن موقع فکر می‌کنید بیشتر مدیران این کشور دزد هستند و بعد در اینستاگرام می‌پرسید:

«آقا اجازه! حالا سوالی که پیش میاد اینه که چرا اینقد دزدی در لایه‌های مختلف مدیریتی زیاده؟ اینا که همه گزینش شده و از مومنین و وابستگان و نور چشمی‌ها و خونوادهای متدین انتخاب شده بودن، همه دارای محاسن و غیر کراواتی (دراز آویز زینتی) بودن، مشکل کجاس؟ ای لعنت به برادر زن صدام»!

اشتباه حمید فرخ‌نژاد همینه که فکر می‌کند آنچه می‌بیند دزدی است، نه برادر، مشکل شما زاویه دید شما است، کمی جایت را که عوض کنی متوجه می‌شوی آنچه قبلا دیدی دزدی نبوده، و مال خودشان بوده، از این جیبشان برداشتند گذاشتند توی آن جیبشان!

گردن جغد

گردن جغد و مشکلات اقتصادی و زاویه دید
البته در این مورد، یعنی زاویه دید، کاوه توکلی بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون موافق ما نیست، و در اینستاگرامش از آقا یا خانم جغد پرسیده:

«اینطوری که تو می‌بینی، چیزی فرق کرده؟
-نه. همه چیز همونقدر مسخره است که بود.
پ ن: زاویه دید رو هم که عوض کنیم ممکنه چیزی عوض نشه. گاهی منظره ایراد داره…»

شاید اگر جغدها بجای اینکه سرشان را ۲۷۰ درجه بچرخانند، جایشان را تغییر می‌دادند، آنوقت ممکن است که همه چیز همانقدر مسخره نباشد!گردن جغد و مشکلات اقتصادی و زاویه دید

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments