تماس صوتی تلگرام و خانه‌های شطرنج

به گزارش سایت‌های خبری تلگرام از دهم فروردین سرویس صوتی رایگان خود را راه اندازی کرد،‌ و این سرویس روز جمعه ۲۵ فروردین برای ایرانیان داخل کشور فعال شد، اما برای فعالسازی قابلیت تماس صوتی تلگرام ابتدا باید اپلیکیشن تلگرام خود را به آخرین نسخه، یعنی نسخه 3.18.1 تلگرام، بروز رسانی کرد و پس از آن، باید یکی از افرادی که تلگرامش از این قابلیت برخوردار شده است، با شما تماس بگیرد.

می‌شود پرسید چرا تلگرام این قابلیت را برای همه فعال نکرد؟ و چند نفر تلگرامشان بدون نیاز به فرد دیگر فعال شده؟ و هدف از اینکه فقط برای تعدادی فعال باشد چیست؟

تماس صوتی تلگرام و خانه‌های شطرنج

داستان شطرنج
سایت‌های خبری ایرانی را گشتیم اما برای این پرسش‌ها پاسخی نیافتیم، اما یک داستان قدیمی هست که بی‌ارتباط با این موضوع نیست.

اگر مدیران تلگرام فقط گوشی یک نفر را در ایران فعال کرده باشند و این فرد فقط با دو نفر دیگر تماس بگیرد و تلگرام آن‌ها را فعال کند و آن‌ها نیز هر کدام فقط با دو نفر تماس بگیرند، خیلی سریع همه کسانی که تلگرامشان بروز شده دارای امکان برقراری تماس صوتی از طریق تلگرام خواهند شد، اما چگونه؟

داستان شطرنج
می‌گویند شاهی که از بازی شطرنج بسیار خوشش آمده بود به مخترع شطرنج می‌گوید هر چه می‌خواهی بگو تا به تو هدیه دهم. مخترع زیرک می‌گوید: یک دانه گندم در خانه اول شطرنج بگذار و دو دانه در خانه دوم و چهار دانه در خانه سوم و هشت دانه در خانه چهارم و شانزده دانه در خانه بعدی و همینطور الی آخر، یعنی هر خانه دو برابر قبلی.

شاه گفت: شطرنج ۶۴ خانه دارد و این چند دانه گندم بسیار ناقابل است چیز دیگری بخواه. مخترع گفت همان مرا کفایت می‌کند.

شاه به زیر دستانش دستور می‌دهد که حساب کنند چند دانه می‌شود و پس از چندی متوجه می‌شود که او و تمامی قلمرویش این اندازه دانه گندم ندارند.

شاه از زیرکی مخترع در طرح این مسئله خشنود می‌شود و هدایای بسیاری به او می‌دهد.

می‌دانید چند دانه گندم لازم بود:
18446744073709551615

حالا خودتان حساب کنید چقدر وقت لازم است تا تماس صوتی همه فعال شود.

 

***

شایعه
شایعه شده که مدیران ایرانسل و همراه اول و رایتل ناخشنود از این اقدام تلگرام، امکان جدید تماس صوتی را فیلتر کردند؛ تا واکنش مشترکین و مقامات چه باشد و این خبر درست باشد یا خیر.

تماس صوتی تلگرام و خانه‌های شطرنج
5 (100%) 3 votes
Share this page to Telegram

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar