خوش به حال آن‌هایی که حتی با حذف ۴ صفر میلیاردر می‌مانند؟!

دولت تصویب کرده که چهار صفر را از واحد پول ملی حذف کند و هم زمان واحد پول ملی و ارزش آن را تغییر دهد، برای آغاز این طرح باید منتظر تایید مجلس بود!

خوش به حال آن‌هایی که حتی با حذف ۴ صفر میلیاردر می‌مانند!

طبق آنچه که تا کنون گفتند واحد پول جدید تومان نام دارد و هر تومان جدید معادل هزار تومان قدیم و برابر با ۱۰۰ ریال جدید خواهد بود. یعنی هر ریال جدید معادل ۱۰۰ ریال قدیم خواهد بود، این موضوع تا حد زیادی گیج کننده است و سبب خواهد شد تا مدت‌ها مردم دور خودشان بچرخند تا ارتباط بین ریال و تومان قدیم و ریال و تومان جدید را بفهمند، اما فقط مردم نیستند که گیج می‌شوند!

چند صفر؟

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، گفته: «حذف چهار صفر به این معنا است که به جای ۱۰ هزار تومان گفته شود ۱۰ تومان»؛ اینکه می‌شود حذف سه صفر، اگر قرار است اینجوری حساب کتاب کنند، وای به حال ما!

هزینه‌ها
گفته شده که تغییر واحد پول باعث کاهش مصرف اسکناس و کاغذ می‌شود؛ اما نگفتند که اولا حذف اسکناس‌های قدیم و چاپ اسکناس‌های جدید و تغییر دفاتر و اسناد مالی هزینه بالایی دارد و ثانیا چون دولت در زمینه افزایش و تقویت ارزش پول ملی کاری نکرده و برنامه‌ای هم ندارد پس از چند سال تعداد اسکناس‌های جدید می‌شود به اندازه فعلی!

دلخوشی
تنها دلخوشی‌شان این است که قیمت دلار در تابلوهای صرافی بجای اینکه ۱۳ هزار تومان باشد ۱۳ تومان خواهد بود و… قیمت اجناس در ظاهر ارزان می‌شوند!

سرگرمی
اگر این موضوع در مجلس هم تایید شود، پس از اجرا، بطور مثال اگر حقوق یک نفر یک میلیون تومان فعلی است، دریافتی‌اش هزار تومان و قیمت گوشت مثلا کیلویی ۱۰۰ تومان می‌شود و این شخص می‌تواند مثل سابق با حقوقش ۱۰ کیلو گوشت بخرد… اما نکته مهم این است که ساعت‌ها باید به مغزش فشار بیاورد که یک کیلو گوشت امروز چند ریال و تومان جدید می‌شود و چند ریال و تومان قدیم و یک کیلو گوشت ماه قبل چند ریال و تومان جدید می‌شود و چند ریال و تومان قدیم، که سرگرمی بدی هم نیست!

پیشنهاد ما
پیشنهاد می‌کنیم که بجای سه صفر تعداد شش صفر را بردارند که هم آینده نگری باشد، هم اگر مثلا الان دلار شد ده هزار تومان، آن موقع هر ریال بشود برابر با ۱۰ دلار!

نظرات دیگران در مورد واحد پول جدید
محمد: «بالاخره دولتمردامون با تدبیرشون قیمت دلار رو آوردن پایین»!
.
همیشه جوان: «تازه داشتیم میلیاردر می‌شدیم، گند زدن با حذف چهار صفر»!
.
صالح: «قبلا کارت می‌کشیدیم، مبلغ رو به تومان می‌نوشتیم و یه صفر تهش اضافه می‌کردیم. الان باید حواسمون باشه صفره رو نزنیم و گرنه بیچاره می‌شیم!»
.
محمد امیری: «حذف چهار صفر از پول ملی یعنی نان هزار تومانی دوباره می‌شه ۱ تومن!
ما به عقب برنمی‌گردیم…»!
.
اشکان: «امیدوارم بعد حذف سه صفر، حسابدارمون قاطی کنه یه پنچ شیش تا صفر اضافه بزنه برام»!
.
عمو: «ما هنوز بعد از چهل سال تومن و ریال رو قاطی می‌کنیم،
الان با حذف ۴ تا #صفر چه کنیم؟»!
.
حمیدرضا عسگری: «حکایت دولت از حذف ۴ تا صفر از پول، مثل حکایت همون کسی هست که آشغال‌ها رو جارو می‌کنه زیر فرش، به امید به تعویق انداختن بحران و فروپاشی اقتصاد»!
.
شوالیه تاجدار: الان یعنی ۱۵۰۰ تومان سابق که قبلا ۱۵ هزار ریال بود، می‌شه یه تومن و ۵۰ ریال. در حالی که ۵۰ ریال قبلا پنج تومن بود، که پنج تومن جدید معادل ۵۰ هزار ریال سابقه :/
.
زینت‌الملوک: «اعتراف کنم بعد از توضیحات فراوان همکاران بازم نفهمیدم چهار صفر حذف کردن چیه»!
.
خیالباف: «یعنی می‌شه یه روز بیاد که دوباره بگیم: (یک قرون بده آش، به همین خیال باش)؟!»

***

بروزرسانی:
قرار است که هر تومان جدید برابر با ۱۰۰ پارسه باشد و هر پارسه برابر با ۱۰۰ ریال قدیم خواهد بود!

 

منبع:
خبرگزاری ایسنا
توییتر

 

مطلب مرتبط:
بار دیگر زمزمه حذف صفر از واحد پول ملی
۴ صفر را حذف می‌کنند یا ۳ صفر را یا ۲ صفر را؟

Share this page to Telegram

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar