غذاهای فوری ایرانی بجای فست فودها

فست فود یعنی غذای فوری، غذایی که سریع و زود آماده می‌شود و دلیل موفقیت فست فودها، در زمانه‌ای که مردم عجله دارند و وقت کمی برای خودشان و سلامتشان دارند، سرعت در آماده شدن و ارزان بودن و شکم پر کردن است.

معادل فارسی «فست فود»، کلمه «حاضری» است، یا «غذای حاضری»، یا «غذای فوری»، یا «غذای دم دست»، یا «زودغذا»، یا «غذای آماده» و غیره، اما دکتر زهرا عبداللهی که مخالف غذاهایی چون همبرگر و سوسیس و کالباس و مرغ سوخاری است، از عبارت «فست فود» استفاده می‌کند، حتی برای غذاهای ایرانی زودپز.

غذاهای فوری ایرانی بجای فست فودها

دکتر زهرا عبداللهی، مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت می‌گوید: تعداد واحدهای عرضه فست‌فود حتی در روستاها به‌شدت در حال افزایش است و اگر هدف از این کار، افزایش اشتغال است، باید در جهت بهبود تغذیه جامعه و حفظ سلامت مردم و از طریق عرضه غذاهای ایرانی باشد.

غذاهای فوری ایرانی بجای فست فودها

خوراک‌های بومی ایران
وی می‌گوید: «متأسفانه برخی از غذاها و خوراک‌های محلی، در حال فراموشی است و وزارت بهداشت برای شناسایی و ترویج این غذاها، برنامه‌های جدی دارد. در دو سال گذشته و با همکاری کارشناسان تغذیه شاغل در مراکز بهداشت استانها و شهرستان‌های کشور، انواع غذاها و خوراک‌های محلی شناسایی و از نظر ارزش تغذیه‌ای، میزان کالری، قند، چربی و نمک آنالیز شد و کتابی تحت عنوان خوراک‌های بومی ایران چاپ شد که در آن توصیه‌های کارشناسان تغذیه نیز ذکر شده است.»

 

غذاهای فوری ایرانی
وی می‌گوید: «فست‌فودهای ایرانی زیادی مانند انواع کوکوها، کتلت‌ها و املت داریم که در مدت زمان کمی آماده می‌شود و می‌توانند جایگزین فست‌فودهای فعلی مانند سوسیس و کالباس شوند.»

 

کوکو
کوکو غذایی است که به سرعت آماده می‌شود و ماده اصلی‌اش تخم مرغ است و بسته به مواد اضافی انواع و اقسامی چون فهرست زیر دارد:

کوکو اشپل (غذای گیلانی)
کوکو بادمجان
کوکو باقلا سبز و کوکوی شبت باقلا
کوکو تخم مرغ
کوکو دورنگ یا کوکوی دولایه و چند لایه
کوکو سبزی
کوکو سیب‌زمینی
کوکو شیرین
کوکو قارچ
کوکو کدو
کوکو کدو حلوایی
کوکو کنگر
کوکو گردو
کوکو گل کلم
کوکو گوشت
کوکو لوبیا سبز
کوکو ماست
کوکو ماهی
کوکو مخلوط
کوکو مرغ یا چغرتمه
کوکو مرغ شمالی
کوکو میگو
کوکو والک
کوکو هویج

 

دیگر غذاهای فوری
کتلت یا شامی، تخم مرغ آب پز یا سرخ کرده، انواع املت، پنیر، خامه و سرشیر نیز از انواع غذاهای ایرانی هستند که سریع آماده می‌شوند.

غذاهای فوری ایرانی بجای فست فودهاغذاهای ایرانی با پخت طولانی‌تر
ایرانی‌ها غذاهای دیگری نیز دارند که می‌توانند رقیبی برای فست فود‌ها شوند و ارزش غذایی بهتری داشته باشند مثل انواع آش، انواع کوفته، حلیم، بریانی، تاس‌کباب، دیزی، ماهی تنوری، کباب، …

منبع:
خبرگزاری تسنیم
ویکیپدیا

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments