افزایش بیماری‌های جنسی در ایران

اگر چه به دلایلی چون شرم و حیا، در کشور ما اطلاعات و آمار دقیقی از مبتلایان به بیماری‌های آمیزشی وجود ندارد، اما به گفته پروین افسر کازرونی، رئیس اداره ایدز و بیماری‌های آموزشی وزارت بهداشت بر اساس یک سری شواهد و گزارشات، بیماری‌های آمیزشی مانند سوزاک، تبخال تناسلی و زگیل تناسی رو به افزایش است.

کازرونی با تاکید بر اینکه اطلاعات عموم جامعه درباره بیماری‌های آمیزشی بسیار کم و ضعیف است، گفت: متاسفانه جامعه اطلاعات بسیار پایینی درمورد بیماری‌های آمیزشی دارد به دلیل اینکه به این موضوع به صورت گسترده پرداخته نشده است.

افزایش بیماری‌های جنسی در ایرانسوزاک
سوزاک یکی از بیماری‌های آمیزشی شایع است که از طریق آمیزش جنسی منتقل می‌شود.

علایم معمول در مردان شامل سوزش ادرار و خروج ترشحات چرکی از آلت است. اما در زنان معمولاً بی‌علامت است یا ممکن است خود را به صورت ترشحات واژنی یا دردهای لگنی نشان دهد.

تبخال تناسلی
علت ایجاد کننده تبخال تناسلی ویروس هرپس یا تبخال می‌باشد. دو نوع ویروس تبخال وجود دارد:

نوع Ι که اغلب باعث ایجاد تبخال در لب‌ها می‌گردد. نوع Π که اغلب باعث ایجاد تبخال در ناحیه تناسلی در آلت مردان و زنان و پوست ناحیه تناسلی اطراف می‌گردد.

هر دو ویروس مسری بوده و از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابند.

ویروس تبخال دهانی از طریق تماس لب‌ها و ویروس تبخال تناسلی از طریق مقاربت جنسی منتقل می‌شود.

زگیل تناسی
زگیل‌های تناسلی زائده های گوشتی کوچکی هستند که ممکن است در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد ظاهر شوند. عامل این بیماری نوعی ویروس است که ازطریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی و یا پوست آلوده به ویروس و اغلب از طریق ارتباط جنسی، منتقل می‌شود.

منبع:
خبرگزاری ایلنا
ویکیپدیا
پزشکان بدون مرز
نمناک

افزایش بیماری‌های جنسی در ایران
5 (100%) 1 vote
Share this page to Telegram

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar