آیا مشکل ترافیک و آلودگی هوا چاره‌ای دارد؟

آقای دکتر عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آلودگی هوا معتقد است که «دولت چاره‌ای ندارد»، شیخ سعدی، خدا بیامرز، نیز با ایشان هم عقیده است و می‌فرماید:

«با جور و جفای تو نسازیم چه سازیم
چون زهره و یارا نبود چاره مداراست»!

اما

اما کار نشد ندارد، جان برادر!
مزد، آن را رواست، که کار کرد!

آیا مشکل ترافیک و آلودگی هوا چاره‌ای دارد؟

چاره کار آلودگی هوا و باز کردن گره کور ترافیک

صورت مسئله: رفت و آمد بیش از اندازه خودروهای آلوده کننده سبب می‌شود تا شاهد ازدحادم در خیابان‌های شهرهای بزرگ و در نتیجه آلودگی هوا شویم.

حل مسئله: چند راه برای رفع آلودگی هوا و ترافیک وجود دارد:
یک: خودروهای برقی و سبز را جانشین خودروهای بنزین سوز و گازوئیل سوز کنیم. دولت می‌تواند خودروهای برقی را در کنار احداث کارخانه‌های جدید وارد کند و فراخوان بدهد برای تعویض!

بطور مثال دولت می‌تواند در یک دوره زمانی شش ماهه، بطور تشویقی، خودروهای جدید را با وام ده یا بیست ساله با خودروهای قدیمی تعویض کند و پس از این دوره اقدام جبری نماید.

همچنین دولت می‌تواند با کارشناسان داخلی و خارجی در مورد بازیابی و بازسازی و پاکسازی خودروهای موجود مشورت کند.

با تغییر تمامی خودروها، آلودگی هوا ناشی از تردد خودروهای فعلی بطور کامل از بین می‌رود!

دو: راه دوم این است که دولت حمل و نقل عمومی و سریع و ارزان و پاک را افزایش دهد. مردم که دیوانه نیستند وقتی که می‌توانند سریع‌تر و ارزان‌تر و امن‌تر بکارشان برسند، خودرویشان را به خیابان‌هایی بیاورند که نه جای پارک است و نه این امکان که با سرعت به مقصد برسند.

سه: مردم برای رفع نیازهایشان سوار خودرو می‌شوند، اگر مدیریت شهری بتواند این نیازها را به مردم نزدیک کند یا مردم بتوانند آسان‌تر و سریع‌تر و ارزان‌تر به نیازهایشان دسترسی داشته باشند، هم مشکل ترافیک حل می‌شود و هم مشکل آلودگی، یک تیر و دو نشان!

نیازهای مردم چیست؟ کار، غذا، مسکن، پوشاک، آموزش، ورزش، تفریح، لوازم گوناگون، تعمیرات، آرایش و پیرایش، عبادت…

مدیریت شهری باید با تغییر وضعیت نقشه شهرها این نیازها را در کوتاه‌ترین مسافت در اختیار مردم قرار دهد، بطوری که مثلا هر فرد قادر باشد با پای پیاده و در کمتر از ده دقیقه به سر کار یا کلاس یا سینما یا مرکز خرید و غیره برسد.

بعلاوه شرکت ملی پست می‌تواند با ایجاد ناوگان جدیدی از موتورسیکلت‌های برقی و دوچرخه‌ها، به صورت سریع و ارزان و پاک، بسیاری از خرید‌های مردم را به دستشان برساند و مانع از ترددهای اضافی شود.

گاونر و مرد کهن
وقتی مشکلی طی سال‌ها بیشتر و بزرگتر شود رفع آن نیز دشوارتر می‌شود اما غیر ممکن نیست و به قول شاعر:
کار هر بز نیست خرمن کوفتن
گاو نر می‌خواهد و مرد کهن.

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments