حج رفتن با ارز ۳۹۰۰ تومانی!

در حالیکه قیمت دلار در بازار آزاد بالای ۸۰۰۰ تومان می‌چرخد، برای حجاج عازم کشور عربستان دلار ۳۹۰۰ تومانی تخصیص یافت.

حج رفتن با ارز ۳۹۰۰ تومانی

در شرایط کنونی، برخی موافق نیستند که دولت به مسافران خارج از کشور ارز دولتی بدهد، چرا که این نوعی تبعیض است و به نوعی یارانه دادن به کسانی است که از نظر اقتصادی توانایی مالی سفر به خارج را دارند و نیازی به کمک دولتی ندارند و اگر دولت پول اضافی دارد آیا بهتر نیست که خرج تولید در داخل و تقویت کالای ایرانی کند؟

برخی حتی به دادن ارز دولتی به حجاج معترضد، چند دیدگاه از این دست را که در توییتر منتشر شده ملاحظه می‌کنید، درستی و نادرستی این نظرات آن با خوانندگان و صاحب نظران محترم:

ژنرال نوشته: «وقتی یکی از شروط مهم حج استطاعت مالیه، چرا باید به کسی که قصد سفر حج داره ارز دولتی ۳۹۰۰ تومنی تعلق بگیره؟
اگه توانایی مالی داره با دلار ۸۰۰۰ تومنی بره و یه دل سیر زیارت کنه، اگر استطاعت نداره پس سفر حج بهش واجب نیست!»
.
مصطفی نوشته: «با پول بیت المال میرن حج!»
.
ریحونک نوشته: «یکی از شروط حجم اینکه حق الناس ب گردنت نباشه، دگ خودشون و خداشون:)»
.
احسان نوشته: «تخصیص ارز ۳۹۰۰ تومانی ، از داراییه مردم و بیت المال برای سفر به مکه. دلخوش از آنی که حج می‌روی، غافل از آنی که کج می‌روی! حج رانتی!»
.
بچه گربه نوشته: «مگه دین‌شون نمی‌گه کسی که می‌ره حج نباید تمکن مالی داشته باشه و قبلش حلالیت بطلبه؟ من یکی، هر هموطنی رو که تو این اوضاع با ارز ۳۹۰۰ تومنی می‌ره حج رو حلال نمی‌کنم. این از من.»
.
رضا نوشته: «آقا یا خانومی که با ارز ۳۹۰۰ تومنی می‌ری حج، سوبسید اون دلار از جیب یکایک این مردم پرداخت می‌شه. به تک تکشون مدیون می‌مونی. اگه فکر می‌کنی تو این وضعیت همه مردم از این تبعیض راضی هستند یا از پس دِینش بر میایی، برو!»
.
حاج خانوم بیتا نوشته: «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است!»

.

.

نظر چند کاربر سایت الف:
محمد نوشته: «بسیاری از خانواده‌ها گرفتارند. چه می‌شود قدری این مناسک را به تاخیر بیندازیم تا مردم از گرفتاری در بیان. الان در این تنگناها حج رفتن ضروری نیست. خداوند می‌بخشد قدری تاخیر ما رو . البته هر فردی اختیار خودش رو داره. حج واقعی در دلها و اعمال ماست!»
.
ناشناس نوشته: «چرا برای حج واجب که فرد استطاعت مالی دارد باید از جیب بیت المال ارز 3900ی اختصاص پیدا کند؟»

.

.

نظر چند کاربر سایت تابناک:
اکبری نوشته: «در روزهایی که مردم با فقر و دلار ۸۰۰۰-۹۰۰۰ تومانی به سختی زندگی خود را می‌گذرانند آیا با دلار ۳۹۰۰ تومانی به حج رفتن درست است !!!!؟»
.
ناشناس: «دوا و داروی مردم باید دلار 3900 تومانی باشد نه حج با میزبانس سعودی‌ها.»
.
ناشناس نوشته: «آیا درست هست در زمانی که عربستان شمشیر از رو بسته و برای صدمه زدن به ایران از هیچ کاری دریغ ندارد با دادن سوبسید به حجاج به ذخایر مالی سران عربستان اضافه کرد؟»
.
احد نوشته: «برای حج باید ارز 8000 تومانی داد تا فقط کسانی که مستطیع هستند بروند. ارز 3900 تومانی باید برای تأمین مایحتاج ضروری مردمی که حتی خواب حج رفتن را هم نمیتوانند ببینند اختصاص داده شود.»

۲۰۰ دلار ارز ۳۹۰۰ تومانی برای حج تمتع

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمد آزاد، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت، از پرداخت ۲۰۰ دلار ارز مسافرتی به هر زائر ایرانی حج تمتع بر مبنای هر دلار ۳۹۰۰ تومان خبر داد.

معاون سازمان حج و زیارت اظهار داشت: میزان ارز یادشده بر اساس اعلام بانک مرکزی است و به طور معمول پس از صدور ویزای زائران حج، اقدامات پرداخت ارز نیز آغاز خواهد شد.

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments