دولت و سیگار و کسب درآمد

درآمد دولت از سیگاری‌ها چقدر است و سیگار چه ضرر و منفعتی دارد؟

سود دولت از سیگار
در سال ۱۳۹۵ دولت تصویب کرد که از محل مالیات بر فروش سیگار ۴۵۰ میلیارد تومان، درآمد برای کشور و دولت کسب شود.

در سال ۱۳۹۶ دولت انتظار دارد که از مالیات بر فروش سیگار در بالغ بر ۴۶۰ میلیارد تومان درآمد کسب کند. در ۶ ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۱۹۰ میلیارد تومان از طریق مالیات بر سیگار آن کسب شده است.

البته درآمد دولت از طریق فروش و توزیع سیگار کمتر از یک درصد از مجموع مالیات‌های غیرمستقیم دولت است.

طبق آخرین آمار و برآورد، مصرف سالانه سیگار در ایران معادل ۵۵ میلیارد نخ است، که حدود ۱۰ میلیارد نخ از این آمار قاچاقی وارد کشور می‌شود و دولت امیدوار است با اعطای مجوز‌های لازم تمامی واردات سیگار قانونی شود.

دولت و سیگار و کسب درآمد

سود مردم از سیگار
تحقیقات نشان داده که کشیدن یک نخ سیگار حدود ۱۲ دقیقه از عمر انسان را کم می‌کند. یعنی اگر یک انسان روزی یک پاکت سیگار بکشد، هر ماه ۵ روز عمرش کمتر می‌شود، و هر سال دو ماه عمرش دود می‌شود.

علاوه بر این و شاید مهم‌تر از آن، سیگار بیش از ۴۰۰ نوع ماده مخدر دارد که ۱۰۰ نوع آن سرطان زاست، و فرد سیگاری ممکن است به یک یا چند نوع سرطان مبتلا شود. یعنی با کشیدن سیگار فقط عمر انسان کم نمی‌شود، بلکه با ابتلا به بیماری‌های سرطان و بیماری‌های قلب و ریه باید درد و مرض بسیاری را در اواخر یا اواسط عمرش تحمل کند.

سود سیگار کشیدن فقط منحصر به بیماری و درد و رنج و کوتاه شدن عمر و مرگ سیگاری‌ها و خسارت مالی نیست و علاوه بر هزینه‌های بسیار ناشی از عوارض سیگار کشیدن، خانواده این افراد و کشور و دولت نیز در این نوع سود منفی شریکند!

دولت و سیگار و کسب درآمد

آدم‌بدها
شاید هیچکس به اندازه پزشکان و دارو سازان و دارو فروشان و سیگار فروشان و تولیدکنندگان و وارد کنندگان سیگار در منفعت دود سیگار شریک نباشند!

دولت و سیگار و کسب درآمد

آدم فضایی‌ها و آدم‌احمق‌ها
اگر یک سفینه فضایی از موجودات بیگانه به زمین بیایند، از چشم این موجودات به یقین عجیب‌ترین یا یکی از عجیب‌ترین رفتار بشر تولید و کاشت و مصرف چیزی است که برای مصرف‌کنندگانش صد در صد زیان و خسارت در پی دارد و عجیب‌تر از آن این است که تمامی سیگاری‌ها و سیگارکش‌ها با وجود اینکه می‌دانند با سیگار کشیدن به بدنشان و جیب‌شان و عزیزانشان و آینده‌شان آسیب می‌رسانند، همچنان دود می‌کنند این سیگار لعنتی را…

دولت و سیگار و کسب درآمد
5 (100%) 3 votes
Share this page to Telegram

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar