ارسال بسته پستی با پهپاد توسط پست ایران

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات از خدمت جدیدی در پست ایران خبر داد، ارسال بسته با پهپاد توسط پست پلاس و اولین بسته پستی به همین طریق برای وزیر جوان ارسال شد.

ارسال بسته پستی با پهپاد توسط پست ایران

محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرامش خبر داده:

«سورپرایز و خبر خوب
خانم‌ها و آقایان،
به پست + (پُست پِلاس) خوش آمدید!
ما به جای صحبت و جلسه، چند اقدام عملیاتی انجام دادیم که واقعا هزینه‌ها کمتر بشه و از آلودگی شهرها جلوگیری کنیم. برای همین در طرح پست+:
انتقال بسته‌های پستی با پهپاد را فراهم کردیم که دیگر در هیچ جای ایران نقطه‌ای باقی نماند که غیرقابل دسترس باشد. انتقال سریع دارو به بیمارستان‌ها، جزیره‌ها، سورپرایز کردن یکدیگر و… از جمله کارهایی است که از این به بعد در اختیار شما خواهد بود. در حال حاضر کشورهای کمی در دنیا هستند که این کار را کرده‌اند. ما می‌توانیم! خدا قوت به همه‌ی جوانان ایرانی برای این دستاورد!
تجهیز کردن شرکت ملی پست به ماشین برقی، موتور برقی و دوچرخه برقی کاملا ایرانی
همچنین به مناسب آغاز پست+، ارسال نامه در سراسر کشور از طریق پست در شنبه ۲۳ آذر رایگان خواهد بود.
لطفا برای اطلاع بیشتر به سایت post-plus.ir مراجعه فرمایید.»

 

View this post on Instagram

 

A post shared by شرکت ملی پست ایران (@irannationalpost) on

هر چند ارسال بسته‌های پستی توسط پهپاد در وضعیت فعلی ایران، و نبود امنیت لازم، طرحی انتزاعی و خیالی است، اما تجهیز کردن شرکت ملی پست به ماشین برقی و موتور برقی و دوچرخه برقی را باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود که خیلی زود فقط خودروهای برقی مجوز تردد در ایران را داشته باشند!

ما هم در دی ماه ۹۶ پیشنهاد دادیم:
«… بعلاوه شرکت ملی پست می‌تواند با ایجاد ناوگان جدیدی از موتورسیکلت‌های برقی و دوچرخه‌ها، به صورت سریع و ارزان و پاک، بسیاری از خرید‌های مردم را به دستشان برساند و مانع از ترددهای اضافی شود.»

ساخت پهپاد پستی
خبرگزاری مهر در تاریخ ۲۳ مهر ۹۶ گزارش داده بود: «هم اکنون پهپاد پستی که تا سقف ۵ کیلوگرم امکان جابجایی کالا را دارد، ساخته شده است. البته به دلیل محدودیت‌های ویژه تهران، هنوز نتوانسته‌ایم مجوز پرواز این پهپاد را در تهران اخذ کنیم اما برنامه پرواز این پهپاد پستی بین کیش و بندرعباس در حال پیگیری است.»

ممنوعیت پرواز پهپاد پستی در انگلیس
خبرگزاری مهر چند روز پیش خبر داد که سازمان هواپیمایی کشوری انگلیس استفاده از پهپاد برای تحویل بسته در این کشور را تا نصب نرم افزاری برای جلوگیری از برخورد بر روی پهپادها ممنوع کرد.
در آذر ماه سال ۹۵ شرکت آمازون برای اولین بار بسته‌ای را با پهپاد به دم در خانه یکی از مشتریانش در انگلستان فرستاد.

پهپاد چیست؟
پهپاد وسیله‌ای ساخت بشر است که بدون خلبان پرواز می‌کند و از راه دور هدایت می‌شود!

پهپاد واژه‌ای ساخته شده توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی است بجای (Unmanned aerial vehicle) یا معادل اختصاری‌اش UAV، که به فارسی می‌شود مخفف یا حروف اول عبارت «پرنده هدایت پذیر از دور»؛ در زبان انگلیسی Drone نیز به همین معناست.

Unmanned aerial vehicle به فارسی می‌شود: وسیله نقلیه هوایی بدون سرنشین؛ به پهپاد (هواپیمای بدون سرنشین کنترل شونده)، و (هواگردِ هدایت‌پذیرِ از راه دورِ بی‌خلبان) نیز می‌گویند؛ هر چند که پهپاد با سرنشین نیز ساخته شده، و همچنین قرار است در آینده‌ای نامعلوم پهپادهای تاکسی‌ جای تاکسی‌های فعلی را بگیرند و مسافران را از راه هوا، و سریع‌تر، و بدون نیاز به راننده تاکسی، به مقصدشان برسانند.

پهباد: برخی از فارسی‌زبانان به جای پهپاد «پهباد» می‌گویند که احتمالا مخفف «پرنده هدایت بشو از دور» می‌شود!

کوادکوپتر چیست؟
کوادکوپتر [Quadcopter] نوعی پهپاد است که برای پرواز از چهار پروانه استفاده می‌کند. پهپاد پست کوادکوپتر است.

اولین پهپاد
اگر از بالن‌های بدون سرنشین و حامل بمبی که در سال ۱۸۴۹ میلادی توسط اتریشی‌ها به پرواز در آمدند صرف‌نظر کنیم، اولین پهپاد را انگلیسی‌ها در سال ۱۹۳۵ میلادی به بهره برداری رساندند و کمی بعد آمریکایی‌ها پهپادهای ساختند و از آن‌ها در سال ۱۹۶۴ برای کشتن ویتنامی‌ها استفاده کردند.

کاربرد پهپاد
به جز کاربرد کشت و کشتار و عملیات جاسوسی و شناسایی، از پهپادها در زمینه‌های مختلفی چون عکس و فیلمبرداری، و تحقیقات، و حمل و نقل، و غیره استفاده می‌شود.

 

مطلب مرتبط:
شوخی با پهپاد پست ایران
سورپرایز وزیر ارتباطات و نگاه منفی مردم

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments