چرا دختران ایرانی شوهر نمی‌کنند؟

چرا دختران ایرانی شوهر نمی‌کنند یا کمتر ازدواج می‌کنند؟

 

آمارهای سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد تجرد قطعی در میان زنان ایرانی ۱.۶ برابر مردان است، یعنی در مقابل هر ۱۰ پسر مجرد ۱۶ دختر مجرد داریم!

چرا دختران ایرانی شوهر نمی‌کنند؟

جواب این پرسش که چرا پسران ایرانی کمتر ازدواج می‌کنند، بسیار ساده است چون دختران ایرانی کمتر شوهر می‌کنند!

البته بهانه بسیاری از پسرها برای ازدواج نکردن، مشکلات اقتصادی و نبود کار و درآمد مناسب و نداشتن مسکن و آینده تاریک و مبهم و سطح توقع دخترها و خانواده‌شان است، اما حتی وقتی که این مشکلات وجود نداشته باشند، دختر مناسب و نیمه گمشده خود را پیدا نمی‌کنند!

با شرایط ویژه و درهمی که بازار ازدواج نکردن و ارتباط و آگاهی از روابط دیگر جوامع پدید آورده و منجر به افزایش روابط غیر مجاز شده، بسیاری از پسرها، از یکسو، با نگاهی مدرن به شرایط فعلی دلخوشند و از سوی دیگر، با نگاهی سنتی و مذهبی، مایل نیستند با دخترانی ازدواج کنند که دوست پسر داشتند!

چرا دختران ایرانی شوهر نمی‌کنند؟

چرا دختران ایرانی کمتر شوهر می‌کنند؟
یک نگاه این است که با بالا رفتن سطح تحصیلات [نه سواد] و بدست آوردن کسب و کار و درآمد، خانم‌ها حوصله آقا بالاسر را بعد از زمان کاری‌شان ندارند!

حالا پرسش این است که آیا همه پسرهای ایرانی یا بیشترشان، آقا بالا سر و مستبد و بار اضافی هستند و هیچ همره دل و همسفر مناسبی یافت نمی‌شود؟

نگاه دیگر را یکی از کارشناسان خانم دارد که با توجه به آمار متفاوت سنی دخترها و پسرها، معتقد است علت افزایش دختران مجرد، انگیزه دخترها و پسرها به ازدواج با فاصله سنی متوسط ۵ سال است و اگر دخترها و پسرهای همسن و سال ازدواج کنند، آمار تجرد قطعی دخترها کاسته می‌شود.

نگاه سوم نیز قوانین موجود و تغییر شرایط زمانه و سردرگمی جوانان است.

 

 

پاسخ کلیدی

شاید پاسخ کلیدی بر مشکل کاهش ازدواج و افزایش طلاق در کشور ما، نداشتن آگاهی‌های لازم برای داشتن یک زندگی موفق مشترک از سوی هر دو جنس است!

شما نظر دهید
دخترها و خانم‌های گرامی، اگر با آنچه که در بالا آمد مخالفید توضیح دهید که چرا رغبت دختر خانم‌هایی که تحصیلات بالا و درآمد دارند نسبت به ازدواج کمتر شده است!

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments