باز دلار را تک نرخی کردند

دلار را بار دیگر تک نرخی کردند، اما آیا دلار تک نرخی می‌ماند؟

بار دیگر تصمیم گرفته شد که قیمت دلار را دستور از بالا تعیین کند، شیوه‌ای که پیشتر نیز آزموده بودند و سیر صعودی دلار از ۷۰ ریال تا ۴۲۰۰۰ ریال نشان می‌دهد که مشکل و راه حل مشکل در جای دیگری است

رئیس کل بانک مرکزی اطلاع داد: «نرخ مبادله‌ای دیگر وجود ندارد. یک نرخ فقط داریم که همان ۴۲۰۰ تومان است.»

ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، در توضیح سیاست ارزی دولت و جزئیات ارز تک‌نرخی ۴۲۰۰ تومانی گفت: قرار نیست ۴۲۰۰ تومان ثابت بماند، ممکن است در طول سال ۶‌ــ‌۵ درصد هم تغییر کند که این امری کاملاً طبیعی است.
سیف ادامه داد: نرخ مبادله‌ای و سامانه سنا هر دو ۴۲۰۰ تومان است؛ با این نرخ همه نیازهای منطقی کشور، دانشجو، بیمار و مسافر… پاسخ داده می‌شود.

یورو جایگزین دلار
سیف در همین ارتباط تصریح کرد: من پیشنهادی را با حضرت آقا مطرح کردم که یورو در مبادلات ارزی جایگزین دلار شود چرا که دلار نقشی در مبادلات خارجی ما ندارد و ایشان هم از این موضوع استقبال کردند.

بهترین تصمیم
رییس کل بانک مرکزی در سخنرانی خود در صحن علنی مجلس، اظهارداشت: «تصمیم گرفته‌شده بهترین تصمیم در حال حاضر است زیرا با توجه به افق دیدی که وجود دارد، شرایط عادی نیست و دشمنان در حال برخی اقدامات هستند.»

شرایط اقتصادی ما مطلوب است
سیف با تایید اینکه هیچ عامل اقتصادی برای افزایش نرخ ارز وجود ندارد گفت: «عامل غیر اقتصادی به این التهاب دامن زد. الان شرایط اقتصادی ما مطلوب است و باید مدیریت درست را اعمال کنیم که با ساختار جدید ان‌شاالله مشکل حل می‌شود.»

نرخ دلار دستوری نیست!
رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به اظهاراتی مبنی بر دستوری بودن دلار ۴۲۰۰ تومانی، تصریح کرد: نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی بر مبنای مدیریت شناور است و اصلا دستوری نیست چراکه اگر بخواهیم دستوری عمل کنیم، به مشکل جدی می‌خوریم!

باز دلار را تک نرخی کردنددر بازار ارز
مشاهدات نشان می‌دهد که بر روی تابلوی اعلام قیمت‌های این صرافی‌ها بر اساس آنچه معاون اول رئیس جمهوری اعلام کرده است، نرخ خرید و فروش دلار ۴۲۰۰ تومان ثبت شده است. اما عملا با این نرخ فروخته نمی‌شود.

در مقابل یکی از صرافی‌ها که صف نسبتا طولانی شکل گرفته است، دلار دولتی با نرخ حدود ۴۹۰۰ تومان فروخته می‌شود و پرس و جو از برخی متقاضیان نشان می‌دهد که این ارز تنها با ارائه مدارک مسافری از جمله پاسپورت و ویزا امکان‌پذیر است و سقف آن هم بین ۱۰۰۰ دلار تا ۳۰۰۰ دلار است.

برخی از صرافی‌ها عنوان می‌کنند که هنوز ارز به صرافی‌ها تزریق نشده و قرار است طی ساعات آینده دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان فروخته شود، اما آنچه واضح به نظر می‌رسد این است که شرایط فعلی بازار با ابهام مواجه است و خیلی از متقاضیانی که در صف‌ها ایستاده‌اند، اطلاع دقیقی از وضعیت بازار ندارند و نمی‌دانند که قرار است در ساعات آینده چه اتفاقی در بازار بیفتد.

منبع:

خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری ایسنا

مطلب مرتبط:

آیا می‌شود نرخ آزاد دلار را به ۳۰۰۰ تومان برگرداند؟

از ارز تک نرخی تا ارز سه نرخی

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments