علی مطهری و موضوع چندهمسری در آلمان

آقای علی مطهری، نماینده مجلس، معتقد است که شرایط ازدواج در ایران عادی نیست و یک راه حل برای این معضل اجتماعی، ازدواج آقایان با چند خانم است، و فرموده‌اند که «اگر حکم چند همسری را قبول نکنیم به معنای این است که عده‌ای از بانوان از حق تاهل محروم می‌شوند»!

علی مطهری و موضوع چندهمسری در آلمان

آقای علی مطهری در گفتگو با سایت عصر ایران می‌گوید: «بعد از جنگ جهانی دوم در آلمان تصویب کردند که هر مرد می‌تواند با ۴ زن ازدواج کند و این موضوع به این خاطر بود که مردان زیادی در جنگ کشته شده بودند و زنانِ آماده ازدواج، بیشتر بودند»!

آقای مطهری هر چند می‌گوید: «تک همسری بهتر از چند همسری است»، اما چون به گفته ایشان «در جامعه‌ای که بر فرض مثال ۳ میلیون زنِ آماده ازدواج بیشتر از مردان دارد چه باید کرد؟» و «مسئله چند همسری حکمی از احکام اسلام است»، «اگر ما این حکم را اجرا نکنیم، فساد و فحشا در جامعه افزایش پیدا می‌کند.»، بد نیست ببینیم آیا سخنان آقای مطهری درست است!

علی مطهری و موضوع چندهمسری در آلمان

آمار
طبق نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت مردان در کل کشور ۴۰ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۴۴۲ نفر و جمعیت زنان کل کشور ۳۹ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۸۲۸ نفر بوده است. به عبارتی جمعیت مردان حدود یک میلیون نفر بیشتر از زنان بوده است.

طبق آمار ارائه شده، در سال ۹۳ در ایران تعداد ۵ میلیون و ۵۷۰ نفر پسر و ۵ میلیون و ۶۷۰ نفر دختر مجرد داشت.

بر این اساس می‌شود حکم کرد که آمار آقای مطهری غلط است!

چند همسری در آلمان
می‌دانیم که فعلا در آلمان چند همسری ممنوع است و مجازات قانونی با جریمه یا حبس تا سه سال دارد، هر چند که ازدواج مردانی که چند همسر دارند و این کار را در خارج از آن کشور انجام داده‌اند فعلا قانونی است، اما مقامات آلمانی تلاش دارند که مانع این دور زدن قانونی شوند.

در مورد چند همسری در آلمان پس از جنگ سندی نیافتیم، اما در یکی از سایت‌های انگلیسی زبان اشاره شده بود که این موضوع، شایعه‌ای نسبتاً گسترده در جهان اسلام است که واقعیت ندارد. طبق قانون اساسی جمهوری فدرال آلمان، در همان سالها نیز فقط ازدواج یک شوهر و یک زن مجاز بود.

آیا شما سند و خبر موثقی در باره قانونی که ازدواج ۴ زن را برای مردان آلمانی تصویب کرده باشد دارید؟

مشکل ازدواج و حل معضل ازدواج نکردن
یکی از مشکلات اساسی سر راه ازدواج نکردن بحران اقتصادی، نبود کار مناسب و امنیت شغلی است، که اگر کسی به واقع درد این موضوع را دارد باید در زمینه حل مشکلات اقتصادی گام بردارد.

مشکل دومی که وجود دارد و منجر به افزایش طلاق و ازدواج هراسی شده، علاوه بر مشکلات اقتصادی و افزایش هزینه‌ها، ناشی از تضاد و تقابل فرهنگ مرد سالار و نگاه جدید به برابری زنان و مردان از یک سو، رسوخ فرهنگ غربی و عدم رغبت به فرهنگ سنتی، و کار کردن خانم‌ها [*] و مستقل شدن و تحصیلات بالای آن‌ها و افزایش توقع‌شان و عدم پذیرش آقا بالاسر و آقا پایین‌سر از سوی آن‌هاست.

مشکل سوم عدم پذیرش حق آشنایی و شناخت و دوستی دختران با پسران از سوی مقامات و خانواده‌ها و غیره است و عدم وجود مکان‌های قانونی برای آشنایی دو جنس و قبول فرهنگ دوستی بین این دو و اعتماد به دختران و پسران ایرانی می‌باشد.

یکی از موضوعات اصلی در مبحث طلاق عدم شناخت کامل طرفین از یکدیگر و ناآشنایی با فرهنگ و سلیقه‌های دو طرف و ازدواج‌های سنتی می‌باشد.

مشکل چهارم که احتمالا همه‌گیر نیست، و شاید ناشی از عدم وجود امکانات لازم برای ازدواج باشد، رشد روابط غیر مجاز بین دو جنس است که ارزان و دم دست است و نیاز به ازدواج کردن را کاهش می‌دهد، به علاوه این نوع روابط در کنار وجود فرهنگ سنتی سبب بدبینی دو طرف به یافتن همسر پاک می‌کند!

مشکل پنجم مشکل وابستگی و مهرطلبی پسران و دختران به خانواده‌شان و بر عکس می‌باشد، در کنار دخالت‌های والدین و عدم شناخت لازم جوانان در مورد زندگی و ازدواج، که در ازدواج و طلاق نقش موثری دارد! راه حل این مشکل آموزش جوانان و نوجوانان و کودکان توسط افراد خبره و کارشناس واقعی، و بریدن از فرهنگ خانواده سالار می‌باشد!

علاوه بر همه این‌ها برخی معتقدند که «پسرها هوسران و تنوع طلب شدند، و دختران پول دوست و پرتوقع» و نگاه مادی بر هر چیز دیگر غلبه دارد، که اگر چنین باشد، حل آن در گروه حل مشکلات اقتصادی، و برچیدن فساد در بالا، و آموزش و فرهنگ‌سازی از سوی کسانی که خودشان پاک و با فرهنگ هستند می‌باشد!

علی مطهری و موضوع چندهمسری در آلمان

حق تاهل خانم‌ها
در هرسو ازدواج چند مرد متمول که به قول آقای مطهری «توانایی مالی و توانایی جسمی و رشد و فکری و عقلی» را داشته باشند، شاید مشکل شوهر نداشتن چند هزار خانم را حل کند، اما احتمالا مشکلات دیگری را برای این خانم‌ها بوجود خواهد آورد، قبول ندارید؟ و آیا ازدواج کردن و متاهل بودن مهم‌تر است یا خوب و شاد و درست زندگی کردن؟

فساد و فحشا
تا آنجایی که ما شنیدیم ازدواج مانع فساد و فحشا نشده و طبق اخباری که منتشر می‌شود کم نیستند افراد متاهلی که فساد و فحشا می‌کنند، درثانی اگر ازدواج مانع فساد و فحشا می‌شود، تکلیف همه مردانی که امکان ازدواج ندارند چه می‌شود؟ چرا کار درست را که سبب به وجود آوردن امکان مساوی برای تمامی زنان و مردان و دختران و پسران می‌شود انجام ندهیم؟

علی مطهری و موضوع چندهمسری در آلمان

***

[*]: برای سالیان دراز، ازدواج از نظر بسیاری از دختران به معنای کسب استقلال و رهایی از خانواده پدری و مادری بود، که امروزه خانم‌ها با کارکردن و کسب پول و استقلال مالی نیازی به ازدواج، در یک جامعه مرد سالار، نمی‌بینند؛ به علاوه در گذشته، از نظر بسیاری از خانواده‌ها، دختران بار اضافه‌ای بر منابع اقتصادی آن‌ها بودند و ترجیح‌ بسیاری از والدین رهایی هر چه زودتر از این هزینه اضافی بوده، اما الان دختران با کار کردن سبب بهبود وضعیت اقتصادی خانواده پدری و مادری می‌شوند و در نتیجه بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند که بجای مردان غریبه خودشان از منبع مالی دخترشان سود برند!
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments