شوخی با ۵۲ نقطه دونالد ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در توییتر تهدید کرده که اگر ایران به هر آمریکایی یا منافع آمریکایی حمله کند، به یاد ۵۲ آمریکایی که در سال ۱۳۵۸ به مدت ۴۴۴ روز در ایران به گروگان گرفته شده بودند، خیلی سریع و خیلی سخت ۵۲ نقطه ایران را، که برای ایران و فرهنگ ایرانیان بسیار مهم هستند، می‌زند. او برای تاکید، سرعت و شدت ضربه زدن را با حرف بزرگ انگلیسی نوشت: «VERY FAST AND VERY HARD»

البته جنگ و بمباران و تخریب محکوم است، شوخی کردن با این چیزهای سخت و برق‌ آسایی که ممکن است بر سرمان بیاید، نیز کار خوبی نیست، اما اشکالی هم ندارد که حتی در بدبختی و مصیبت روحیه خندان و لطیفه گویی داشته باشیم و به این مناسبت چند نظر از کاربران توییتر انتخاب شد:

کرِیزی اِیت: «کاش ترامپ مشخص می‌کرد ۵۲ نقطه با فیروزکوه و دماوند یا بدون اونا»!
.
غیر ارگانیک: «ترامپ دیوث گفته ۵۲ نقطه فرهنگی رو خواهد زد اگه یه پخ بهش بگیم… امیدوارم ۵۲ واحد از دانشگاه آزاد رو بزنه!»
.
دُن کامیلو: «خدا رو شکر کرج مرکز بی‌فرهنگیه و هیچ مرکز فرهنگی و تاریخی نداره!»!
.
کایوت: «آقای ترامپ
آیا می‌دانستید کرج پایتخت فرهنگی ایران است و تمامی آن ۵۲ نقطه در این شهر می‌باشد؟»
.
لوسیفر: «ترامپ اومده ادعا کرده اگه حمله بشه از جانب ایران، ۵۲ نقطه ایرانو می‌زنه، یکی نیس بگه بهش ایران ۳ تا نقطه بیشتر نداره؟!»
.
حمید: «۵۲ نقطه مهم فرهنگیو می‌خواد بزنه؟ (فرهنگی) کلا دو نقطه داره، این چطور می‌خواد ۵۲ نقطشو بزنه؟!»
.
من علیشونم: «هر چی فکر می‌کنم ۵٢ نقطه فرهنگی نداریم، آخه!»
.
حافظ حدیث ثقلین: «من خودم صبح فهمیدم ۵۲ تا نقطه داریم»!
.
شهرزاد: «داداشم می‌گه کاش یکی از اون ۵۲ نقطه مدرسه من باشه!
یا ترامپ خودت کمکش کن»!
.
دارا: «اونایی که به ترامپ دسترسی دارند بهش بگند تو اون ۵۲ نقطه سرورهای بانک مرکزی را هم قرار بده. این اقساط وام ها کمرمون رو شکسته»!
.
آلیس در سرزمین اجانب: «هنوز کسی توییت نکرده قلب من ۵۲ نقطه‌ی حساس فرهنگی ایران بود و چشمای تو موشکای آمریکا؟»!
.
سرو چمان: «توی توییت ترامپ که گفته ۵۲ نقطه رو می‌زنه، گفته ۵۲ جا که بعضی‌هاش برای فرهنگ ایران و ایرانیها مهمه! نگفته ۵۲ جای تاریخی یا فرهنگی.
نظر منو می‌خواین؟ ببینید کدوم ساختمون‌های تاریخی که باید موزه باشه، شده دفتر کار.»!
.
یاسمن: «اگه می‌خواد جنگ بشه من دیگه درس نخونم»!
.
سینآ: «اگه جنگ بشه، اول از همه، همسایه بالایی‌مونو می‌کشم که شبای جمعه دهنمو سرویس کرده، صداش میاد تا الان»!

 

بازی با اعداد و رجز خوانی
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در واکنش به تهدید رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر حمله به ۵۲ نقطه ایران گفت: «اگر آنها بخواهند ۵۲ نقطه ایران را بزنند، ما به تعداد آیات قرآن مناطق آنها را خواهیم زد. اگر آنها مراکز فرهنگی ما را هدف قرار دهند، ما نیز ناوها و پایگاه‌هایشان را می‌زنیم. [آیات قرآن حدود ۶۲۳۶ می‌باشد] اگر آنها بخواهند ۵۲ نقطه ما را بزنند، ما از آنها به تعداد آیات قرآن سیبل داریم و به تعداد ۱۲۴ هزار پیغمبر ، ۱۲۴هزار نفر از آنها را می‌زنیم و هدف قرار می‌دهیم.»

البته تعداد آیات قران یا تعداد پیامبران ربطی به انتقام‌جویی ندارد؛ به علاوه اینکه با چی بزنند و وسعت تخریب چقدر باشد مهم‌تر است تا اینکه چند نقطه را بزنند، اما ما داشتیم خدا را شکر می‌کردیم که ترامپ نمی‌خواهد به تعداد ۴۴۴ روزی که آمریکایی‌ها گروگان ما بودند ما را بزند یا تعداد ساعت‌هایی که اسیر بودند که می‌شود ۳۴۵۶ نقطه، یا به تعداد دقیقه‌ها که می‌شود ۲۰۷ هزار و ۳۶۰ نقطه!

حسین ذوالفقاری: «می‌خوام سر به تن ترامپ نباشه، ولی حداقل عدد رو هم که گفت منطقی گفت که حداقل از لحاظ روانی اثر بذاره چون ممکنه بگیم لابد واقعا ۵۲ نقطه رو بررسی کرده و حرف زده، ولی حرف آقای ذوالنوری ارزش حرف خودش رو پایین آورده، چون طرف مقابل یقین می‌کنه شعاره»!

 

متن توییتر دونالد ترامپ

Let this serve as a WARNING that if Iran strikes any Americans, or American assets, we have targeted 52 Iranian sites (representing the 52 American hostages taken by Iran many years ago), some at a very high level & important to Iran & the Iranian culture, and those targets, and Iran itself, WILL BE HIT VERY FAST AND VERY HARD. The USA wants no more threats!

ترجمه توییت ترامپ: «این را به حساب هشدار بگذارید که اگر ایران به هر آمریکایی‌ها، یا دارایی‌های آمریکا حمله کند، ما ۵۲ سایت ایرانی (به نیت ۵۲ آمریکایی که در سال‌های خیلی دور در ایران گروگان بودند) را مورد حمله قرار خواهیم داد. برخی از آن‌ها برای ایران و فرهنگ [یا تمدن] ایران بسیار رده بالا و با اهمیت هستند، و آن اهداف، و خود ایران، بطور بسیار برق‌آسا و با شدت هر چه تمام‌تر مورد حمله قرار خواهند گرفت! آمریکا تهدیدات بیشتری نمی‌خواهد!»

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments