توهم بویایی و اختلال بویایی ناشی از کووید-19

یکی از بدجنس‌ترین کارهای ویروس کووید-۱۹ توهم بویایی و احساس وجود بوی بد در بسیاری از بیماران مبتلا است، موضوعی که زندگی را دشوار و بسیاری از غذاها را غیر قابل خوردن می‌کند!

عوارض بویایی ویروس کووید-۱۹
علاوه بر سایر عوارضی که ویروس کووید-۱۹ می‌تواند در بسیاری از انسان‌ها ایجاد کند، بیمار ویروس‌زده ممکن است دچار یک یا همه موارد زیر شود:

نابویایی یا کربویی یا آنوسمی (Anosmia) که به از دست دادن حس بویایی در فرد گفته می‌شود.

کاهش بویایی یا کم‌بویایی یا هیپوسمی (Hyposmia) و به کاهش توانایی حس بویایی گفته می‌شود.

بویایی‌پریشی یا اختلال بویایی یا پاروسمی یا پاروسمیا (Parosmia) که به ناتوایی مغز در تشخیص درست بو گفته می‌شود و بیمار بجای بوی واقعی بوی سوختگی یا پوسیدگی یا گندیدگی یا مدفوع یا بویی شیمیایی و غیره حس می‌کند.

توهم بویایی یا شبح بو یا بوی خیالی یا فانتاسمی یا فانتوسمیا یا فانتوزمیا (Phantosmia) به معنای استشمام بویی است که در واقعیت وجود ندارد.

ناچشایی یا از دست دادن حس چشایی یا اَگِوزیا (Ageusia) به عدم وجود احساس طعم مزه غذا گفته می‌شود.

توهم وجود بوی بد
کروناویروس بدذات با کنترل بخشی از مغز بوهای ناخوشایند را ضبط و ذخیره و جمع‌آوری و بطور مکرر برای بیمار مبتلا پخش می‌کند.

بوهای بد و نفرت‌انگیز علاوه بر اینکه سبب می‌شوند انسان آزرده و افسرده و دلزده از زندگی شود، باعث کاهش اشتها و نفرت از بسیاری از غذاها نیز می‌شوند و این موارد منجر به ضعف سیستم دفاعی بدن می‌شوند.

اما نیمه پر لیوان این است که شاید یک روز محققان با استفاده از این ویژگی بتوانند کاری کنند که افراد چاق سمت غذاهای مضر نروند یا سیگاری‌ها و الکلی‌ها و معتادان مواد مخدر از آنچه به آن اعتیاد دارند نفرت و دوری کنند!

حتی اگر یک ویروس به این کوچکی بتواند کنترل مغز را در دست بگیرد، حتما می‌شود ویروس‌های مفید آزمایشگاهی تولید کرد که با ایجاد رایحه‌های خوش مردم را به ورزش یا هر کار دیگری مانند رعایت قوانین یا همنوع‌دوستی یا طبیعت دوستی وادار کرد!

توهم بویایی و اختلال بویایی ناشی از کووید-19

چند دیدگاه توییتری در مورد توهم بویایی و کووید-۱۹

مهرداد خدامی: «یه سری علائم خاص مثل از بین رفتن بویایی و چشایی، یعنی ۱۰۰٪ به کرونا مبتلا شدید»!
.
الهام: «بویایی چشایی خدافظ، کرونا سلام»!
.
امیر حسین: «توهم بویایی یکی از غریب‌ترین انواع توهمه»!
.
آی‌دا: «سعی کنید کرونا نگیرین، آنقدر عوارضش زیاده که بعدش باید پول مشاورم بدین چون بی‌شک روانی شدین!
ریزش مو، حرارت بالا بدن، توهم درد و تب، توهم هنوز مریض بودن، سردرد، سرفه، تو خیلیا هنوز بویایی و چشایشون برنگشته!
درکل فکر نکنید مریض می‌شین و خوب می‌شین و بعد ۱۴ روز خلاص»!
.
نگار: «من کرونا که گرفتم دو روز تب کردم و یک ماهم هیچ بو و مزه‌ای حس نکردم و بعدش توهم بویایی و چشایی گرفتم و الان نزدیک هشت ماهه بوها و مزه‌ها برام غیر قابل تحملن»!
.
نگین: «کرونا دست از سر بویایی و چشایی من بردار»!
.
امیررضا ش: «توهم بویایی تو مرحله بعد هستش که اعصاب بویایی در حال رشد دوباره هستن، معمولا بوی سیگار، خاک، زنگ و غیره جزو بوهایی ناخوشایندی هستن که ممکنه احساس بشن»!
.
علیرضا: «توهم بویایی خیلی تو مخه! مال من تا چند ماه بعدشم بود»!
.
شوکوکی: «شش ماه پیش کرونا گرفتم، هنوز و گاهی یه سری بو و مزه ها رو حس نمی‌کنم»!
.
مهران: «یکی می‌گه یک سال طول می‌کشه تا بویایی و چشایی برگرده‌»!
.
هیچ نظری ندارم: «مدت هفت ماه حس بویایی و چشاییم رو کاملا از دست داده بودم، جوری که واقعا غذا خوردن برام یه چیز خیلی چندش بود! و وقتی هم که برگشت مثل قبل نرمال نبود دیگه، هنوزم یه سری از بوها و مزه‌هارو نمی‌فهمم»!
.
مِلی‌ و راه های نرفته اش: «یه ساله که بویایی چشایی برنگشته، مزه‌ی خیلی چیزا عوض شده»!
.
مریم محروقی: «بعد از گذشت ۱۰ ماه همچنان حس بویایی ندارم و به تبع آن حس چشایی هم.
امروز با یکی از دوستان صحبت می‌کردم که می‌گفت برای مرتبه‌ی دوم به کرونا مبتلا شدم و این بار حس شنوایی‌ یک گوشم درگیر شده است. گویا تا از بین بردن حواس پنجگانه این راه ادامه دارد»!
.
حدیثه: «جهان بی‌عطر و بی‌طعم چه بیهوده است! از علائم کرونا فقط از دست دادن حس چشایی و بویایی رو دارم»!
.
گَوَزْنْ: «می‌گه یکی از اقوام بعد از دوران کرونا گرفتنش بویایی‌ش دچار مشکل شده یعنی بوها رو می‌فهمه ولی همش بوی گند و کثافته. فقط یک زن باردار می‌دونه یعنی چی»!
.
مرد تیپیکال شرقی: «اینکه می‌گن بعد ابتلا به #کرونا افسرده می‌شی درسته، چون یکی از مهمترین حس‌هاتو از دست می‌دی، حس بویایی، و هر چه بو هست بصورت نامطبوع و گندیده می‌فهمی و این دردناکه، چون با هر بو خاطره‌ای ساختی و این یعنی تمام خاطراتت بوی تهوع بده. خب معلومه آدم افسرده می‌شه»!
.
کلمنتاین: «من هنوز بعد از هفت ماه طعم‌ها و بو‌ها رو یه جور دیگه حس می‌کنم و بدتر از همه حالم از پیاز و بوش به هم می‌خوره»!
.
مَ‌خْ‌فی: «بعد شش ماه هنوز بویایی‌مون درست نشده هچ همه‌اش بوی گند می‌شنویم»!
.
تسمه: «ظاهرا بازگشت حس بویایی و چشایی بعد از کرونا از چند هفته تا یک سال ممکنه طول بکشه»!
.
صاده: «مدتی بعد از بهبود بوی عرق خودم [که قبلش به هیچ وجه بوی بدی نمی‌داد] رو بوی گند ماهی حس می‌کردم و عذاب می‌کشیدم. به همسرم که می‌گفتم، می‌گفت هیچ بویی نمیاد»!
.
آرش: «معمولا و طبق آمار اونایی که بر اثر کرونا حس بویایی و چشایی خودشون رو از دست داده باشند به نوع خفیف بیماری دچار شدند»!
.
کوئسترم، کشاورز: «دلیلش آسیب ویروس به عصب بویایی هست که توهم بویایی براش ایجاد می‌کنه.
راهی برای خوب‌شدنش نیست، ولی هرچی بیشتر غذاهای بودار رو بخورید زودتر خوب می‌شید، غذاهای تندم زیاد بو کنید، اوکی می‌شه کم کم»!
.
هادی یزدانی: «یکی از علائم #کووید۱۹ که می‌تواند عارضه‌ای درازمدت شود اختلالات بویایی است. برای بهبود حداقل ۲ بار در روز برای ۲۰ ثانیه بویایی را با ۴ بوی مختلف مثل ادکلن‌، قهوه، لیمو و دارچین تحریک کنید»!
.
خانم الف.امید: «چقد من تو دورانی که بخاطر کرونا بویایی نداشتم غذا جزغاله کردم»!
.
پاپادو: «امسال به خاطر کرونا هنوز موفق نشدم زولبیا بامیه بخورم. البته چون بویایی و چشایی ندارم خوردن یا نخوردنش هم زیاد فرقی نمی‌کنه. بله. اینم سرنوشت منه. ای ابرهای تیره بر من ببارید»!

و…

امیر گفتش که: «من فکر کنم تنها آدمی‌ام که وقتی کرونا گرفتم همزمان با بویایی و چشایی بیناییم هم خیلی ضعیف شد و الان بعد ۴،۵ماه هنوز مثل قبل نشده»!
.
مرغ سحر: «من تاحالا بینایی‌ رو نشنیده بودم، ولی می‌دونم یه نفر که گوینده‌م بوده لکنت گرفته چون کرونا زده بوده به سیستم عصبش»!

 

نیمه پر لیوان کروناویروس
دوران کروناویروس سرشار از تلخی‌ها و مصیبت‌هاست، اما حتی در غم‌ناک‌ترین لحظه‌های زندگی نیز می‌توان دلخوشکنکی یافت!

رضا: «برا ما که بیست و چار ساعته سر و صورتمون جوش می‌زنه، کرونا و ماسک زدناش خیلی بدم نشد، نیمه پر لیوان رو ببینیم»!
.
علی: «همکار دخترم کرونا گرفته بود و حس بویایی نداشت. یه بار پیش از اینکه او وارد اتاق کارم شود من چسیدم، خیلی خجالت کشیدم ولی خوشبختانه اصلا متوجه نشد»!
.
راحله: «نیمه پر کرونا برای من اینه که تو این زندگی تکراری وقتی پیرزن گوگولی شدم یه داستان دارم برای نوه‌ام تعریف کنم، هر چند تلخ»!
.
پرهام غدیری‌پور: «نیمهٔ پر لیوان: تعداد مردمی که کرونا نگرفته‌ن، از اونایی که کرونا گرفته‌ن هنوز بیشتره»!
.
حسنی: «نیمه پر لیوان را ببینید، اگه توی سال ۱۳۶۰ کرونا همه‌گیر می‌شد باید تو خونه می‌نشستیم و مار پله بازی می‌کردیم»!
.
مرتضی: «نیمه پر لیوان کرونا اینه که مجبور نیستی با اونایی که دوستشون نداری دست بدی یا ببوسیشون یا حتی ببینی‌شون»!
.
اکرم ناظور: «نیمه پر لیوان اینه که به بهانه کرونا می‌شه از هزینه‌های سرسام آور جشن عروسی و اینا گذشت؛ پس تا دیر نشده دست بِجُنبونید»!
.
صداف: «یکی از محاسن ماسک زدن اینه که وقتی داری پیاده می‌ری سرکار، می‌تونی واسه خودت آواز بخونی و نگران نباشی مردم بفهمن خُلی!»

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments