تهمینه میلانی: انصاف در بساط تبریزی‌ها

تهمینه میلانی تصویری را در اینستاگرامش منتشر کرده که مردی را در حال وزن کردن پاکتی با ترازوی قدیمی نشان می‌دهد و در توضیح عکس نوشته: «انصاف همچنان در بساط برخی اصناف تبریزی»!

تهمینه میلانی: انصاف در بساط تبریزی‌ها

تهمینه میلانی، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان معروف ایرانی، در اینستاگرامش نوشته:

«انصاف همچنان در بساط برخی اصناف تبریزی

چای فروش با انصاف ِ بازار وزن پاکت خالی را اینگونه از وزن چای کم می‌کند تا پاکت به قیمت چای به مشتری نفروخته باشد

در این شرایط نابسامان بازار، جای امیدواری دارد که انسان‌هایی هستند که حاضر نیستند اعتبار و اعتماد خود بین مردم را از دست بدهند.»

تهمینه میلانی: انصاف در بساط تبریزی‌ها

اولین چیزی که به ذهن منقد ما می‌رسد این است که چرا این خانم نوشته: «انصاف… اصناف تبریزی»؟ جواب واضح است اگر بدانید ایشان متولد کجا هستند، بله شهر تبریز!

اما چرا نوشته: «برخی اصناف»؟ پاسخ احتمالا این است که این برخی‌ها به دلایلی به این خانم نزدیک‌تر هستند و در دایره‌های خودی‌های ایشان قرار دارند [یعنی آدم‌هایی که مثل خود ایشان با انصاف هستند و با اعتبار و بامرام].

اما نظرمنتقدانه ما این است که آدم خوب، کم و بیش در هر شهر و روستای دیگری نیز پیدا می‌شود و می‌شود کاری کرد که تعدادشان بیشتر شود و این قصه دیگری است.

اما در مورد این حاج آقای قصه خانم میلانی، از نظر نگاه بدبین ما، عمل این حاج آقا آنقدر شور است که به ریا بیشتر نزدیک است!

کاسب‌های نازنین کشور ما معمولا بجای ریا و تظاهر در اینجور مواقع بعد از وزن کردن، کمی روی جنس می‌ریزند و به اصطلاح چربش می‌کنند تا مدیون نشوند!

بر اساس تجربه، کاسبانی که اهل ظاهر سازی و ریا و عوامفریبی هستند معمولا غش در کارشان است و بطور مثال برخی‌شان چای خوب و مرغوب را با چای بد مخلوط و به نرخ چای خوب می‌فروشند، به علاوه وزنه‌های برخی از کاسبان نانازنین کم‌تر از مقدار نوشته شده وزن دارند و در توزین استاد کلک هستند به همان اندازه که در انداختن جنس!

تا نظر شما چه باشد!

تهمینه میلانی: انصاف در بساط تبریزی‌ها
به این مطلب امتیاز دهید
Share this page to Telegram

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar