کارآگاهان زبده در جستجوی شبح عابر بانک‌

حدود یک‌سالی است که فردی با ظاهر «جوان عینکی» مردم را پای عابربانک‌ها فریب می‌دهد و از موجودی حساب بانکی مبلغی را برداشت می‌کند و به «شبح عابربانک‌ها» معروف شده است.

کارآگاهان زبده در جستجوی شبح عابر بانک‌قبل از اینکه ماجرا این جوان عینکی را تا این لحظه که همچنان پلیس در پی اوست، اجازه دهید که تعریف و تمجیدی از او بکنیم، نه برای کلاهبردی‌داری‌هایش و سرقت اموال مردم، که بیشک کاری نادرست و مجرمانه است و دیر و زود او دستگیر خواهد شد و به زندان خواهد بود.

تعریف و تمجید ما از زیرکی و بازیگری و تند و تیز بودن و حرفه‌ای عمل کردنش است و اگر جایزه و مدالی برای بهترین بازیگری یا بهترین برنامه ریز یا حرفه‌ای‌ترین کلاهبردار وجود داشت، باید ایشان را نامزد دریافت این جایزه کنیم!!!

با توجه به اینکه عابربانک‌ها مجهز به دوربین هستند و تمامی رد و بدل کردن پول‌ها ثبت می‌شود و نمی‌توان پول مردم را یواشکی به حساب خودت بریزی و یک‌ساعت بعد ماموران پلیس یقه پیراهنت را نگیرند، دستگیر نشدن این شخص تا این لحظه جای تحسین دارد!!!

آنچه که گذشت

به گزارش روزنامه خراسان، ماجرای «شبح عابر بانک‌ها»، از تیر سال گذشته، هنگامی در دستور کار پلیس قرار گرفت که زن میانسالی با تسلیم شکواییه‌ای به مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد از «جوانی عینکی» شکایت کرد و گفت:

به خاطر این که سواد اندکی دارم، هنگام انتقال مبلغ یکصد هزار تومان به حساب بانکی یکی از نزدیکانم دچار مشکل شدم.
در همین هنگام جوانی عینکی که کلاهی نیز بر سر داشت کنارم ایستاد واز من خواست اجازه دهم او برایم مبلغ مذکور را منتقل کند، من هم بدون این که به او مشکوک شوم کنار رفتم و رمز کارتم را در اختیارش گذاشتم و او عملیات انتقال را انجام و بلافاصله سوار یک دستگاه پژو ۴۰۵ نقره‌ای رنگ شد و از انجا دور شد.

پس از رفتنش، با دقت به رسید بانکی نگاه کردم و فهمیدم که آن جوان مبلغ یک میلیون تومان به حساب دیگری که متعلق به خودش بود، انتقال داده است، تازه فهمیدم در دام یک دزد حرفه‌ای افتاده بودم و با دست خودم رمز کارتم را در اختیارش گذاشتم!

سرقت‌های بیشتر
هنوز مدت زیادی از شکایت این زن در منطقه سیدی مشهد نگذشته بود که شکایت‌های متعدد دیگری درباره «جوان عینکی» در دستگاه قضایی مطرح شد. این شکایت‌ها در آبان سال گذشته افزایش یافت به طوری که مال باختگان با عنوان «شبح عابر بانک‌ها» از وی یاد می‌کردند.

با وجود این، شگرد این سارق جوان در سرقت‌های بعدی برای دستبرد به حساب بانکی شهروندان پیچیده‌تر شد و این بار با کمین در کنار دستگاه‌های خودپرداز و با لهجه جنوبی آمیخته با عربی طعمه‌های خود را به دام می‌انداخت و سپس با برانگیختن احساسات و عواطف آنان چنین وانمود می‌کرد که:

«در مشهد غریب هستم و همسرم به خاطر یک بیماری خاص در بیمارستان بستری است. کارت بانکی‌ام را گم کرده‌ام و اکنون نیاز شدید دارم که مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به یک حساب بانکی واریز کنم.»

این سارق جوان، پس از دادن پول نقدی به میزان ۵۰۰ هزار تومان، برای آن که اعتماد کامل طعمه‌هایش را جلب کند، با مظلوم نمایی و چهره‌ای غمگین به طعمه خود می‌گفت:

«چون بانک مبلغ ۵۰۰ تومان برای انتقال از حساب بانکی کسر می‌کند و برای آن که من روز قیامت مدیون شما نشوم، خواهش می‌کنم هنگام واریز وجه این مبلغ ناچیز را کسر کنید!»

در واقع این ماجرا، ترفند پیچیده شبح عابر بانک‌ها بود. وی سپس از طعمه می‌خواست برای آن که شماره حساب اشتباه نشود، اجازه بدهد او با انجام عملیات بانکی مبلغ ۴۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان را خودش به حساب بانکی فرد دیگر واریز کند. در حالی که همه طعمه‌ها نیز به او اعتماد می‌کردند، «سارق عینکی» هنگام انتقال وجه و در یک چشم بر هم زدن، یک صفر اضافه را کنار مبلغ مذکور تایپ می‌کرد و بدین ترتیب به موجودی طعمه‌هایش دستبرد می‌زد، اما قبل از آن که طعمه وی رسید بانکی را دریافت کند، او سوار بر پژو ۴۰۵ نقره‌ای از محل عابربانک می‌گریخت.

کارآگاهان زبده در جستجوی شبح عابر بانک‌
کاراگاهان زبده وارد صحنه می‌شوند
با افزایش شکایت‌ها از «شبح عابر بانک‌ها» و به دستور قاضی سیدجواد حسینی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) و با توجه به اهمیت موضوع، این پرونده‌ها در شعبه ۴۲۲ دادیاری مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد توسط دادیار «پورمفرد» مورد رسیدگی قرار گرفت.

با تجزیه و تحلیل‌های کارشناسی مشخص شد که همه شاکیان مشخصات «جوانی عینکی» را ارائه می‌کنند که به «شبح عابر بانک‌ها» معروف شده است. بنابراین به دستور مقام قضایی، پرونده دستبرد به حساب‌های بانکی شهروندان به اداره جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی خراسان رضوی ارسال شد و به دستور سرهنگ حمید رزمخواه (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) گروه زبده‌ای از کارآگاهان، مامور دستگیری «شبح عابر بانک‌ها» شدند.

پول‌های دزدی را به حساب خودش واریز نمی‌کرد
آنان در اولین مرحله از عملیات‌های پلیسی و رصدهای اطلاعاتی و با راهنمایی دادیار شعبه ۴۲۲ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به سرنخ‌هایی رسیدند که نشان می‌داد «سارق عینکی» از کارت‌های عابر بانکی در واریز وجوه سرقتی استفاده می‌کند که به افراد نیازمند یا گاهی سربازان در حال خدمت تعلق دارد.

با ردیابی‌های اطلاعاتی، تعدادی از مالکان کارت‌هایی که وجوه سرقتی به حساب بانکی آنان واریز و بلافاصله برداشت شده بود، در یک عملیات جداگانه شناسایی شدند اما نتیجه بررسی‌های کارشناسی و بازجویی از صاحبان کارت‌های بانکی نشان داد که آنان نیز طعمه «شبح عابر بانک‌ها» شده‌اند.

یکی از مالکان کارت‌های عابر بانک که مقابل میز عدالت ایستاده بود به دادیار «پورمفرد» گفت: مدتی قبل «جوانی عینکی» مرا در خیابان دید و با بیان این که همسرش بیمار است و کیف حاوی مدارکش را نیز دزدیده‌اند، به من گفت: قرار است از شهرستان پولی برای مخارج بیمارستان همسرم واریز کنند! او سپس با پیشنهاد مبلغی پول به عنوان دستمزد از من خواست اجازه دهم پول را به حساب من واریز کنند اما من که تحت تاثیر احساسات قرار گرفته بودم نه تنها دستمزدی از او نگرفتم بلکه کارتم را با رمز آن در اختیارش گذاشتم چرا که هیچ موجودی در حساب بانکی‌ام نبود بنابراین نگرانی هم در این باره نداشتم! حتی وقتی فهمیدم که دیگر به آن جوانی عینکی دسترسی ندارم با مراجعه به بانک، شماره حسابم را تغییر دادم، ولی او در همین فاصله چند روزه از حسابم سوءاستفاده کرده است!

با به دست آمدن سرنخ‌هایی از این ماجرا و همچنین چهره نگاری از «شبح عابر بانک ها»، عملیات کارآگاهان در حالی به جنوب کشور کشیده شده است که بررسی‌ها نشان می‌دهد این سارق عینکی در شهرهای دیگر کشور نیز با همین ترفند به حساب‌های بانکی مردم همچنان دستبرد می‌زند.

رمز و کارت عابربانک خود را به دیگران ندهید
قاضی سیدجواد حسینی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) با تاکید بر این که شهروندان نباید به راحتی رمز و کارت بانکی خود را در اختیار دیگران قرار دهند، از مردم خواست چنان چه از مخفیگاه «شبح عابر بانک‌ها» که تصویر بدون پوشش وی در روزنامه خراسان درج شده است اطلاعاتی دارند با تلفن 2183700 پلیس آگاهی خراسان رضوی یا شعبه ۴۲۲ دادیاری مجتمع قضایی شهید بهشتی واقع در بولوار وحدت مشهد در میان بگذارند.

کارآگاهان زبده در جستجوی شبح عابر بانک‌منبع:
مؤسسه فرهنگی هنری خراسان

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments