پایان کارتن‌خوابی؟

برخی از دلایل ظاهری بی‌خانمانی عبارتند از اعتیاد و بیماری و از کارافتادگی، بیکاری و بدهکاری‌ و ورشکستگی، مشکلات خانوادگی و روانی، سرقت و کلاه‌برداری، آتش‌سوزی و جنگ و بلایای طبیعی.

اما برخی اعتقاد دارند که علت اصلی و واقعی این نابسامانی در مدیریت ناکارا و فاسد و اقتصاد نادرست و ناسالم نهفته است. اینان معتقدند که مدیریت و اقتصاد این توانایی بالقوه را دارد که مانع از بی‌خانمانی یا کاستن آن شود اگر هدف، تقسیم عادلانه ثروت بین مردم باشد و مانعی بر سر راه نباشد!

پایان کارتن‌خوابی؟
پایان کارتن‌خوابی؟

آمار
طبق نظرسنجی جهانی توسط سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۵ در سراسر این کره خاکی حدود صد میلیون نفر بی‌خانمان وجود دارند و بیش از یک و نیم میلیارد نفر فاقد مسکن مناسب هستند.

طبق آمار رسمی بیش از ۱۷ درصد از خانوارهای ایرانی زير خط فقر مطلق هستند. اين خانواده‌ها که جمعیت‌شان بیش از ١٣ میلیون است، ماهانه کمتر از يک میلیون و ١٠٠ هزار تومان درآمد دارند.

خبرگزاری مهر در سال ۱۳۹۳ از وجود تقریبی ۱۵ هزار کارتن خواب در تهران خبرداد که ۱۵ درصد از این افراد زنان بی‌خانمان بودند.

تلاش
علاوه بر تلاش‌های دولتی، افراد نیکوکاری نیز هستند که تلاش‌های کوچکی برای کمک به نیازمندان هموطن می‌کنند.

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها
جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها به گفته خودشان «سازمانی است مردم نهاد، غیر دولتی و غیر سیاسی که با انگیزه والای کمک به همنوع و با هدف حمایت از زنان ، مردان و کودکان آسیب دیده اجتماعی از سال ۱۳۸۸ به صورت رسمی آغاز به فعالیت کرده است. طلوع به عنوان حامی تخصصی افراد درگیر با معضل کارتن خوابی، فعالیت خود را در هفت حوزه جذب، درمان، سرپناه، آموزش، اشتغال، بازگشت به خانواده و بازگشت به بدنه جامعه متمرکز کرده است.»

http://www.toloo.org
پایان کارتن‌خوابی
پایان کارتن خوابی گروه دیگری است که حدود دو سالی است که در این راه گام‌ بر‌ می‌دارد:
«ما یک گروه کوچک هستیم. گروهی که جمع شدیم تا به کارتن خواب‌های شهرمان غذایی برسانیم. شروع کارمان از ۱۵ وعده غذایی شروع شد. تعداد کارتن خواب‌ها آنقدر زیاد بود که مجبور شدیم از همسایه‌ها کمک بگیریم. حالا بعد از گذشت چند ماه به لطف خدا هر چهارشنبه در منطقه میدان شوش و دروازه غار (هرندی) سفره بزرگی پهن می‌کنیم و دو سه هزار نفری را پذیرایی می‌نماییم. آرایشگرهایمان اصلاح می‌کنند و تیم پزشکی درمان. اگر به آخر خط رسیده باشن و خسته شده باشن کمک می‌کنیم به کمپ روند و بعد از آن تمام تلاشمان را می‌کنیم تا کاری برایشان جور کنیم.

یخچالی نصب کردیم تا اگر گرسنه‌ای در شهرمان هست بتواند از این یخچال غذایی بردارد که یادمان باشد هر وقت خواستیم غذا درست کنیم یک پیمانه بیشتر درست کنیم برای یخچال سر کوچه‌مان برای همسایه‌ای که شاید رویش نشود درب خانه ما را برای یک وعده غذا بزند که نباید هم بزند.

کمد لباسی گذاشتیم که اگر کسی لباس اضافه دارد در آن قرار دهد و افرادی که لباس ندارند از آنجا بردارند.

و کتابخانه، بعد از سیر شدن شکم و پوشیده شدن توسط پوشاک می‌خواهیم اندیشه‌ها را هم کمی دستکاری کنیم. ابتدای هر کتابی که می‌خواهید هدیه دهید بنویسید جهت قرار داده شدن در کتابخانه‌های گروه مردمی پایان کارتن خوابی…»

https://www.instagram.com/payane_kartonkhabi

 

پرسش
آیا افراد نیکوکار می‌توانند پایان بی‌خانمانی باشند؟
آیا می‌شود فقر و بی‌خانمانی را از بین برد؟ چگونه؟
آیا می‌شود ثروت را به صورت عادلانه بین مردم تقسیم کرد؟

پایان کارتن‌خوابی؟
5 (100%) 1 vote
Share this page to Telegram

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar