نان چینی بخرید!

چند جوان اصفهانی، در سالی که حمایت از کالای ایرانی نام‎گذاری شده است، از کالای چینی حمایت می‌کنند، اما این چین، آن چین نیست!

نان چینی بخرید!

به گزارش سایت بروز نیوز، علاوه بر آن چین بسیار بزرگ، یک چین کوچولو هم داخل کشور خودمان داریم که پیاده کردنش روی نقشه ایران چندان آسان نیست.

دهستان چین
دهستان چین (ظفرآباد) نام دهستانی در بخش لوداب شهرستان بویراحمد، استان کهگیلویه و بویراحمد در ایران است که براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۸۷۹ نفر (۹۴۸ خانوار) بوده‌است.

محصولات این چین، روغن گوسفند، روغن گاو، گندم، عدس و گردو است که به دلیل فاصله زیاد این دهستان و وجود جاده‌های نامناسب در بازارهای شهرهای دیگر عرضه نمی‌شود.

کمپین حمایت از کالای چینی!
مجموعه سلوا توسط چند جوان اصفهانی در شهر اصفهان و شهرهای اقماری آن فعال شده و محصولات خود را با پیک به مشتریان می‌رساند؛ محصولاتی که معیارهای سلامت را رعایت کرده و توسط تولیدکنندگان خانگی و روستایی تهیه شده است.

آقای «محمد ایران‌‏نژاد» مدیر این مجموعه توضیح می‏‌دهد:

«ما چهار ماهی است که به دهستان چین در رفت‏ و آمدیم. سعی کردیم با روستاییان ارتباط برقرار کنیم. روش کار ما این طور است که اول از همه با روستاییان دوست می‏‌شویم و رفت ‏و آمد خانوادگی می‏‌کنیم. ما سعی کردیم تا اشتغال آن‌ها را پایدار کنیم. محصولات آن‌ها کیفیت بالایی دارد، بنابراین محصولاتشان را می‏‌خریم و در سطح کشور می‌‏فروشیم.»

«تا الآن خانم‏‌های هشت خانواده برای ما نان می‎پزند. نانی با خصوصیات ویژه آن منطقه، آب این نان با آب چشمه است و با گندم دیمی خودشان پخته می‌‏شود.

این روستاها، روستای نمونه در پرداخت زکات هستند. این آردی که برای نان‏‎ها استفاده می‏شود، آرد زکات‌خورده است.

با آتش چوب و بدون هیچ افزودنی یا خمیر مایه‌‏ای و نمک‏ گهرم، یعنی بدون نمک‌‏های شرکتی و فرآوری شده، هم پخته می‌‏شوند.

اگر خانمی ۶۵ ‌هزارتومان از پخت نانش در ماه به‌دست می‌‏آورده است، ما در ماه به او ماهانه ۲۳۵ هزارتومان می‎دهیم.»

چرا کمپین حمایت از کالای چینی!

ایران‎نژاد در این‌باره توضیح می‏دهد:

«ما دوست داشتیم یک اغتشاش چشمی به راه بیندازیم تا مخاطب‌مان جا بخورند. با کنجکاوی وارد بشوند و ببینند که نه این چین آن چین نیست و با مجموعه‌‏های ما آشنا شوند. در موضوع هم موفق بودیم.»

روحانی روستا
محمد فریدونی، روحانی روستای آبچندار گلال دهستان چین است. روستایی که زنان ده در آنجا با گندمی که خود می‌‏کارند، برداشت می‏‌کنند و تبدیل به آرد می‌کنند، آرد می‏‌پزند.

فریدونی از مهرماه سال گذشته به چین منتقل شده است و از همان ابتدا از حامیان اصلی کمپین بوده است. او می‌گوید:

«من خودم با خانم‌‏های ده صحبت کردم. لیست خانم‌‏ها را آماده کردم و تلاش کردم تا برای خانم‌‏های ده این اتفاق بیفتد.»

نان چینی بخرید!

اما مدتی است که خانم‌‏های ده ناراضی هستند و می‏‌گویند از صبح تا شب کار می‏‌کنیم و نان‌ها را با مشقت فراوان می‏‌پزیم، اما برای هر نان ۲۰۰ ‌تومان دریافت می‏‌کنیم و در مجموع برای یک روز کار کردن ۵۰ ‌هزار گیرمان می‌آید.

روحانی روستا دلیل نارضایتی خانم‏‌ها نان‌پز را اینگونه شرح می‌دهد:

«در حال‌حاضر فصل برداشت عدس و گندم است و سر خانم‌‏های ده شلوغ است و مشغله دارند. خستگی به چشم‌شان خیلی زیاد می‌‏آید و به خاطر همین است که می‌گویند ۵۰ ‌هزارتومان کم است. شاید در زمستان و تابستان که آن‌ها کار زیادی ندارند نان می‌‏پختند، شرایط برای آن‌ها تغییر می‌‏کرد و با میل بیشتری نان می‌‏پختند.»

منبع:
خبرگزاری فارس
سایت صبح نو
اینستاگرام سلوا

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments