اگر برای چند روز برق قطع شود چه بر سر تهرانی‌ها خواهد آمد؟

نشسته بودم پای کام‍پیوتر، که برق قطع شد، این دومین بار در هفته است که برق قطع می‌شود. تکیه دادم و فکر کردم اگر به دلیل وقوع جنگ یا کمبود منابع یا هر علت دیگری، برای مدت ده یا بیست روز یا بیشتر برق قطع شود، چه بر سر ما تهرانی‌ها خواهد آمد!

اگر برای چند روز برق قطع شود چه بر سر تهرانی‌ها خواهد آمد؟***

در گذشته
پنجاه یا شصت سال پیش، اگر برق قطع می‌شد، تغییر مهمی در زندگی مردم بوجود نمی‌آمد. مردم وابسته به کام‍پیوتر و تلویزیون و موبایل و اینترنت و خودرو نبودند و در آپارتمان‌های کوچک و تاریک، کار و زندگی نمی‌کردند.

در محیط کار
در پنجاه یا شصت سال پیش، کارمندها، نیازی به ماشین حساب و کام‍پیوتر نداشتند، حتی اعداد بزرگ را در مغزشان ضرب و تقسیم و جمع و کسر می‌کردند، برخی هم از چرتکه استفاده می‌کردند. برای کار کردن، همان نور روز کافی بود، و خودکار و خودنویس و کاغذ!

در خانه
در گذشته‌ای نه چندان دور، در کمتر خانه‌ای تلویزیون یا یخچال وجود داشت و خانم‌های خانه‌دار مواد غذایی مورد نیاز خود را، روزانه تهیه می‌کردند، چه بازار دور می‌بود و چه نزدیک، پیاده می رفتند و می‌آمدند.

تفریح مردم، کار کردن و دید و بازدید و صحبت کردن و گوش دادن به رادیو بود و قطع برق تغییر چندانی در زندگی بسیاری از مردم نمی‌داد.

امروز
وقتی برق نباشد، خیلی زود شارژ موبایل‌ها و تبلت‌ها و لپتاپ‌ها تمام می‌شود، تلویزیون و کامپیوترها کار نمی‌کنند و در کمتر خانه‌ای وسیله‌ای به نام رادیو یافت می‌شود. آن موقع زندگی در آپارتمان‌های تنگ و تاریک مثل زندگی در قفس خواهد بود و حوصله همه سر خواهد رفت. بدتر اینکه مردم نمی‌دانند چه خبر است. شاید یکی دو روزی روزنامه‌ها توزیع شوند ولی بانک‌ها تعطیلند و عابربانک‌ها خاموش!

الفرار
بسیاری از افراد ثروتمند و مقتدر از تهران فرار می‌کنند. بیرون از خانه‌ها، پس از چند رور، سوخت‌رسانی از کار خواهد افتاد و با نبود بنزین و گاز و گازوییل، تقریبا هیچ ماشینی در سطح شهر حرکت نخواهد کرد.

مردم برای اولین بار در زندگی‌شان، در خانه و خیابان، صدای سکوت و آرامش را می‌شنوند!

شاید تا هفته اول یا هفته دوم و با همت عالی دولت، مواد غذایی جیره بندی شده در دسترس باشد، اما پس از آن، در شهر بزرگی چون تهران، با نبود برق و سیستم توزیع و حرص مردم، در هیچ فروشگاهی، هیچ خوراکی یافت نمی‌شود.

آب نیز پس از مدتی قطع می‌شود و شاید هر محله فقط یک ساعت امکان دسترسی محدود به آب داشته باشد.

شکار
شاید پس از یک ماه، مردم به این نتیجه برسند که راه نجاتشان خوردن یکدیگر است. شاید هم محله‌ای‌ها یا ساکنان یک خیابان، برای خوردن و خورده نشدن به این نتیجه برسند که بهتر است برای شکار و محافظت از گوشت بدن خود متحد شوند!

زن‌ها
پس از سه ماه، جمعیت تهران به چند ده هزار مرد کاهش می‌یابد، در شهر شایعه شده که گوشت زن‌ها لذیذتر است و انرژی بیشتر دارد.

***

اوه برق آمد..
خدا را شکر که برق آمد، و گرنه معلوم نبود چه بر سر این چند ده هزار آقای باقیمانده می‌آمد.

اگر برای چند روز برق قطع شود چه بر سر تهرانی‌ها خواهد آمد؟
5 (100%) 1 vote

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar