سلفی گرفتن با زنی که قطار از روی پایش رد شد

مردی که پیراهن و شلوار کوتاه سفیدی بر تن داشت، در ایستگاه قطاری در شمال ایتالیا ایستاده بود و عکس سلفی می‌گرفت. در پشت سرش، یک زن کانادایی غرق در خون دیده می‌شد که گروه امداد در حال نجاتش بودند.سلفی گرفتن با زنی که قطار از روی پایش رد شد

قطار بتازگی از روی پای این زن رد شده بود و پزشکان مجبور شدند که یک پایش را قطع کنند.

در همین زمان خبرنگاری از این صحنه عکس می‌گیرد و با عنوان «وحشی‌گری که انتظار آن را ندارید: سلفی در برابر حادثه غمناک» در روزنامه محلی آن را منتشر می‌کند.

این خبر موجب موجی از خشم ایتالیایی‌‌ها می‌شود تا جایی‌که عنوان «سلفی شرم» را بر کار مرد سفیدپوش می‌گذارند.

پلیس ایتالیا مرد سلفی گیرنده را دستگیر و او را مجبور می‌کند تا سلفی خود را پاک کند.

به گفته پلیس این مرد مرتکب جرمی نشده، هر چند که سلفی گرفتن او از صحنه حادثه سبب حشم و ناراحتی بسیاری شد.سلفی گرفتن با زنی که قطار از روی پایش رد شد

تفاوت عکس سلفی این مرد و عکسی که خبرنگار گرفت چیست؟
هر دو صحنه تلخی را ثبت کرده‌اند، یکی برای نشان دادن به دوستانش و اثبات این نکته که «من آنجا بودم»، و دیگری برای انتشار خبری مصور در روزنامه.

هر دو یک عمل انجام داده‌اند، عکس گرفتن، و اتفاقا هر دو از افراد مشابه‌ای عکس گرفته‌اند، زن کانادایی و گروه امداد و مرد سفید پوش، فقط زاویه و دید و نگاه دوربین متفاوت است.

نگاه دوربین در عکس خبرنگار باعث ایجاد انزجار و خشم مردم نسبت به سلفی بگیر شده، در صورتیکه خبرنگار آنجا حضور نداشت، عکس سلفی در فیسبوک، یک عالمه لایک و به به و چه چه می‌گرفت!

تفاوت خبرنگار و مردم عادی
در هر واقعه و رویدادی، چه تلخ و چه شیرین، با وفور موبایل و دوربین، همه عکس می‌گیرند، تفاوت فقط در این است که مردم عادی دوست دارند خودشان نیز در عکسی که می‌گیرند حضور داشته باشند، خبرنگاران و عکاسان نیز معتقدند که آن‌ها در تمامی عکس‌های خودشان وجود دارند، بدون اینکه نیازی باشد تا تصویر خودشان نیز در عکس‌شان مشاهده شود.

من آنجا بودم
بسیاری از خبرنگاران، با وحشی‌گری که انتظار آن را ندارید، در برابر هر حادثه غمناک و خونین و وحشتناکی حضور می‌یابند و عکس می‌گیرند تا به دیگران نشان دهند که «من آنجا بودم»!

The barbarism you don’t expect: the ‘selfie’ in front of a tragedy,

سلفی گرفتن با زنی که قطار از روی پایش رد شد
3.5 (70%) 2 votes
Share this page to Telegram

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar