پاک برانید: سوم ژوئن روز جهانی دوچرخه

سازمان ملل سوم ژوئن سال ۲۰۱۸ برابر با ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ را روز جهانی دوچرخه نامیده که امسال برابر با ۱۴ خرداد است، ۱۳ یا ۱۴ این روز بر همه دوچرخه دوستان و دوچرخه سواران و دوستداران ورزش و هوای پاک و محیط زیست مبارک باد!

پاک برانید: سوم ژوئن روز جهانی دوچرخه

متاسفانه در اکثر شهرها و اکثر خیابان‌های ما مسیر ویژه و امنی برای دوچرخه سواری وجود ندارد، و این روز فرصتی است برای یادآوری این کمبود بزرگ!

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، احداث زیرساخت‌های ایمن برای پیاده روی و دوچرخه سواری بخشی از حقوق شهروندان در جهت دستیابی بیشتر سلامت است.

پیاده روی و دوچرخه سواری می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، سرطان های خاص، دیابت و حتی مرگ شود، ضمن آنکه به بهبود حمل و نقل و هوای پاک کمک می‌کند!

روایت یک قصه به مناسبت روز جهانی دوچرخه

مرحوم حسن نعلچگر، حدود ۴۸ سال، هر روز صبح هنگام باز کردن مغازه‌ نعل‌سازی‌اش دوچرخه‌ای را جلوی مغازه می‌گذاشت و عصر موقع بستن مغازه دوچرخه را به داخل می‌برد، چرا که به قول خودش «به نظر من این دوچرخه امانت است و باید امانت‌داری کنم»!

ساماندهی شهرداری
حدود ۵۰ سال پیش، وقتی ماموران شهرداری زنجان برای ساماندهی محله مسگرها می‌آیند، یکی از این ماموران دوچرخه وی را به گوشه‌ای پرت می‌کند و دوچرخه‌اش می‌شکند.

روزگار یک‌رنگی
دوچرخه حاج حسن دوچرخه‌ای فرسوده بود، ولی مامور شهرداری برای جبران خطایش یک دوچرخه نو را عصر همان روز‌ برای حاج حسن می‌آورد و بدون حرفی دوچرخه را آنجا می‌گذارد و می‌رود؛ دوچرخه‌ای که تا حاج حسن زنده بود کسی سوار آن نشد.

پاک برانید: سوم ژوئن روز جهانی دوچرخه

حاج حسن نعلچگر می‌گوید: «روزگاری که ما جوان بودیم، روزگار یک‌رنگی و صداقت بود، هر چند این روزها هم خوب است، ولی روزگار بی‌انصافی است.

او می‌گوید: «دوچرخه من قراضه و فرسوده بود. بعد از این قضیه سعی کردم مامور را پیدا کنم ولی هر چقدر دنبالش گشتم‌ تا از هم حلالیت بطلبیم ولی پیداش نکردم. به نظر من این دوچرخه امانت است و باید امانت‌داری کنم.»

او هر روز صبح هنگام باز کردن مغازه‌اش دوچرخه را جلوی مغازه می‌گذاشت و عصر موقع بستن مغازه دوچرخه را به داخل می‌برد، اما کسی برای بردن دوچرخه نیامد!

تغییر قصه
بعدها این قصه با حذف مامور شهرداری تغییر می‌کند و حتی درخواست می‌شود که روایت جدید با عنوان امانتدار زنجانی در کتاب‌های درسی بیاید:

«شخصی سال‌ها پیش دوچرخه‌ای‌ را پیش‌ مرحوم حاج حسن نعلچگر می‌گذارد‌ که این‌جا باشد‌ تا برگردد. او در تمامی این سال‌ها هر روز دوچرخه‌ را درب مغازه‌اش می‌گذارد‌ تا شاید از صاحبش‌ خبری شود‌.»

نصب مجسمه
در سال ۱۳۹۷ مجسمه مرحوم «حسن نعلچگر» با هدف «پاسداشت فرهنگ امانت‌داری» در شهر زنجان نصب شد.

پاک برانید: سوم ژوئن روز جهانی دوچرخه

پاک برانید: سوم ژوئن روز جهانی دوچرخه

مطلب مرتبط:
آموزش دوچرخه سواری

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments