راز طول عمر به قلم ذبیح‌الله منصوری

مطلب زیر به قلم مرحوم ذبیح‌الله منصوری در سال ۱۳۳۳ در شماره ۹۹ مجله خواندنیها منتشر شد و امروز با همان سبک و سیاق مجددا تایپ شده و تقدیم شما خوانندگان سایت بروز نیوز می‌شود.

نظریه امام ششم حضرت امام جعفر صادق (ع) در مورد طول عمر

راز طول عمر به قلم ذبیح‌الله منصوری

یکی دیگر از نظریه های جالب [امام] جعفر صادق (ع) مربوط بطول عمر انسان میباشد.

او گفت : آدمی ، برای این آفریده شده که عمری طولانی داشته باشد و خود او عمرش را کوتاه میکند و اگر انسان بر طبق قوانین دین اسلام عمل نماید و از منهیات بپرهیزد ، و در اکل و شرب ، بر طبق دستور اسلام اسراف ننماید ، از عمر طولانی ، بهره مند خواهد شد .

مسئله طول عمر انسان بدون تردید ، وابسته به دو چیز است: یکی رعایت بهداشت و دیگری خود داری از پر خوری .

در قرن اوّل میلادی ، طفلی که در شهر روم ، پایتخت ام‍پراطوری روم متولد میشد ، بطور متوسط بیست دو سال عمر میکرد ، زیرا در پایتخت امپراطوری روم ، قواعد بهداشت رعایت نمیشد و اشراف رومی آنقدر غذا میخوردند تا اینکه دچار تهوع بشوند و عامۀ ناس تا آنجا که امکان داشت ، در غذا خوردن از روش اشراف پیروی مینمودند .

در تمام کاخهای اشراف روم ، در کنار تالار غذا خوری اطاقی وجود داشت به اسم (ومی‌توریوم) یعنی محل تهوع و اگر بعد از خوردن غذای زیاد ، بطور طبیعی ، حالت تهوع بوجود نمیآمد ، داروی تهوع میخوردند تا بوجود بیاید ، چون ممکن بود که بر اثر پرخوری بمیرند .
در آغاز قرن بیستم میلادی ، در کشورهایی چون انگلستان و فرانسه ، طفلی که متولد میشد امیدواری داشت که بطور متوسط پنجاه سال عمر کند .

راز طول عمر به قلم ذبیح‌الله منصوری

چون وضع بهداشت ، نسبت بام‍پراطوری روم قدیم خیلی بهتر شده بود و مردم مثل رومیهای باستان در خوردن غذا افراط نمیکردند .

امروز در کشورهای اروپایی ، بمناسبت توسعۀ بهداشت ، نوزادی که قدم بجهان میگذارد ، اگر پسر باشد ، بطور متوسط شصت و هشت سال عمر خواهد کرد و هر گاه دختر باشد ، بطور متوسط هفتاد و هشت سال ، چون حد متوسط عمر زنها بیش از مردها است .

آیا بعد از اینکه مرض سرطان قابل علاج شد و توانستند با رعایت بهداشت ، از بروز سکتۀ قلبی یا مغزی یا انسداد یکی از عروق ، از لخته خون جلوگیری نمایند ، حد متوسط عمر بشر ، خیلی زیاد خواهد شد ؟

ارقام آمار ، باین سئوال ، پاسخ منفی میدهد و میگوید : روزی که مرض سرطان معالجه شد و از بروز سکته های قلبی و مغزی و انسداد عروق بدن از لخته های خون ، جلوگیری کردند ، حد متوسط عمر بشر ، فقط دو سال افزایش خواهد یافت .

چون آنچه که حد متوسط عمر را افزایش میدهد، معالجۀ یک یا چند بیماری کشنده نیست، بلکه رعایت قواعد ، در مورد همه چیز ، از جمله اغذیه و اشربه است .

روزی هم که نوع بشر توانست تمام امراض را مسدود کند، باز انسان از پیری خواهد مرد .

در حال حاضر ، جز بیماری سرطان و عوارض سکتۀ قلبی و مغزی ، امراض کشندۀ دیگر وجود ندارد. معهذا مردم از امراضی که قابل علاج است مانند ذات الریه و حصبه و غیره میمیرند .

چون پیری سبب مرگ میشود و وقتی بر اثر پیری ، اعضای بدن فرسوده شد، بیماریهای قابل علاج سبب مرگ میگردد .

مگر اینکه پیری را که بعقیدۀ عده ای از زیست شناسان یک بیماری است ، مداوا کنند .

یکی از پدیده هایی که نظریۀ [امام] جعفر صادق (ع) را در این دوره تایید میکند ، مسئله آلودگی محیط زیست میباشد و این آلودگی ، در بعضی از جاها کمتر و در بعضی از جاها زیاد تر است .

سازمان بهداشت سازمان ملل متحد ، بعد از تحقیقی که در عده ای از شهرهای کشور ایالات متحدۀ آمریکا و کشور مکزیک کرده ، اینطور گزارش داده که هوای بعضی از شهرهای ایالات متحدۀ آمریکا و مکزیک ، طوری آلوده است که هر مرد و زن و کودکی که در آن شهرها زندگی میکنند ، مثل این است که در هر بیست و چهار ساعت ، دو بسته سیگار ۲۰ تائی یعنی چهل سیگار میکشند .

بنا بر گزارش سازمان بهداشت ، همان اثر نامطلوب را که کشیدن ۴۰ سیگار در شبانه روز ، در ریه‌ها و سایر اعضای رئیسۀ بدن میکند ، استشمام هوای آن شهرها در مزاج سکنۀ آن فلات مینماید .

لذا سکنۀ شهرهای آمریکا و مکزیک که یک چنین هوائی آلوده دارد ، علاوه بر عوارض دیگر ، در معرض ابتلای بمرض سرطان ریه ، تقریبا باندازۀ احتمال مبتلا شدۀ کسانی است که سیگار میکشند و طبق آمار ، هفت و نیم تا هشت در هزار علاوه بر آلودگی محیط زیست ، چیزیکه سبب میشود عمر آدمی کوتاه گردد موضوع صدا میباشد .

تا این اواخر ، علمای بهداشت ، فقط آلودگی محیط زیست را در نظر داشتند و بمسئلۀ صدا توجه نمیکردند و فکر نمینمودند که صدا اثری نا مطلوب در زندگی انسان داشته باشد اما اینک متوجه شدند که صدای دائمی ، از میزان عمر انسان میکاهد .

شایعۀ مربوط باینکه آدمی بصدا عادت میکند و از آن ناراحت نمیشود ، صحت ندارد و در هیچ دوره از عمر انسان ، بصدا عادت نمیکند و امواج صدا از کودکی ، تا آخرین روز عمر ، اعصاب و سلولهای بدن را آزار میدهد .

(کامی روژرون) مهندس معروف فرانسوی که قبل از جنگ جهانی دوم ، سرپرست ساختمان نبرد ناوهای بزرگ نیروی دریائی فرانسه باسم (ریشلیو) و (ژان بار) بود از چندی باینطرف ، تحقیقاتی در مورد صدا میکند ، عقیده دارد که اثر صدای دائمی در سلولهای بدن انسان ، مانند اثر اکسیژن در آهن است و همین طور که اکسیژن بتدریج آهن را دچار زنگ زدگی میکند و از بین میبرد ، صدای دائمی هم سلولهای بدن را فرسوده مینماید و در نتیجه سبب کاهش عمر میشود .

همین مهندس میگوید: یک خانۀ خوب در شهر خانه ایست که طوری آنرا با مصالح عایق صدا ساخته باشند که هیچ نوع صدا از خارج ، وارد آن خانه نشود ، مشروط بر اینکه درون خانه هم صدای رادیو و تلویزیون و گرام و ظبط صوت ، مخل آسایش سکنۀ خانه نشود .

یکی از آثار زیانبخش صدای دائمی بنا بر نظریه این مرد ، جنون ناگهانی است و صدای همیشگی رفته رفته اعصاب را فرسوده میکند و سبب میشود که گاهی اشخاص ملایم و صبور که یک عمر با ملایمت و متانت ، زندگی کرده اند ، دچار جنون ناگهانی بشوند و یکی از آثار قطعی صدای دائمی خستگی همیشگی است و آن خستگی ، آثاری بشکل بی حوصلگی و کج خلقی و کدورتهای بدون علّت در اشخاص بوجود میاورد ، خود مردم که گرفتار آن آثار هستند ، از منشأ کسالت خود بدون اطلاع میباشند و وقتی به پزشک مراجعه مینمایند و مورد معاینه قرار می گیرند ، هیچ نوع نقص در اعضای اصلیۀ بدن آنها دیده نمیشود .

کامی روژرون عقیده دارد که صدای دائمی ، علاوه بر اینکه انسانرا خسته میکند و بی حوصله میکند ، از پنج تا ده سال (بتفاوت اشخاص) از عمر آدمی میکاهد و اگر انسان وسیله داشته باشد ، نباید در شهرها در معرض صدای دائمی زندگی کند .

تغذیۀ نا مناسب هم که یکی از عوامل توسعۀ زندگی ماشینی میباشد ، سبب کاهش عمر میشود و مؤید نظریۀ [امام] جعفر صادق (ع) است که گفت : عمر آدمی طولانی است ، مشروط بر اینکه خود از عمر خویش نکاهد .

 

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments