روشی آسان و در عین حال موثر برای خواب بهتر و رفع استرس

چطور ممکن است که خوابیدن با پتوهای سنگین منجر به خواب بهتر و از بین بردن استرس، اضطراب و بی‌خوابی گردد؟

خوابیدن با پتو سنگین

خواب آشفته ممکن است عوارض جانبی متعددی به همراه داشته و در صورت عدم درمان این عوارض ممکن است با مشکلات جبران ناپذیری مواجه شوید. کمبود خواب، بنابه دلایل پزشکی یا ناشی از استرس می‌تواند مانع از عملکرد صحیح بدن شما در طول روز گردد. تمرکز دشوار گردیده، کارایی در محیط کار و مدرسه پایین آمده و شخص به مرور زمان زودرنج و بدخلق می‌گردد و در نهایت نیز ممکن است این امر منجر به بیماری‌هایی نظیر سکته قلبی شود.

لمس فشاری عمیق (DPTS) نوعی درمان است که همه افراد می‌توانند از آن بهره مند شوند. همانند ماساژ، فشار اعمال شده بر روی بدن دارای مزایای فیزیکی و فیزیولوژیکی است. به گفته تمپل گراندین، «لمس فشاری عمیق نوعی از فشار سطحی است که در اغلب انواع لمس، گرفتن، نوازش کردن و … بر روی بدن اعمال می‌شود. کار درمان‌ها بر این نتیجه رسیده‌اند که فشار بسیار آرام دستگاه عصبی را در حالت هشدار قرار می‌دهد اما فشار عمیق منجر به آرامش فرد می‌شود.»

پیشتر، پتوهای سنگین به عنوان نوعی درمان برای کودکان دارای استرس و اختلالات حسی ناشی از اوتیسم به کار برده می‌شدند. در درمان روانی، پتوهای سنگین یکی از ابزارهای قدرتمندی هستند که برای کاهش استرس، ناراحتی و عدم کنترل افراد استفاده می‌شوند. این گفته را کارن مور، یکی از متخصصین کار درمانی در فرانکونیا اعلام کرده است.

این روش چگونه عمل می‌کند؟

پتوهای سنگین همانند یک آغوش گرم بدن شما را در خود جای می‌دهند. فشار ناشی از آنها نیز منجر به آسودگی دستگاه عصبی می‌گردد. این روش کاملا ایمن بوده و برخلاف درمان‌های دارویی هیچ عوارضی نداشته و خواب و آرامش را به طور طبیعی برای شما به ارمغان می‌آورد. بیمارستان‌های روانی و متخصصین کودکان از پتوهای سنگین به منظور کاهش استرس فرد و همچنین خواب عمیق استفاده می‌کنند. با استفاده از این روش، آنها خواب آرام را برای فرد فراهم می‌آورند.

زمانی که فشاری به بدن وارد می‌شود، تولید سروتونین افزایش می‌یابد و این امر به نوبه خود منجر به بهبود روحیه می‌گردد. زمانی که سروتونین به طور طبیعی به ملاتونین تبدیل می‌شود، بدن شما در حالت استراحت قرار می‌گیرد.

پتوهای سنگین با استفاده از گلوله‌های پلاستیکی به هم دوخته شده تهیه شده اند و این امر منجر گشته است که فشار در تمام سطح آنها به طور یکنواخت توزیع شود. وزن پتو منجر به وارد آمدن فشار به حسگرهای موجود بر روی تمام سطح بدن شما می‌گردد. زمانی که این گیرنده‌ها مورد تحریک قرار می‌گیرند، بدن به آرامش رسیده و احساس امنیت می‌نماید و مطالعات نیز نشان می‌دهند که زمانی که فشار وارده به بدن افزایش می‌یابد تولید سروتونین نیز با افزایش همراه می‌شود.

پتوهای سنگین برای کاهش اضطراب بسیار مفید می‌باشند. مطالعه‌ای مربوط به سال ۲۰۰۸ و منتشر شده در مجله «کاردرمانی در سلامت ذهنی» نشان می‌دهد که روش پتوی سنگین درمانی اثربخش برای کاهش اضطراب بیماران می‌باشد و این نتایج در مطالعه‌ای دیگر در سال ۲۰۱۲ در استرالیا نیز مورد تائید قرار گرفتند.

درمانی برای بیماری‌های فراتر از بی‌خوابی و اضطراب

افسردگی، اضطراب، خشونت، وسواس و اختلال دو قطبی به میزان پایین سروتونین در مغز مربوط می‌باشند و تمام این موارد توسط پتوهای سنگین قابل درمان هستند. علاوه بر این، افرادی که از افسردگی، بی‌خوابی، بی‌قراری و پارانویا رنج می‌برند نیز با این روش به آسایش رسیده‌اند.

پتوهای سنگین همچنین در کاهش اثرات بیماری‌های اختلالی نظیر اوتیسم، سندرم تورت، آلزایمر، فلج مغزی و سندرم پای بی‌قرار موثر بوده و همچنین علائم یائسگی را نیز کاهش می‌دهند.

پتوهای سنگین

استفاده از پتوهای سنگین

وزن پتو به اندازه و نظر شخصی فرد بستگی دارد اما معمولا برای افراد بزرگسال وزن ۶ الی ۱۴ کیلو مناسب می‌باشد. متخصصین توصیه می‌کنند که در صورت داشتن بیماری خاص بهتر است قبل از استفاده از این پتوها با پزشک خود مشورت نمایید. اگر از بیماری‌های تنفسی، گردش خون یا تنظیم دمای بدن رنج می‌برید به هیچ عنوان از این پتوها استفاده نکنید.

از کجا بخریم؟

وب سایت‌های متعددی وجود دارند که پتوهای سنگین مختلفی با وزن‌ها و جنس‌های مختلف عرضه می‌کنند و شایان ذکر است شما می‌توانید خودتان نیز این پتوها را تهیه نمایید. فروشگاه‌هایی نظیر Magic Blanket که توسط کیث زیوالیچ در کالیفرنیا مدیریت می‌شود پتوهای ۹۰ سانتی برای کودکان و پتوهای ۱۱۰ سانتی برای بزرگسالان عرضه می‌کند.

Mosaic Weighted Blankets

گزینه خوب دیگر نیز Mosaic Weighted Blankets می‌باشد که نمونه‌های پشمی این پتوها را تولید می‌نماید. فروشگاه‌هایی نظیر آمازون، Etsy و ای‌بی نیز این محصولات را عرضه کرده و شما می‌توانید آنها را در سایزها، طرح‌ها و رنگ‌های مختلف سفارش داده و تحول عظیمی را در زندگی خود ایجاد کنید.

گردآوری: سایت به روز نیوز
مترجم: رسول رحیمی
منبع: lifehack.org

لحاف
آیا لحاف های سنگین قدیمی نیز موثرند؟