دختران روی جلد کتاب ریاضی سوم کجا رفتند؟

راویان اخبار خبر داده‌اند که در سال تحصیلی جدید دخترهای روی جلد کتاب سوم ابتدایی غایب هستند!

برخی گفتند که پدرانشان آن‌ها را کشته و چال کرده‌اند، برخی گفتند که این دخترها همزمان با مهاجرت به ترکیه کشف حجاب کردند و ممنوع‌التصویر شدند، برخی هم گفتند که شوهر کردند و به خانه بخت رفتند…!

برخی هم به وزیر آموزش و پرورش نامه نوشتند و نوشتند که:

«حذف دختران (حتی با پوشش و حجاب مورد تایید)، به عنوان اتفاقی نمادین، علاوه بر نادیده گرفتن حقوق برابر زنان و مردان در کسب علم و دانش، به شدت باعث جریحه‌دار شدن افکار عمومی شده»!

دختران روی جلد کتاب ریاضی سوم کجا رفتند؟
نسخه قبلی
دختران روی جلد کتاب ریاضی سوم کجا رفتند؟
نسخه ۹۹

واقعیت ماجرا
اما واقعیت ماجرا را حسن ملکی، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، گفت.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حسین ملکی خبر داد که:

«از نظر کارشناسان مربوط به زیبایی شناسی شلوغی روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان از زیبایی تصویر کاسته و سبب شده است که این تصویر از منظر زیبایی نامطلوب جلوه کند، به همین منظور بخش تصاویر دختران و برخی از مفاهیم ریاضی به منظور ساده‌تر شدن تصویر از جلد کتاب حذف شد.»

ایشان همچنین تاکید کردند:

«در سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی اعتقاد بر آن است که زن و مرد از نظر انسانی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و هیچ نگاه خاصی در این رابطه در موضوع حذف دختران از تصویر روی جلد نبوده است.»!

و:

«تصاویر متعددی از دختران دانش آموز در کتاب‌های ریاضی استفاده شده است و لذا موضوع حذف دستوری تصاویر دختران نمی‌تواند مد نظر باشد»!

من باب زیبایی شناسی
البته به عقیده برخی از کارشناسان زیبایی شناسی هنوز هم روی جلد کتاب ریاضی سوم ابتدایی بیش از حد شلوغ است و لهذا تصویر زیر برای روی جلد کتاب سوم ابتدایی پیشنهاد می‌شود!

دختران روی جلد کتاب ریاضی سوم کجا رفتند؟

پس نوشت:

۲۰ شهریور ماه، محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پروش، در توییتر فیلتر شده و در واکنش به اعتراضات در حذف تصویر دختران نوشت:

«تغییرات در #کتاب_های_درسی همه ساله براساس ارزیابی‌و‌ از سوی مولفین انجام می‌شود.
به رییس سازمان پژوهش و‌ برنامه ریزی آموزشی ماموریت دادم تغییرات در شکل‌ و محتوای کتاب‌های‌درسی را با‌ حساسیت کامل رصد، اصلاح و گزارش نماید.
به‌دغدغه‌‌های‌مردم اهمیت می‌دهم‌، دختران میهن شایسته احترام‌اند»!

از زیبایی شناسی تا بی‌سلیقگی
۲۳ شهریور، به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزیر آموزش‌وپرورش گفت:

«یک بی‌سلیقگی در حذف تصویر دختران از کتاب سوم ابتدایی انجام شده است لذا از این بابت عذرخواهی می‌کنیم و آن را اصلاح می‌کنیم.»

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments