دستور می‌دهیم گران نشود!

پس از افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن، وزیر صنعت و معدن و تجارت قول داد که: «طبق دستور رئیس‌جمهور، دولت و دستگاه‌های دولتی به هیچ عنوان تا پایان سال حق گران کردن هیچ کالایی را ندارند»!

سایر وزرا نیز قول دادند که «کرایه تاکسی در کشور بالا نخواهد رفت»، همچنین «خودرو و ارز و دارو گران نمی‌شود»!

از سوی دیگر، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: «براساس مصوبه جلسه کارگروه تنظیم بازار در تاریخ ۲۴ آبان، هر گونه افزایش قیمت کالا و خدمات به خصوص به بهانه افزایش قیمت بنزین ممنوع خواهد بود»!

رضا رحمانی، وزیر صنعت معدن و تجارت، گفت: «اینکه موج گرانی تشکیل شود غیرقابل قبول است»!

رضا روحانی چند روز بعد گفت: «در حوزه تورم انتظاری یا کسانی که قصد سوءاستفاده دارند، نظارت جدی ما ادامه خواهد داشت و اجازه نمی‌دهیم کسی به این بهانه به مردم ظلم کند و قیمت‌ها را بدون منطق و دلیل افزایش دهد»!

ایشان در مورد کالای پرمصرف بازار خبر داد: «۲۳ کالا افزایش قیمتی کمتر از یک درصد داشته‌اند و بعضی از کالاها نیز بین یک تا ۵ درصد افزایش قیمت یافته‌اند، در این بین یک یا دو کالا بودند که افزایش قیمت نامتعارفی داشتند که یکی از آنها گوجه فرنگی بود. البته در مورد این کالا باید توجه داشت که تنها علت گران شدنش تغییر قیمت بنزین نبوده است اما ما شرایط بازار را رصد کرده و اجازه افزایش غیر منطقی و نامتعارف قیمت‌ها را نخواهیم داد»!

دستور می‌دهیم گران نشود!

طاقت بیار، عادت می‌کنی!
حکایت کرده‌اند که در زمان‌های قدیم، وقتی قیمت کاه و یونجه گران شد، ملانصرالدین یه برنامه‌ریزی اقتصادی کرد، و هر روز مقداری از خورد و خوراک خرش کم کرد تا خرش به نخوردن عادت کند!
پس از چند روز، مردم از ملا پرسیدند: نتیجه کار چه شد؟
ملا پاسخ داد: داشت عادت می‌کرد که مُرد!

گران می‌شوند؟
تجربه نشان داده که بیانیه و امریه و توبیخ و جریمه مانع افزایش قیمت‌ها نمی‌شود، و آنچه که در جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و تورم و افزایش ارزش پول ملی موثر است دولت کارآمد و مدیران کاردان و برنامه‌ریزی کارشناسی است!

گران شد!
در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی، رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد: «محصولات فولادی تا ۱۵ درصد افزایش قیمت داشته است. کرایه وانت بارها ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. کرایه تاکسی‌های درون و برون شهری ۳۰ درصد، کود شیمیایی ۲۵ درصد، گوجه ۷۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. هر کیسه آرد ۱۳۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است. داروها نایاب و گران شده‌اند. گاز مایع ۴۰ درصد، ماهی ۲۵ درصد، برنج وارداتی ۲۵ درصد و تخم مرغ ۶ درصد افزایش قیمت داشته است»!

خبرگزاری تسنیم هم در مورد افزایش قیمت قطعات خودرو خبر داد که: «مشاهدات در بازار نشان می‌دهد اقلام پرمصرفی از جمله سرسیلندر، واشر سرسیلندر، دیسک صفحه کلاج و سایر قطعات پرمصرف شاهد رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت بوده است»!

و این داستان ادامه دارد…

***

می‌دانستیم گران می‌شود
رضا رحمانی بعدا گفت: «ما می‌دانستیم گرانی بنزین روی قیمت بقیه کالا‌ها تاثیر می‌گذارد… ما فقط دنبال مبارزه با جو روانی گرانی بوده‌ایم»!

 

منبع:
خبرگزاری آنا
خبرگزاری مهر
خبرگزاری ایلنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری فارس
روزنامه شرق

 

مطلب مرتبط:
علت افزایش قیمت گوجه‌فرنگی ننه سرما است!

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments